Záhada najväčšia: Prečo je taxík na telefonickú objednávku lacnejší ako nástup bez zavolania?
Asi najzáhadnejšia vec prezákazníkov je ten fakt, že taxík na telefonickú objednávku je lacnejší,ako keď doňho nastúpite bez zavolania na stanovisku alebo si hostopnete na ulici. Táto disproporcia bola viackrát rozoberaná vdiskusiách ( aj v tejto ,k horeuvedenému článku SME). Nevedia to vysvetliť ani niektorítaxikári. Ja som si tiež myslel, že mi je to úplne jasné, ale radšejlen skúsim napísať 2 dôvody prečo je to asi tak:
1. Cenu za telefonickú objednávku určuje majiteľ taxislužby,on prevádzkujedispečing (a taxikári mu platia 2500-4000 Sk za vysielačky), musí cenunastaviť tak, aby sa zákazníkom oplatilo volať dispečing a niekráčať na stanovisko. Ak by cena na tel.objednávku bola vyššia, cezdispečing by taxikári nedostávali zákazky a taký dispečing by im bol nanič. Naopak cenubez zavolania určujú taxikári (samozrejme jednotne dohodou za celútaxislužbu),lebo to je ich záležitosť, keď získajú zákazníka bez telefónu, majiteľsa totiž nepričinil. Za prenájom stanovísk taxikári platia ďalšiepeniaze, pri vysokých cenách na telefonické objednanie by dispečingvôbec nepotrebovali a stačili by im stanoviská. Preto je filozofiamajiteľa taxislužby taká, aby majorita odvozov išla cez dispečing.
2. V Bratislave je veľká konkurencia taxislužieb.Cca tridsať. Ceny sú snáď najnižšie v Európskej únii. Nepoznám európskemesto, kde by boli taxíky lacnejšie, vy? Ceny sú preto takénízke, lebo väčšinu zákazníkov nezaujímajú inévýhody okrem ceny. Teda taxislužby si musia konkurovať hlavne cenami.Ide to až na dumpingovú úroveň. Kto z koho.Zákazníci sa tešia, taxikáriprežívajú. Ceny za telefonickú objednávku idú neúprosne dole aj keďvšetky náklady stúpajú. Preto je taký rozdiel medzi telefonickouobjednávkou a nástupom bez zavolania. V minulosti taký veľký nebol.Nebolo toľko taxislužieb a existoval skoro všetky taxislužby boli vCechu a mali dohodnuté podobné ceny.
Pešiaci
Pešiak je zákazník, ktorý nevolá, ale nastúpi priamo na stanovisku, alebo stopnetaxík ako vo filme. V týchto prípadoch sa jazdí za tzv. základnú sadzbualebo "jednotku". Čo je cca 2x drahšie ako "dvojka" - telefonickáobjednávka. Pešiak je čoraz zriedkavejší jav a taxikári na pešiakov užlen nostalgicky spomínajú (Ako aj za vyššími cenami všeobecne) nakoľkotento cenový rozdiel ovláda väčšina ľudí okrem turistov.
Prečo taxíkom svieti strešné označenie TAXI aj keď majú zákazníka?
Ak sa vám už stala situácia, že ste sa ocitli v roli pešiaka, keď mávate na taxík, ktorý vidíte z diaľkyprichádzať a svietiť. Väčšinou okolo vás prefrčí a všimnete si, že je to preto, lebo mázákazníka.
Prečo mu teda strešné označenie TAXI (slangovo"transparent") svietilo? Odpoveď je veľmi jednoduchá, väčšina taxikárovto nemá tak nastavené, že by to bolo prepojené so zapínaním taxametra,prípadne manuálne. Je to neúcta k vám, ako zákazníkovi, ktorý sa zbytočne snažíte taxík zastaviť.
Alemávajte na svietiace taxíky ďalej, aj keď majú zákazníka, lebo sútaxikári, ktorí z lakomosti PREHOVORIA vezúceho sa zákazníka, či bynemohli zobrať ešte ďalšieho. :)
Drevení
Taxikári, ktorý niesú organizovaní taxikári v nejakej taxislužbe, sanazývajú "drevení". Bez dispečingu taxislužby sú drevení odkázaní lenna to, čo im prinesie ulica.Každýhrá sám za seba, maximálne sa možno niekedy zložia na prenájomstanovísk. Ichpopulárne miesta sú hlavná stanica, hotely, diskotéky a letisko. Čakajúna pešiakov. Stoja 2-3 hodiny bez pohnutia, lúštia krížovky a potompríde pešiak - koreň a zaplatí za jazdu 3-4 krát viac ako klasickémutaxikárovi. Drevení svoje autá nezoderú. Hlavná stanica > HotelFórum za 300-500 Sk nie je nič výnimočné. Na Hlavnej stanici si svojemiesta vynucujú aj násilím na ostatných taxikároch.
Letisko
Naletisku mala prenajaté stanovisko (zrejme od letiska) MB Taxi. Drahšiataxislužba, len limuzímy, vlastnil ju ževraj Kmotrík. Ale už ju(takistoževraj) pustil niekomu inému. Otázka je iná, prečo na jedinomBratislavskom letisku má stanovisko práve MB Taxi ? Ponúkla zastanoviská najviac? Koľko? Letisko je štátne, malo by spraviť oficiálnusúťaž na výber taxislužby (Viacerých taxislužieb, ktoré budú maťstanoviská na letisku.).
Koľko taxikári zarábajú
Najčastejšie čo počujete od taxikára, je sťažovať sa na nízkezárobky. Že robia zadarmo, auto zoderú a musia zobrať na lízingnové.Dnes už to nie je ako v minulosti, keď kilometer bol za 20-25 Sk,dnes sa jazdí za 11 Sk. Všade vo svete ceny stúpajú a v Bratislave vtaxislužbách klesajú. Chlapíci z konzervatívneho inštitútu by plesali:" Pozrite, slobodný trh tlačí ceny dole".
Dnes už máloktorýtaxikár má taxi ako jediné zamestnanie. Taxikárčenie je dnes ako každá iná priemerná robota, kto má rodinu aprípadne nejaké úvery, buď je nonstop v taxíku, že v ňom aj spí alebomusí mať ďalšie príjmy.
Chcete robiť ako taxikár?
Zopár taxislužieb prijíma taxikárov ako zamestnancov a dokonca imposkytuje vlastné vozy. Väčšinou sa robí ale na živnosť. Musíte sivybaviť koncesiu na živnostenskom úrade a ďalšie náležitosti. Prinástupe do taxislužby treba zaplatiť zálohu/vstup 8 až 10 tisíc zavybavenie - vysielačku, transparent. Keď sa rozhodete dať taxislužbezbohom, tento vklad vám vrátia (ak vrátite vybavenie :).
Majiteľovi taxislužby je treba platiť 2500-4000 Sk za možnosť dostávaťzákazky cez dispečing. Taxikári to volajú, že platia "za vysielačku".Ďalej sa skladá na prenájom stanovísk (väčšinou od mesta). Jedno takéstanovisko stojí ročne 40-50 tisíc (pre celútaxislužbu). Taxislužby majú 10-20 stanovísk po Bratislave. A v jednejtaxislužbe je 50 až 200 taxikárov. Potom sa ešte taxikári skladajú (aksa dohodnú) na reklamu.
Majiteľ taxislužby
Malým výpočtom z horeuvedených čísiel zistíte, že najlepšie je byť majiteľom taxislužby .Majiteľ taxislužby má jedinú starosť, zodpovedne vyberať taxikárov dofirmy a sem tam spáchať nejakú reklamu. Nie všetci toto dokážu a pretouž niekoľko taxislužieb spadlo na hubu alebo sa premenovali avyhrabávajú sa z problémov.
Kto všetko robí taxikárov
Súnázory, že taxikári su spodina spoločnosti. Že úrady práce, každého ktomá vodičák, posielajú robiť taxikára. Taxikári sú naozaj rôznorodí. Jeich v Bratislave cca 2500-3000. Vo Viedni ževraj 5000. Vo Viedni aParíži má mesto obmedzený počet licencií. Prečo tam regulujú slobodnýtrh? Aby zabezpečili určitú kvalitu? Viacerí taxikári sa sťažujú nakolegov, ktorí Bratislavu nepoznajú (z hľadiska adries). Takýchspoznáte ľahko - majú GPS a po Bratislave vyslovene blúdia.
V niektorých taxislužbách si majiteľ necháva robiť prehľady, ktorý taxikár spravil koľko telef.objednávok. Ak je pod limit, dostane padáka.
Blízkosť stanoviska
Väčšina taxislužieb má stanoviská v každej väčšej mestskejčasti. Ja keď volám taxík, viem kde sú zhruba stanoviská a akýchtaxislužieb. Najprv skúšam tie priľahlé. Je to z dôvodu, že sizmyslím ísť taxíkom až na poslednú chvíľu a vtedy je každá minúta dobrá.
Prečo sa dispečerky pýtajú: Kam pôjdete?
Aby mohli nalákať taxikára, aby vás bol ochotný zviesť. Týka sa tohlavne, ak niekto chce odviesť z okrajových častí. Pôjde do centraalebo len v rámci tej lokality. Oplatí sa mi preňho ísť? V niektorýchtaxislužbách majú dispečeri zakázané sa pýtať kam zákazník pôjde. Keďchcete zvýšiť vaše šance získať taxík, volajte buď serióznu taxislužbu,alebo rovno prezraďte, kam pôjdete (ak to nie je nakrátko). Doporučujemneklamať, lebo niektorí taxikári si to s vami hneď spočítajú, ručnestručne.
A kadiaľ pôjdeme?
V Bratislave sú časté situácie, že sa dá ísť z bodu A do bodu Bviacerými trasami. Ak to nemáte zmerané z hľadiska času a kilometrov,môže to pekne pocítiť vaša peňaženka. Väčšina taxikárov sa sama pýta:Kadiaľ pôjdeme? Aby bol zákazník vinný za určenie trasy a nemohol sasťažovať. Môžete zakontrovať: Neviem, je to kratšie/rýchlejšie tadealebo tade ? Seriózny taxikár vám odpovie výhodnejšiu trasu pre vás,ten nepoctivý zas preňho. Už len uhádnuť, ktorý z nich vás vezie :)Extrém je, keď taxikár vie o nejakej zápche a keď sa v nej s vamiocitne, tvári sa veľmi prekvapene.
Čakačka
Čakačka je slengový výraz pre situáciu, keď taxikár stojí na mieste ačaká na zákazníka (ktorý neprišiel na čas, alebo si niečo odbeholvybaviť). Toto stojí cca 4 až 7 Sk za minútu. Málokto vie, že "cakačka"beží celý čas, aj ked sa taxíkom veziete. Proste nonstop, od momentunástupu. Takže v spičke, keď sú zápchy neodporúčam zobrať taxík, čo máčakačku viac ako 5 Sk/min. Čakačku taxikár vypína, len keď sa čakákvôli nemu (niečo vybavuje - áno, stáva sa to :), napríklad celkomprozaické - kontrolujú ho policajti).
Minimálne jazdné
Niektoré taxislužby zaviedli tzv. minimálne jazdné. Čiže ajkeby ste sa chceli odviezť 5 metrov, zaplatíte 90 alebo 100 Sk. Totoúplne chápem, lebo ak príde zadarmo taxikár pre zákazníka, odvezie hominitrasu, vyinkasuje 58 Sk a potom ide zadarmo na stanovisko, takURČITE PREROBIL. Preto taxikári odmietajú krátke fúry. A pretotaxislužby zaviedli minimálne jazdné.
Špeciálne príplatky
Za príjazd taxíku zaplatíte nástupné 20-40 Sk. Príplatky sú za: Klíma 60 Sk, odvoz z odľahlýchčastí 60-100 Sk nástupné. Kombi auto 60 Sk.
Kedy taxislužby zvýšia ceny?
Veľataxikárov jazdí už len zozotrvačnosti a čaká na zázrak v podobe zvýšenia cien. Vstupom do EÚ saneudial, teraz dúfajú vzlepšenie vstupom do Schengenu. Taxislužby zrejme pristúpia k zvýšeniucien, ak nebudú chcieť zaniknúť. Ževraj rok pred vstupom do Schengenubude zakázané zvyšovať ceny za služby. Za 11 Sk/km sa totižjazdiť nedá s primeraným ziskom. K cene 11 Sk/km pridávam upozornenie,že som často videl reklamy na taxislužby ako " Najlacnejšie v meste".Čo nebola pravda. Niekedy aj s drzo uvedenou cenou. Toto je veľmidiskutabilné, lebo trebaposúdiť nástupné, cenu za kilometer a cenu zaminútu prevozu (čakačku).
Weby taxislužieb
Weby taxislužieb sú zhruba na jedno kopyto. Paladio/Yellow taxi má zrejme jediné nadpriemernú stránku. Zdržujem sa ďalšieho komentára.
Tabuľka: Prehľad taxislužieb, kontakt, web a ich hlavné sadzby
taxislužba (web) | telefón | nástup | tel.obj. | mesto | mimo BA | čakanie v Sk/min | poznámka |
16000 | 20 | 16,80 | 28 | 28 | 6 |
| |
16302 | 40 | 16,80 | 23 | 23 | 4 | zvýšili cenu prekvapujúco z 13,40 | |
Transtel | 16301 | 30 | 15 |
|
| 4 | spoločný dispečing |
Taxi | 16077 | 20 | 12,00 | 21 | 23 | 5 | bývalá Alfa |
Super | 16616 | 40 | 12,00 | 23 | 28 | 5,20 |
|
Radio | 16303 | 20 | 11,90 | 23,80 | 23,80 | 4,90 |
|
Racing | 16606 | 25 | 12,00 | 25 | 28 | 8,00 |
|
16222 | 20 | 16,80 | 28 | 28 | 8,00 |
| |
Prima | 16661 | 40 | 12,90 |
|
| 5 |
|
4444 1111 |
| 16,80 |
|
| 6 |
| |
Otto | 16322 | 30 | 16,90 |
|
| 5 |
|
Nai | 16161 |
|
|
|
|
| nedvihajú |
MB | 16916 | 50 | 35 |
|
|
| Ina trieda |
Maxi | 16789 | 40 | 11,90 | 23 | 23 | 6,00 |
|
Lady2 | 16011 | 30 | 11,90 | 28 | 28 | 8,00 | minimálne jazdné 90Sk, |
Hello | 16321 | 40 | 10,90 | 21,80 | dohoda | 4,50 |
|
16111 | 30 | 15 |
|
| 4 | spoločný dispečing | |
16777 | 40 | 12,90 | 27 |
| 7 | minimálne jazdné 100 Sk, ET číslo *11 | |
Free | 0800 232800 | 20 | 12 |
|
| 5 | free číslo |
Express | 44442332 | 20 | 12,90 |
|
| 7 | nemajú skrátené, podľa mňa chyba |
Delta | 16016 |
| 15,90 | 26 | 26 | 8 |
|
Caribics | 16555 | 20 | 11,80 | 28 | 28 | 6 | mini.jazdné 90 Sk |
16300 | 30 | 10,80 | 25 | 25 | 5 | mini.jazdné 90 Sk | |
16999 | 30 | 15 |
|
| 4 | spoločný dispečing | |
16333 | 40 | 16,80 |
|
| 6 |
| |
ABC | 16100 |
|
|
| |||
16022 | 40 | 12,60 |
| 28 | 5,40 |
|
Poznámka k tabuľke: Neuviedol som schválne 2 dôležité atribúty:počet taxikárov v taxislužbe a počet stanovísk. Z nich sadá usúdiť, či je taxislužba malá aleboveľká, či robí dosť taxikárov, či majúvoľné vozy, či sú na blízku. Nechcel som totižnovým a malým taxislužbám pokaziť kšefty.
Poznámka k stĺpcu Telefón : Viaceré taxislužby majú dispečingy vybavené ajmobilnými číslami od oboch operátorov (o O2 neviem;)
Poznámka k stĺpcu Mimo BA : Ešte je sadzba mimo SR, to je väčšinou na dohodu. Napríklad odvoz na Swechat / zoSwechatu stojí 1500-2000 Sk.
Ak poznáte nejaku fungujúci ďalšiu taxislužbu vBratislave tu neuvedenú , resp. viete doplniť alebo opraviťnejaké informácie, neváhajte. Ďakujem.
Tento článok som nestihol na deň bez áut, ako môj príspevok k stavu dopravy a MHD v Bratislave. (iMHD: DPB kvôli nedostatku vodičov nevypravuje niektoré spoje )
Hor sa do taxíkov! Ktorý si zavoláte vy?
Anketa od BlueBoard.cz