Proti výstavbe:Nie petície,ale poznať zákony a byť účastník konania

Často, keď sa niečo stavia, počujeme vety typu: treba spísať petíciu, občania spísali petíciu, ale úrad sa neunúval odpovedať, resp. úrad zobral petíciu na vedomie. Petícia je populárna vec, ale čas na jej prípravu a realizáciu sa dá aj lepšie využiť. Petíciu je treba robiť popri iných dôležitejších činnostiach alebo si ju nechať až na záver, keď všetky iné legálne možnosti zlyhali. Dôležité je poznať/naštudovať si postup výstavby od A po Z a vo vhodných chvíľach sa stať účastníkom konania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
vznikajúci mrakodrap (ten na perex fotke v úvode) zatieňuje bytový dom a samotné nám Sv. Františka. A to ešte nemá ani polovičnú výšku.
vznikajúci mrakodrap (ten na perex fotke v úvode) zatieňuje bytový dom a samotné nám Sv. Františka. A to ešte nemá ani polovičnú výšku. (zdroj: autor)


Krátko k petíciám

"Každý má právo sám alebo spoločne s inýmiobracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátneorgány a orgány územnej samosprávy so žiadosťami, návrhmi asťažnosťami". Čl. 27 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky. Myslí sa týmpodávanie petícií. Nasledujú krátené citácie z portálu Občan.sk :

"Orgán verejnej správy (ďalej len orgán), ktorému sa doručila petícia, je povinný petíciu prijať. "

"Príslušný orgán je povinný prešetriť a vybaviťpetíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor správnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom. Výsledok písomne oznámi do 30 dní ."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ak je predmetom petície činnosť orgánov územnej samosprávy a jej poslancov alebo štatutárneho orgánu organizácie, ktorej zriaďovateľom je územná samospráva, petíciu vybavuje príslušný orgán územnej samosprávy, ktorým je podľa zákona o obecnom zriadení obecné zastupiteľstvo." Perlička:Je prekvapujúce ( v stave demokracie aký tu máme), že zákon nestanovujeminimálny počet podpisov na petícii, čiže orgán musí prijať aj petíciu 1občana.

30 dňová lehota ( pri komplikovanom probléme si môže orgán predĺžiť lehotu o ďalších 30dní) na odpoveď orgánu na petíciu je príliš dlhá, ak treba niečo riešiťokamžite. A plus treba zarátať čas na prípravu petície a zbieraniepodpisov. Väčšina petícií aj tak skončí s výsledkom: nenašiel sa rozpor s právnymi predpismi . Rozpor z verejnými alebo inýmispoločnými záujmami sa ťažko dokazuje, takže je jednoduché nenájsť rozpor ani tam.

Preto je efektívnejšie sledovať proces výstavby od začiatku a využívať svoje zákonné možnosti na jeho ovplyvňovanie.

Tu som mal v pláne rozpísať celý proces pri výstavbe, ale nakoľko mi prezradili stránku WWW.EIA.SK ( autorom je VIA IURIS - Centrum pre práva občana ), skrátim ho na nevyhnutné minimum a vrelo odporúčam túto stránku navštíviť.

Postupnosť krokov pri výstavbe:

A. Územné plánovanie
1. Obec si vytvára alebo aktualizuje územný plán obce/mesta. Každé druhé Všeobecne závazné nariadenie v BA sa týka aktualizácie územného plánu - Potrebná aktivita verejnosti!!! Kontrolovať návrhy vo vašej lokalite a pripomienkovať !
2. Obec/mesto vytvára alebo aktualizuje územný plán zóny. tiež formou VZN . Toto je už detailnejší návrh, rovnako je potrebná aktivita verejnosti ako v bode 1!

B. Investor a predaj pozemkov
1. Niekto má stavebný zámer a spojí sa s investorom, alebo je ním sám
2. Požaduje konkrétny pozemok a mesto mu ho predá. Cena pozemku je vačšinou smiešna.
- Napríklad pozemok pod NBS stál 20 tisíc za m2, lebo to platil štát. Súkromným firmám ale predávajú za 3 tisíc / m2.

C. Informovanie o zámere a posúdenie vplyvu na životné prostredie
1. Obec informuje verejnosť o zámere. Magistrát Bratislavy aj na svojej web stránke v nenápadnej kategórii Oznamy .
2. Verejnosť má právo podať stanoviská a pripomienky k zámeru.
3a. Pri veľkých stavbách ministerstvo životného prostredia musí posúdiťz hľadiska vplyvu na životné prostredie, zákon 24/2006 - Potrebná aktivita verejnosti, dávať pripomienky, musia sa posúdiť !
3b. Pri stredných stavbách ministerstvo životného prostredia usúdi či sa zámer bude posudzovať - Potrebnáaktivita verejnosti, žiadať posúdenie! Ak sa ministestvo rozhodne preposudzovanie a občania dajú písomné pripomienky, rozširuje toich právomoci pri následnom územnom a stavebnom konaní!!
3c. Pri malých stavbách sa posudzovanie nemusí robiť a o zámere sa ani na stránke magistrátu nedozviete.
- Napriek tomu, že mesto vačšinou predáva pozemky, teda by malo by aspon o predaji informovať jasnejšie, nielen v uzneseniach Mestského zastupiteľstva.
- O lokálnych zámeroch sa dozviete na úradnej tabuli obce/mestskej časti a možno aj na jej web stránke.

D. Územné konanie - Potrebná aktivita verejnosti !
1. Rozhoduje sa o prekvalifikovaní parcely na stavebný pozemok ! O vhodnosti stavby v danej lokalite !
2. Okrem iného sa používa vyhláška 532/2002 o technických požiadavkach na výstavbu
3. a vyhláška 453 /2000, ktorá vykonáva niektoré ustanovenia stavebného zákona
4. Občania musia do 7 pracovných dní od zvesenia oznámenia podať pripomienky, že ich práva a povinnosti sú navrhovanou stavbou priamo dotknuté.
a) zhoršenie dopravnej situácie v lokalite
b) zatienenie/presvetlenie blízkych bytov a plôch
c) nesúlad s architektonickým a urbanistickým charakterom prostredia
d) nezodpovedaní požiadavkam na zachovanie pohody bývania
e) atď
5. Kým nepadne rozhodnutie o vylúčení z konania, ste účastníkom. Aj po rozhodnutí sa dá podať odvolanie.
6. Je vhodné oboznámiť sa územnoplánovacou dokumentáciou obce, t.j. čina tom mieste je v pláne konať výstavbu navrhovaného druhu.
7. Výsledkom územného konania je územné rozhodnutie o umiestnení stavby, premena parcely na stavebný pozemok.

E. Stavebné konanie
1. Základné rozhodnutie o výstavbe padlo v územnom konaní
2. dolaďujú sa technické detaily konkrétnej stavby - Potrebná aktivita verejnosti ! Pripomienkovať súlad s normami
3. Zisťuje sa, či všetka dokumentácia je v súlade z územným rozhodnutím

Záver

Vačšinaľudí sa začne zaujímať o výstavbu vo svojom okolí, až keď sa pozemokoplotí a pribudne stavebná tabuľa s informáciami. Čím skôr sa občaniaozvú, tým lepšie. Keď máte v blízkosti obydlia nezastavanú plochu, jepotrebné sa informovať na vlastníkov pozemku, na územný plán v danejlokalite. V prípade, že je tam plánovaná výstavba, trebažiadať aktualizáciu územného plánu, nakoľko tie staré 30 ročné územnéplány, už dávno nie sú aktuálne a potreby ľudí sa zmenili. Keď súobčania danej lokality čo k čomu, založia občiansku iniciatívu aleboobčianske združenie. Horeuvedené kroky poskytujú len letmý prehľad aurčite sa stalo, že niečo dôležité som nespomenul. Preto Vám znovaradím isť na stránku EIA , ktorá zasvätí lepšie.

Prosím o svedomité vyplnenie doleuvedenej ankety. Ďakujem.
Anketa od BlueBoard.cz

Palo Petras

Palo Petras

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  1x

nekompromisný ale konštruktívny kritik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKritika inštitúciíVýstavbaDopravaPolitikaSpoločnosťEkonomikaInéČítať pri 1.návšteve! v1.1

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu