Búrky na Slovensku zabili dvoch ľudí

Písmo: A- | A+

Orografické búrky, ktoré sa v uplynulých dňoch vyskytli na Slovensku majú už 2 obete.

Do našej oblasti stále prúdi teplý a pomerne vlhký vzduch od juhu. V tomto vzduchu sa v priebehu popoludnia na našom území vytvára kopovitá oblačnosť z ktorej sa neskôr formujú búrky a prehánky. Búrky sa vzhľadom na slabú dynamickú podporu a slabé výškové prúdenie pohybujú veľmi pomaly a sú naviazané predovšetkým na hory. Vďaka tomu prinášajú lokálne intenzívne zrážky. Pri búrkach spadlo ojedinele až okolo 40 mm zrážok, čo vyvolalo v niektorých obciach výrazné vzostupy vodných tokov.

Búrky okrem prívalových zrážok prinášali výraznú bleskovú aktivitu. Blesky pohrozili už v utorok, kedy v obci Krnča na miestnom cintoríne zasiahol blesk štyroch ľudí.
Ľudia našťastie vyviazli bez vážnejšej ujmy. Šťastie však nemali štyria ľudia v priebehu včerajšieho dňa na severozápadnom Slovensku.

V obci Makov zasiahol v chatovej oblasti blesk 14-ročného chlapca, ktorý sa hral vonku. Privolaní záchranári konštatovali rozsiahle popáleniny.
Blesk zabíjal aj v obci Jasenica v okrese Považská Bystrica. Na lúke zasiahol blesk 62-ročného muža, ktorý sa vybral na trávu.

Za uplynulý týždeň tak už majú blesky na svedomí dve obete a štyroch zranených. Búrky z tepla sa na našom území budú vyskytovať až do nedele. V pondelok začne počasie ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie výraznejšiu búrkovú činnosť. V nasledujúcich dňoch tak treba byť mimoriadne opatrný.

Skryť Zatvoriť reklamu