Do celej oblasti strednej Európy vrcholí od juhu prílev veľmi teplého vzduchu. To sa výrazne prejavuje na denných teplotách. Tie sa v priebehu včerajšieho dňa na našom území šplhali cez hranicu +30°C. Najvyššia denná teplota bola včera zaznamenaná v Hurbanove na úrovni +34,1°C. Nasledovali Dudince s +33,7°C a Milhostov s +33,3°C.
Výrazne teplo však bola na celom území a ortuť teplomera nad hranicu +30°C nevystúpila len v najchladnejších lokalitách Slovenska. V priebehu dnešného dňa budú teploty opäť vysoké a to najmä na východnom Slovensku. Na zvyšku územia bude výraznejšiemu vzostupu teplôt brániť oblačnosť, ktorá bude súvisieť s blížiacim sa studeným frontom. Dnes sa teploty dostanú zväčša do +30°C, ale bude pomerne dusno.
Od západu začína postupovať studený front
V priebehu dnešného dňa však už príde ochladenie v podobe búrok. Tie môžu byť aj pomerne výrazné, nakoľko prehriate vrstvy vzduchu budú veľmi pomáhať rozvoju búrok. Studený front v priebehu včerajšieho dňa prešiel západnou časťou strednej Európy a búrky spôsobili aj menšie škody.
Búrky totiž prinášali prívalový dážď, ktorý spôsoboval lokálne zatopenia. Voda zatopila niekoľko domov na juhu Bavorska. Problémy s vodou hlásili aj zo susedného Česka, kde prívalové zrážky zatopili divadlo ABC v Prahe.
Komplikácie dnes môže narobiť aj silný nárazový vietor, ktorý bude dosahovať nárazy až do 30 m/s. Včera vietor strhol plechovú strechu v centre Prahy a výraznejšie škody spôsobili búrky v chorvátskom mestečku Velika Gorica.
Zajtra sa búrky presunú nad východné Slovensko
Front v priebehu dnešného dňa prinesie búrky predovšetkým do západnej polovice Slovenska. V priebehu noci sa búrky budú presúvať cez stredné Slovensko smerom na východ, kde sa opäť silnejšie búrky očakávajú v priebehu zajtrajšieho dňa. Aj tu treba pri búrkach počítať s prívalovými zrážkami a silnými poryvmi vetra.
Aktuálny výskyt búrok sledujte TU