Separovanie odpadu alebo ako na to?

Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky pre roky 2006 až 2010 (POH SR), ktoré vydalo Ministerstvo životného prostredia predpisuje každej obci a mestu separovať odpad od 1. januára 2010. Keďže má každá obec separovať odpad, predpokladáme, že by sa do separovania odpadu mali zapojiť i školy. V tomto akademickom roku sme sa rozhodli napísať študentskú vedeckú a odbornú činnosť práve na danú problematiku zavádzania separovania odpadu do praxe, hlavne v školských zariadeniach a vypracovali sme model separovania odpadu na príklade z Brezna. Naším hlavným cieľom je, aby každá škola od materskej cez základnú a strednú školu vytvorili podmienky na separovanie odpadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V roku 2007 bol v Brezne realizovaný projekt za podpory Konta Orange - Lepšie miesto pre život, ktorý predbehol vtedajšiu legislatívu a pripravil školy na separovanie odpadu špeciálnymi košmi na triedenie odpadu, ktorý sa v školách vyskytuje. Na základe vtedajších výsledkov a systému, ktorí sme navrhovali sme rozpracovali model, ktorý by ostatným školám dopomohol „nabehnúť" na systém triedenia odpadu. Model spočíva v tom, že už materské školy budú deti viesť k separovaniu odpadu rôznymi hrami či aktivitami. Základné a stredné školy, už zásobované špeciálnymi košmi, majú myšlienku separácie už len rozvíjať a viesť tak žiakov k ochrane životného prostredia v rámci vyučovacieho procesu..

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Model rozpracováva možné systémy separovania, rôzne aktivity a tiež rozvíjanie tejto myšlienky v povinných prípadne voliteľných predmetoch v školách. Ak by všetky školy učili žiakov triediť odpad od materských škôl po školy stredné, vytvorili by v nich návyk, ktorý by bol pre nich normálnou vecou, že odpad roztriedia. Proste každodennou rutinou v živote každého z nás.

Práca však nekončí, snažíme sa tento model pripraviť tak, aby ho aj ostatné školy vedeli materiálne, ale aj pedagogicky aplikovať v praxi. Možno systém v Brezne nie je dokonalý, ale bola tu snaha, ktorú podporuje i mesto Brezno cez Technické služby, ktoré naozaj vytvárajú podmienky pre separovanie odpadu. Brezno je jedným z príkladov a naším ďalším cieľom je osloviť ďalšie mestá. Zároveň by sme chceli spracovať publikáciu o separovaní odpadu a vytvoriť optimálny systém separovania v školských zariadeniach. A ak nie v školách, tak kde naučíme budúce generácie sa správať úctivo k našej planéte? Toto je podľa nás práve jednou z ciest k ochrane prírody.

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Varga, 2. ročník,

študent Katedry ekológie a environmentalistiky, Fakulta prírodných vied,

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Peťo Varga

Peťo Varga

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek žijúci na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu