
Na počesť 22. výročia od pádu totalitného režimu sa spojili Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, aby spolu zaspomínali na časy a udalosti, na ktoré si dnes už málokto spomína. Podujatie bolo venované biskupom, kňazom, rehoľníkom, rehoľným sestrám a veriacim Gréckokatolíckej cirkvi, ktorí v dobe komunistickej totality v rokoch 1950 - 1989 trpeli a hrdinsky vyznávali svoju vieru.
Slávnosť začala v katedrálnom chráme v Prešove, ktorú celebroval Mgr. Michal Onderko, protosynkel (generálny vikár) Prešovskej archieparchie, ktorá pokračovala odhalením a posviackou pamätnej tabule pre trpiacich v totalite na priečelí Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu. Organizátori, pozvaní hostia a každý, kto chcel byť zúčastnený na tejto spomienkovej slávnosti sa po odhalení tabule premiestnili do auly Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove, kde všetkých čakal bohatý program, ktorý viedol ThDr. Peter Borza, PhD. Hlavnou témou kolokvia bola sloboda a obmedzovanie slobody v čase totality. Okrem iných bol jedným z hlavných hostí Anton Srholec, Dr. h. c., predseda Konfederácie politických väzňov na Slovensku, ktorý bol tiež 10 rokov vo väzení a na toto obdobie si spomína takto: „V skutočnosti to boli dni, keď človek nebol už človekom, bol číslom a bol iba pracovnou silou. Kde ešte neboli stroje, tak nás tam nahnali." Pozvanie prijala aj generálna konzulka Ukrajiny v Prešove, prof. Oľga Benč, PhD., ktorej témou bol Andrej Šeptyckyj a jeho cesta k slobode. Okrem nich sa na kolokviu zúčastnilo aj množstvo iných väzňov a hostí súvisiacich s touto tematikou.
Dôvod zorganizovania takéhoto typu kolokvia nám objasnil prof. ThDr. Peter Šturák, PhD, ktorému na slávnosti patrilo úvodné slovo: „Túto konferenciu sme si dovolili organizovať preto, lebo už aj samotný názov evokuje určitý vzťah s gréckokatolíckou cirkvou. A práve v 50tych rokoch minulého storočia, medzi inými, veľkými trpiteľmi za slobodu boli práve blahoslavení biskupi gréckokatolíckej cirkvi P. P. Gojdič, Vasiľ Hopko."
Kolokvium ukončil Anton Srholec slovami: „Odpustil som všetkým, čo mi ublížili, nemám na nich ťažké srdce, veď aj v písme sa píše, že treba odpúšťať, no na toto obdobie nikdy nezabudnem."