Praktiky realitných kancelárií a spôsob, ako sa im vyhnúť

Sám pracujem ako realitný maklér, tým viac však do toho vidím. Často sa potom ani bežným ľuďom nedivím, že o makléroch majú vytvorený obraz, aký majú. Pozrime sa na to od podlahy. Realitné kancelárie sú tu na to, aby zarábali. Ale to aj banky, predavači nábytku, kaderníci, kozmetičky či iní. Ak sa mi nepáči moja kaderníčka, pretože ma dokatuje a ešte si vypýta nehorázne peniaze, na budúci mesiac idem k inej. Nakoľko však väčšina ľudí predáva, alebo kupuje nehnuteľnosť po prvýkrát , alebo len párkrát za život, zvyčajne nevedia, ako to funguje. Nevedia ako postupovať, na koho sa obrátiť, čo a kde vybaviť atď...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako si teda má človek vybrať kanceláriu? Ideálne je, ak nemáte skúsenosť, popýtať sa vo svojom okolí na ľudí, ktorú už takú skúsenosť majú a vedia vám povedať, či je kancelária XY skutočne korektná, alebo nie, ak nenájdete, alebo sa vaši známi stretli s neserióznym prístupom, ďalšou možnosťou je preveriť si kancelárie na nete, telefonicky, či osobne.

Prvým kritériom je, či kancelária, alebo dotyčný človek vôbec má oprávnenie podnikať v oblasti sprostredkovania predaja nehnuteľností, či dajme tomu človek, ktorý vám sľúbi, že vám nájde kupca, alebo nehnuteľnosť nepredáva hrnce, kuchynské nože a popritom aj byty :-)))).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým kritériom, či je kancelária buď súčasťou väčšej siete realitných kancelárií, alebo aspoň členom NARKS (Národnej asociácie realitných kancelárií).

To však nie je všetko. Každá kancelária sa tvári seriózne. Každá deklaruje, že poskytuje kvalitné , profesionálne a nadštandardné služby, otázne je, či tak aj skutočne postupujú. Pretože častokrát aj realitná kancelária s členstvom praktikuje minimálne zavádzajúce praktiky.

Porovnávajte. Úroveň komunikácie, spôsob jednania,priestory,podmienky... Nie je chybou obrátiť sa na viac kancelárií. Dôležité je správne si vybrať.

Seriózna kancelária s Vami bude chcieť uzavrieť zmluvu o sprostredkovaní. Zmluva by však mala byť ochranou aj pre vás. Predídete tak prípadným nedorozumeniam pri jednaní o cene, či o výške provízie.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho maklérov vám povie, že zmluvu nepotrebuje, že oni to radšej urobia bez zmluvy a za nižšiu províziu ako konkurencia. Otázkou pre vás je, či aj svoju nehnuteľnosť potom kupujúcemu predáte len tak na dobré slovo, alebo s kúpnou zmluvou?

Zmluva vás navyše chráni aj v tom, že kancelária nemôže svojvoľne znižovať cenu vašej nehnuteľnosti, ako sa to často stáva. Bohužiaľ je príliš častým javom, že maklér, alebo kancelária len aby predal, zníži cenu vašej nehnuteľnosti bez vášho vedomia a ak mu zavolá záujemca, zoberie ho na obhliadku a Vám povie, že kupujúci je ochotný kúpiť len v tom prípade, ak to dáte za takú a takú cenu. (nakoľko v ponuke mal inú cenu, než za akú ste boli dohododnutí)

SkryťVypnúť reklamu

Je to sprosté a pritom také jednoduché. Skrátka čaro psychológie. Predávajúci je pritlačený k múru a väčšinou ponuku zoberie, pretože ako sa hovorí, lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.

Je to podobné, ako keď človek nutne potrebuje peniaze a príde niekto s kufríkom, ale za absolútne nevýhodných podmienok. Podpíše a má peniaze, alebo nepodpíše, kufrík sa zatvára a.... Ľudia zvyčajne podpíšu. A predávajúci predá. Psychológia.

