Primátor mesta Ing. Ján Blcháč, PhD. zvolal na 30. septembra mimoriadne zastupiteľstvo. Mestskí poslanci si už asi zvykli, že častokrát predkladá na poslednú chvíľu materiály, ktoré za normálnych okolností prejdú pripomienkovým konaním v komisiách. Minimálne jeden taký predkladal aj posledný septembrový piatok.
Celkovo sa poslanci mali venovať ôsmim bodom. Pod číslom šesť bol materiál „Návrh Dodatku č. 3 Rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva“ (http://www.mikulas.sk/files/File/msz/Zweb2016_120.pdf) Pri čítaní materiálu získate z navrhovaného dodatku nepríjemný pocit. Pre menej trpezlivých dôležitá informácia: väčšina podporujúca primátora tento bič na samých seba nakoniec schválila tak, ako bol upletený. Bez jedinej zmeny. Napriek dobrým návrhom menšej polovice poslaneckého zboru.
Bič na komunálnu opozíciu a novinárov
Pravdepodobne ako predčasný predvianočný darček od primátora Liptovského Mikuláša a jeho poslaneckej väčšiny dostali nové pravidlá tamojší poslanci ale aj občania. Dôvodom je ich pravidelné rušenie rokovania zastupiteľstva, preto ich treba upratať. Takisto aj s novinármi, ktorí si dovolia prinášať informácie z vedenia mesta a rokovaní zastupiteľstva.
Lenže predložený - a bez zmeny schválený - dodatok rokovacieho poriadku zastupiteľstva vnímam ako zle naformulovaný a nedopracovaný materiál. Ale k veci.
Úrad, prostredníctvom novej prednostky Ing. Marty Gutraiovej, predložil „Návrh dodatku č. 3 Rokovacieho poriadku“ poslancom bez toho, aby prešli príslušnými komisiami mestského zastupiteľstva. Poďme sa na návrh pozrieť.
Prvé štyri body a posledný bod, riešia hlavne zasadací poriadok. Kde sedia poslanci, kde mestská rada, kde primátor, kde prípadní hostia. V podstate štandardné body každého štandardného rokovacieho poriadku ktoréhokoľvek slovenského mesta. Posledný bod rieši pravidlá pre únikový priestor a zdržiavanie sa pred ním, čo je potrebné. Problémom je ale bod číslo päť. Prečo?
Pretože výrazne zasahujú do práce novinárov: „Zástupcovia masmédií a verejnosť sa môžu zdržiavať len na miestach pre nich určených a nesmú rušiť priebeh zasadnutia. Osobitné miesto v rokovacej sále má vyhradené TV LIPTOV, ktorá prenáša nezostrihaný záznam z rokovania pre obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš (zasadací poriadok tvorí grafická príloha č. 2 rokovacieho poriadku).“
Smerom k ľuďom? Chrbtom k verejnosti!
Pointa je, že TV Liptov je prevádzkovaná súkromnou obchodnou spoločnosťou, majiteľom je mesto Liptovský Mikuláš, ale je to akciová spoločnosť so svojimi pravidlami a stanovami. Druhý vtip nedokonalosti je v tom, že TV Liptov zhotovuje záznam z rokovania zastupiteľstva, ktorý umiestňuje pre verejnosť na svojej web stránke. O priamych prenosoch môžeme zatiaľ snívať.
Tretím kameňom úrazu je, že táto televízia neposkytuje ostatným médiám nasnímaný záznam pre ich prípadné potreby. Ak by to bolo zakotvené v novom rokovacom poriadku, zanikol by možno dôvod napísať tento blog. Keďže však doteraz nikto nepovedal, ako majú kameramani celoštátnych televízií či spravodajských portálov (aj tie prinášajú pravidelné video spravodajstvo) nakrúcať vystúpenia poslancov tak, aby zaznamenali pri tom aj ich tváre, kladiem túto otázku verejne.
Podľa prílohy č. 2 rokovacieho poriadku totiž novinári dostali vyhradený priestor v posledných dvoch radoch zasadačky. Tvár poslanca sa od chrbta nakrúca ťažko. Keďže však rokovací poriadok vyslovene zakazuje pohybovať sa počas priebehu zastupiteľstva v uličkách pred poslaneckými lavicami a po ich boku - budú sa musieť novinári naučiť levitovať, alebo budú porušovať rokovací poriadok, ktorý zároveň porušuje ich ústavné práva.
Tlieskať jednému dovolené, druhému nie ?
Existuje ešte ďalšie riešenie, ako televíznym kameramanom prácu uľahčiť. Diskutujúci poslanec sa môže otočiť o 180 stupňov tvárou do kamery dovtedy sa nachádzajúcej za jeho chrbtom. Automaticky tak primátor a mestská rada uvidia jeho zadnú časť tela.
Keby primátorova poslanecká väčšina schválila v novom rokovacom poriadku pravidlo, že médiá sa môžu voľne pohybovať po zasadačke s tým, že nesmú svojou činnosťou rušiť priebeh rokovania, bol by sýty vlk i koza celá. A médiá by nemali dôvod už dva týždne pretriasať demokracii chrbticu lámajúceho primátora. Alebo máte pocit, že imidžu primátora Liptovského Mikuláša tento doplnok pomohol? Rozpaky vyvoláva aj ďalší bod novely rokovacieho poriadku mikulášskeho parlamentu: „V prípade zistenia nevhodného správania, porušovania pravidiel slušnosti alebo rušenia zasadnutia na základe pokynu náčelníka mestskej polície alebo zástupcu náčelníka mestskej polície, prítomní príslušníci mestskej polície napomenú rušiteľa a následne po neuposlúchnutí výzvy, aby upustil od tohto konania, rušiteľa vykážu alebo vyvedú z rokovacej sály.“
Nevhodné správanie a porušovanie pravidiel môže byť vykladané rôzne. Môže byť nevhodné správanie aj príspevok poslanca, ktorý poukazuje na vedenie mesta a trochu zvýši hlas? Je nevhodné správanie aj potlesk a hlasný súhlas od občana ako reakcia na návrh primátora alebo niekoho z koalície? Dá ho následne náčelník polície vyviesť z rokovacej miestnosti? Toto pravidlo má veľa možností uplatnenia. Chýba mi tam definícia nevhodného správania. Ako sa zachová náčelník mestských policajtov alebo jeho podriadení?
Žiaľ, záchranná brzda pre tento dodatok - v podobe opozičného návrhu, aby poslanci rozhodli trojpätinovou väčšinou, či bude osoba vyvedená z rokovacej miestnosti, neprešiel. Takto vedenie mesta získalo ÚPLNÚ kontrolu nad vedením zastupiteľstva a získalo BIČ na opozíciu.
Veľký bič a malý dvor
Aktuálna móda riešenia médií a neposlušných poslancov, verejnosti a sympatizantov, dorazila aj do Liptovského Mikuláša. Koaliční poslanci a časť nezávislých schválila, na moje počudovanie, tento demokraciu obmedzujúci dodatok. A tak sa aj dostane do praxe.
Opozičný klub v zastupiteľstve ho právom napadol a navrhol stiahnuť, žiaľ nemá väčšinu. Môžeme dúfať, že mesto toto kontroverzné riešenie znovu prehodnotí a pripraví podstatne premyslenejšie a slobodnejšie znenie dodatku. Lebo ten aktuálne schválený vyzerá ako naozaj VEĽKÝ BIČ na mikulášsku opozíciu...