Keď sa stretnete so slovom polícia, čo si pod týmto slovom predstavíte ? Každý človek si predstaví niečo iné, podľa toho čo najviac rieši, s čím sa stretáva, čo počúva, popr. sleduje v televízií alebo na sociálnych sieťach. Najviac ľudí si však políciu predstavuje ako silovú zložku štátu, ktorá by mala slúžiť každému občanovi tohto štátu a spolupôsobiť pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku. Z tohto dôvodu sa pred rokmi objavil na policajných autách slogan „Pomáhať a chrániť“. Je tomu skutočne tak aj v dnešnej dobe?
„Pomáhať a chrániť“ zo strany policajta znamená byť oddaný svojej práci, byť spokojný vo svojej práci, mať vytvorené dobré pracovné prostredie, mať moderné resp. funkčné vybavenie a byť vyškolený a hlavne absolvovať pravidelný výcvik, vysokošpecializované odborné kurzy a školenia zamerané na tú konkrétnu službu polície, kde je policajt služobne zaradený. Toto by mal byť pilier pre vybudovanie modernej polície 21 storočia.
„Pomáhať a chrániť“ zo strany občana znamená mať voči polícii v prvom rade absolútnu dôveru a v neposlednom rade rešpekt. Vtedy začína fungovať vzájomná interakcia štát verzus občan a vedie k želanému cieľu, k väčšej bezpečnosti a kvalite života.
V prvom rade musí polícia opäť nadobudnúť rešpekt. Policajt prvého kontaktu by mal byť v prvom rade statný, vycvičený, inteligentný muž ustrojený v uniforme, ktorá vzbudzuje už na prvý pohľad, že sa jedná o autoritu a je ňou vyjadrená vážnosť tohto povolania. Stačí si porovnať uniformy – „montérky“ našich policajtov s uniformami a ustrojenosťou talianskych karabinierov. Rozdiel je priepastný.
Na to aby sme mali modernú políciu potrebujeme súbor opatrení a činností. Každá služba policajného zboru plní konkrétne činnosti a k tomu je žiadúce aby boli vykonávané prislúchajúce školenia. K moderným trendom v dnešnej dobe patria hlavne nasledovné témy:
Prevencia kriminality a terorizmu:
prednášky na špecifické témy v oblasti prevencie kriminality a terorizmu, bezpečnosť, núdzové situácie a ich riešenia,
príprava určených školiacich programov pre bezpečnostné agentúry,
príprava určených seminárov pre vedúcich manažérov, riadiacich pracovníkov, vedúcich pracovníkov rôznych úradov, verejného sektora a bezpečnostných pracovníkov
semináre v oblasti civilnej ochrany a policajných činností,
poučenie zamestnancov o otázkach osobnej bezpečnosti, obrany a zvládanie núdzových a nebezpečných situácií,
osobná podpora, školiaca podpora a poradenstvo pre manažérov v rôznych oblastiach a cez rôzne úrovne.
Cieľom týchto kurzov je budovanie špeciálnych schopností policajných a bezpečnostných jednotiek, zamestnancov štátnej správy zvládnuť extrémne situácie, násilie a závažnú trestnú činnosť. Dôležitou úlohou je školiť samotné obyvateľstvo, s využitím potenciálu súkromných bezpečnostných služieb, ktoré disponujú licenciou odbornej prípravy a poradenstva.
Vzhľadom k tomu, že polícia v súčasnej dobe absolútne zlyháva v zabezpečení kontroly hraníc Slovenskej republiky je nevyhnutné všetkými dostupnými silami a prostriedkami zabezpečiť ich kontrolu a zamedziť vstupu na územie Slovenskej republiky akémukoľvek nelegálnemu migrantovi z tretej krajiny.
V súčasnej dobe by mala zasadnúť k Ochrane a kontrole hraníc Bezpečnostná rada Slovenskej republiky, dať neodkladnú úlohu ministrovi vnútra SR a vykonať nasledovné:
vyčleniť sily a prostriedky zo všetkých služieb polície a policajtov z kancelárií k ochrane najviac exponovanej slovensko - maďarskej hranici,
neodkladné zabezpečenie techniky na kontrolu nelegálnej migrácie, dronov, mobilných inšpekčných RTG systémov,
využitie dobrovoľníckej služby,
využitie súkromných bezpečnostných služieb na ochranu štátnej hranice,
ak je potrebné tak k týmto krokom prijať legislatívne zmeny.
Po týchto horúcich a urýchlených krokoch môžeme ísť na to komplexne. Kde nie je prevencia, kde nie je osveta, školenia, odborné kurzy, tam vládne chaos a neorganizovaná činnosť. Dalo by sa spomenúť rôzne iné témy, je to komplex činností na dosiahnutie hlavného cieľa – bezpečný občan, bezpečné Slovensko. V oblasti prevencie kriminality napr. v školstve sa nechal premiér počuť že sa ide inšpirovať Fínskom, kde majú tento systém dobre prepracovaný. Ja si myslím že by nemusel ísť tak ďaleko, ale mal by počúvať odborníkov v našich policajných zložkách, bezpečnostných agentúrach a bezpečnostných analytikov, odborníkov v oblasti technického vybavenia, dať im šancu na predstavenie riešenia. Potom by sa mohlo aj Fínsko inšpirovať ... Tak čo pán premiér !!! ......