Nižšia provízia tiež neznamená, že ušetríte. Ako maklér svojvoľne zníži cenu vašej nehnuteľnosti, tak si môže svojvoľne narábať aj so svojou províziou. Ak sa aj s vami dohodne, že to predá za polovičnú províziu ako konkurencia, kde máte napísané, že tú druhú časť si nevypýta od kupujúceho? Výsledok je pre kupujúceho aj pre predávajúceho rovnaký, pretože výsledná suma je vždy mínus provízia. Tak pre jedného aj druhého, jediný maklér je usmiaty. Prípadne si od vás dodatočne zapýta rôzne poplatky.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor však aj na zmluvu!!! Zo skúsenosti viem, že ľudia sa často zmluvy boja, pretože ich kancelária oklamala. Jednoducho uzatvorila exkluzívnu zmluvu a potom pre predaj ani prstom nepohla. Človek si nehnuteľnosť predal sám a zrazu sa zjavil panáčik a že „milý pane, ešte nám niečo dlhujete...“ Exkluzivita nie je zlá, dôležité však je ako sa používa. Je to na dlhší článok, ale v stručnosti je najideálnejšou cestou k dobrému a rýchlemu predaju. Maklér však musí dohodnúť a nastaviť reálnu cenu, inak to nemá pre obe strany zmysel, kancelária a maklér takisto musia garantovať aktivitu, tlačiť nehnuteľnosť na najlepšie viditeľné miesta, spraviť primeraný marketing a pravidelne s predávajúcim komunikovať.

Iný prípad. Otvoríte si realitný portál a vidíte, že kancelária XY ponúka milión ponúk. „ÉÉÉj to musí byť dobrá kancelária“ pomyslíte si, pozriete si pár ponúk a voláte. Zo šiestich ponúk sú štyri neaktuálne. Obhliadku si dohodnete na zvyšné dve, prídete na miesto činu a nesedí adresa, poschodie, ani cena, maklér je na mieste činu evidentne takisto prvýkrát.

A ak nesedí cena „Nepýtajte sa majiteľov na cenu, ja ich zrazím dole, dobre?“ Že nesedia ani výmery a popis nevadí.

Naoko majú najväčšiu ponuku, čo na tom, že ponuka sa skladá z neaktuálnych, nekorektných, nepresných a dokonca aj nedohodnutých nehnuteľností, stiahnutých len tak z internetu? „Však nejako toho volajúceho dostaneme“ je filozofiou týchto tiežkolegov. „Buď znížime predávajúceho, alebo presvedčíme kupujúceho, že teraz sme predali dva takéto byty, idú jak rožky, rýchlo, rýchlo to kúpte, lebo už mám ohlásených ďalších kupcov...“

Po takýchto skúsenostiach si veľa ľudí vytvorí výrazne negatívny názor na prácu kancelárií a maklérov všeobecne. Bohužiaľ doplácajú na to aj tí slušní a korektní. Sám poznám kolegov aj z konkurenčných kancelárií, ktorých dokážem odporučiť a odporúčam.

Nájsť serióznu kanceláriu a makléra však nemusí byť až také ťažké. Zvyčajne už po prvom kontakte si dokážete utvoriť obraz o tom, s kým spolupracujete. Korektný maklér Vám často povie, že cena Vašej nehnuteľnosti je nereálna a je príliš vysoká, ale dokáže Vám aj vysvetliť prečo, seriózny maklér si často zapýta väčšiu províziu, ale vie vysvetliť, čo všetko Vám za ňu ponúka. Ak takého máte, ste na dobrej ceste k úspešnému obchodu, pri ktorom budú nakoniec spokojné všetky 3 strany.

Ak sa však stretnete s opačným prípadom, odporúčam spoluprácu zrušiť a to aj v prípade, ak Vám budú tvrdiť, že majú klienta, alebo iné psychologické finty. Opäť zo skúsenosti viem, že klienti zrušia spoluprácu s kanceláriou. Tá však nehnuteľnosť veselo ponúka ďalej a s hrošou kožou zavolajú, že idú na obhliadku. Jednoducho počítajú s tým, že dostanú možnosť na vás zatlačiť. Nedajte sa!

Protiopatrenie je veľmi jednoduché. Ak má ten kupujúci skutočne záujem o kúpu vašej nehnuteľnosti, určite si ju dokáže nájsť aj cez serióznu kanceláriu.

Suma sumárum. Oslovujte preverené kancelárie, ak nepoznáte, postupujte dôsledne a dôrazne. Ak sa Vám spolupráca nepozdáva, ukončite ju. Najlepšie písomne. Nenechávajte so sebou manipulovať a nedajte sa tlačiť k múru.

Prajem šťastnú ruku

Peter Vozár

Peter Vozár

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Realitný maklér, Trnava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu