Doba čipová je už tu, poďme sa čipovať.

Keď v roku 1998 očipovali prvého človeka tzv. RFID implantátom, ktorý slúžil na otváranie dverí a zapnutie svetiel, prešla dlhá doba. Odvtedy cez tieto čipy zmenšili, zväčšili výkon a kapacitu k možnostiam nám ešte nepochopeným.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Podkožné čipy prešli inováciou, technológia sa zmenšila, poskytuje vyšší výkon a dokonca aj väčšiu pamäť, je ich možné vybaviť rôznymi senzormi. Nenaháňa Vám to strach ? 

V dnešnej dobe sa na nás „valia“ informácie o možnostiach novej identifikácie, t.j čipovanie ľudí implementovaním podkožného čipu. Doteraz sa podobné čipy úspešne používajú pri zvieratách (identifikácia zvierat), ktoré užitočne poskytujú informácie o zvierati, pri psíkoch, informácia o majiteľoch (všetko cez jedinečný ID kód). Bežne sa s čipmi stretnete v obchodoch, kde sa menšie a drahšie tovary, chránia proti krádeži bezpečnostnými čipmi. Namiesto čiarových kódov na obaloch, krabiciach sa začínajú masívne používať čipy. Všetky čipy fungujú ako pasívne, t.z. musíte priblížiť čítačku, ktorá si bezkontaktovo z čipu prečíta ID kód. Toto všetko sú pasívne čipy. Čo ma však na jednej strane znepokojuje, ale aj nadchýna, sú možnosti tejto technológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pasívnu časť čipov som spomínal v predošlom texte , to čo prichádza, resp. už prišlo, sú aktívne čipy. Tieto čipy budú môcť uchovávať a zisťovať informácie. Uchovávať napr. zdravotné záznamy, vašu dennú aktivitu, zisťovať váš zdravotný stav, vašu aktivitu v dome, môžu byť súčasťou sieťového prepojenia (napr. uvažuje sa o kompatibilite s IoT). Neskončíme nakoniec predsa v MATRIXE ? Tieto čipy môžu slúžiť aj ako váš občiansky preukaz, môžete vykonávať platbu v kaviarni, reštaurácii ... Môžem konštatovať že tieto čipy zjednodušujú praktický život človeka a obávam sa že pri dnešnom trende, raz budú povinné. .....

SkryťVypnúť reklamu

Tieto všetky funkcie sú na prospech človeka, zjednodušujú mu celodenné aktivity ale zároveň aj komplikujú. Komplikácia v dnešnej dobe vzniká vtedy, keď vzniknú dáta, tieto dáta treba preniesť, vyhodnotiť a uchovať. Tam kde vznikajú dáta, tam vznikajú aj možnosti zneužitia. Už teraz máme praktické skúsenosti ako to vyzerá pre zbieraní a uchovávaní dát a splnení všetkých GDPR pravidiel a povinnosti pri ochrane osobných údajov. Doba čipová prichádza, treba sa jej prispôsobiť a pripraviť pravidlá a legislatívu. Otázka znie, či to chceme alebo nie. 

Peto Jurco

Peto Jurco

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Pracujem a žijem v Liptovskom Mikuláši ako bezpečnostný a produktový manažér v súkromnej bezpečnostnej firme. Som za slobodu jednotlivca, som za dodržiavanie pravidiel. Ďakujem, že ste tu zablúdili a čítate moje blogy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu