
Moderátor: pán minister, podľa vášhonázoru majú ochranári prílišširoké právomoci, zhodou okolnostívás podporil aj váš opozičný partner ZsoltSimon. Trváte teda na tom, že ochranári majúpríliš veľké právomoci?
Jureňa: Jednoznačne na tom trvám, pretože zasahovať do procesukonania, bez zodpovednosti, si myslím, že je veľmizávažný moment a stále sa tu ochranári, vúvodzkovách hovorím ochranári, pretožesa s tým úplne nestotožnujem, odvolávajú,že oni zastupujú určité práva apreukazujú tiež určité škody. Alezdôrazňujem, že na Slovensku je 5,2 miliónaobyvateľov a Tichá a Kôprová dolina patrí každému obyvateľovi Slovenskejrepubliky. Takže vláda, ministerstvo je povinné obhajovaťzáujmy všetkých občanov Slovenskej republiky.
Moderátor: Ako by ste chceli ten stav zmeniť? Ochranári sa tedamôžu zúčastňovať správnych rád,správnych konaní, prepáčte, môžu savyjadrovať k tým takýmto záležitostiam, chcete toteraz z toho zákona túto možnosť odstrániť?
Jureňa: Pochopiteľne jedna vec je vyjadrovať sa a 2.vec je priamozasahovať. Takže vyjadrovať sa áno, to je v demokracii asinormálne, bežné. Teda ak väčšina budetolerovať tieto názory, musíme to tolerovať, resp.rešpektovať, takže z tohoto pohľadu áno. Ale zasahovať abyť v procesnom konaní a byť, obmedzovať priamo priebeh tohtoprocesného konania je už niečo iné. A tu užnastupuje zodpovednosť.
Škody, ktoré boli prezentované 700tisíc, to boli škody vyčíslené zaposledné dni a to je vlastne obmedzovanie prácmechanizmov v Tichej a Kôprovej, ale oškodách, ktoré sa tu páchajú, tiesú ďalekonásobne vyššie a to možempochopiteľne v priebehu relácie dokumentovať.
Moderátor: Pozrieme sa ešte na to. PánSmatana čo si myslíte o slovách pána ministra? Sú podľa vás vaše právomoci príliš široké?
Smatana:(smiech) V prvom rade by som chcel povedať, že je príznačné, že pánminister vyčísluje škodu na ušlom zisku alebo na škodách ťažobnejfirmy. Ale my hovoríme o škodách, ktoré sú spôsobované Tatranskémunárodnému parku. Tí ľudia, ktorí vlastnými telami bránili poškodzovaniubiotopov európskeho významu v Tichej a Kôprovej doline, tí ľudia na tonevyužili účastníctvo v konaniach. Hej, čiže spletajú sa tu dve vecidohromady a mám pocit, že pán minister chce preniesť problém na ihriskosúpera. Pretože pre mimovládnu organizáciu, upozorňujem že túto blokáduneorganizovala žiadna mimovládna organizácia. Tam sú ľudia,jednotlivci, sami za seba, mnohokrát ľudia s vysokým prírodovedeckýmvzdelaním a títo vlastne bránia tej ťažbe. Pretože úrady nekonajú. A čosa týka účastníctva v konaniach, mňa veľmi prekvapuje, že okrem toho,že súčasní politici ohrozujú Tatry, tak súčasne ohrozujú aj našemedzinárodné renomé. Pretože
neviem či pánovi ministrovi niečo hovorí Aarhuský dohovor. To jemedzinárodný dohovor o účastníctve občanov, verejnosti, v konaniach.Slovenská republika prijala Aarhuský dohovor a Aarhuskýdohovor prijala aj Európska únia. Akonáhle by boli vylúčené združenia,nielen environmentálne ale aj ľudsko-právne z takýchto konaní, tak byišlo o nerešpektovanie Aarhuského dohovoru a Slovenská republika by saocitla v kategórii štátov v podstate polodiktátorských.
Moderátor:Tak ako existujú rozpory na jednej strane, ale aj u vás, ak dovolíteniektoré cítim. Predsa len, aktivisti podľa vás zasahujú v Tichej aKôprovej doline, sú tam sami za seba, nie su organizovaní žiadnymzdružením, nezastupujú žiadne združenia. Prečo to tak je, je to kvôlitomu, aby napríklad sa im nemohla zosobniť škoda, ktorá možno vznikne?
Smatana:Tuná nie je rozdiel medzi trestnou alebo právnou zodpovednosťoujednotlivca alebo združenia. Tí ľudia, ktorí tam sú, sa opierajú práveo jeden z paragrafov zákona o ochrane prírody, že každý, a dokonca aj zústavy, že každý kto vidí poškodzovanie životného prostredia alebochránených druhov, je povinný urobiť všetko preto aby sa tomuzamedzilo. Osobne som tam bol taktiež, týka sa to ma to takisto, sombol políciou kontrolovaný. Ale tuná dochádza k vážnym škodám, podľanášho názoru k trestnému činu. A my zasahujeme a oni nás obviňujú zpriestupku. Je to niečo podobné ako keby niekto nadával, že som prešielcez plot, lebo vidím že na susednom pozemku sa blíži človeku alebo sapácha nejaký zločin. Jednoducho, k tomuto sme boli [nezrozumiteľné,Jureňa skočil do reči]
Jureňa:Vo vyspelej demokracii, keby ste niekomu prešli cez plot, v Amerike,tak máme možnosť vidieť, že môžu použiť na vás aj zbraň. Ale to idem doextrémov a nebudem sa zaoberať.
Smatana: Som rád že si beriete vzor zo Spojených štátov amerických...
Jureňa: ...nebudem sa tým zaoberať...
Smatana: ...pretože národné parky v Spojených štátov amerických...
Jureňa: Spojené štáty americké 40 percentami sa podielajú na skleníkovom nebezpečenstve na zemeguli...
(Moderátor sa nechápavo díva na Jureňu)
Jureňa:... zatiaľ čo Európa len 13-timi percentami a Európa tento problémrieši. Vy vytrhávate veci z kontextu a ak hovoríte o škodách, akhovoríte o biotopoch, tak by som vás žiadal, aby ste hovorilikonkrétne. O ktorých biotopoch, o ktorých škodách a ktorí prírodovedci.Ja som bol v Kôprovej a Tichej doline a našiel som jednéhoprírodovedca, ktorý sa mi predstavil ako zamestnanec pošty, fotografiousom ho dokumentoval a nevedel ten človek absolútne sa vyjadriť, akýbiotop chráni, prečo tam je. Čiže to sú, to je konkrétny príklad. Vyhovorte o konkrétnych biotopoch, o konkrétnych škodách a ja možemhovoriť o konkrétnych škodách.

[ Jureňa sa načahuje cez Smatanu, som myslel, že mu ide zlikvidovať jeho dokumenty, ale vyťahuje nejaké čierne čudo ]
Jureňa: Toto je feromónový lapač, ktorý tu môžem divákom ukázať

[oceňujem kreativitu, mal doniesť aj harvestor]
Jureňa: Takýto lapač zachytáva týždenne 70 tisic kusov lykožrúta.
[ Smatana zíza na lapač ]
Jureňa:Konkrétne v Tichej a Kôprovej sa to ráta za posledný rok niekde viacako 10 miliónov lykožrútov a lykožrút podľa odborníkov, je to asi lenslabá tretina, a lykožrút pochopiteľne, ktorého vidíme aj teraz naobraze, robí také škody, že môžme to názorne preukázať na ďalšíchfotografiách na konkrétnych stromoch
[ ukazujú fotografiu stromov nejakých sivohnedých ihličnatých ]
Jureňa: Čiželykožrút, ktorí sa nachádza v Tichej a Kôprovej, dávame mu živnú pôdu adávame mu priestor, vylietava a ohrozuje ďalšie lesy ako to vidíme nafotografických dokumentáciách. To sú škody. A to narastá domiliardových škôd. Súdruh.. pán.
[ Súdruh minister má staré časy v podvedomí ]
Jureňa: Čižeak vy hovoríte, tu používate také termíny, že útoky a trestné oznámeniaa totalita a odvolávate sa, to sú termíny vaše. Vaše termíny, nie moje.Naše termíny sú odbornosť, jasná dokumentácia škôd, jasná dokumentáciatoho, čo páchate.
Moderátor :Takže postupne sa dostávame k meritu veci, tam v podstate ide naozaj oto, či kalamitné drevo má zostať v tejto oblasti alebo nie. Samozrejmezazneli tu aj otázky, nech sa páči, môžte odpovedať.
Smatana :Z odborného hľadiska vôbec tuná nejde o kalamitné drevo. Ale najprvodpoviem na tú otázku. To je taká obľubené póza tlačiť mimovládneorganizácie do pozície neodborníkov. Tá doba je už dávno preč, že by nanašej strane neboli odborníci, neviem či viete o tejto akcii, včera sarozbehla... (nerozumieť lebo Jureňov skok: Takže priznávate, že bola alebo ešte stále pretrváva?)
Moderátor : Pán minister, pán Smatana vám neskákal do reči.
Smatana: V prvom rade je tú výzva slovenských vedcov k odstraňovaniu dreva znárodných prírodných rezervácií , rozbehla sa včera. Podporili torenomovaní vedci z Geografického ústavu, z Prírodovedeckej fakulty, zÚstavu ekológie lesa. Zatiaľ ich je tam dvadsať. Každú minútu pribúdajúďalší.
(nezrozumiteľný hurjaj, kvôli Jureňovi. všetci traja hovoria)
Jureňa: Ale prosím Vás, hovorte o biotopoch, o konkrétnych biotopoch.
Moderátor: Ja budem klásť otázky. Takže nech sa páči, dokončite.
Smatana: Dokončím túto vetu, čo hovoria odborníci. Totiž tuná je stanoviskovedcov, ktorí protestujú proti zásahu v Tichej a Kôprovej doline. Môžemvám to dať, je to čerstvá záležitosť.
Jureňa: Ja som to čítal.
Smatana: Takisto vyjadrujú sa, že strašenie lykožrútom je niečo v podstatepodobné ako strašenie mandelinkou zemiakovou a západnými agentami. 90percent kalamity, 95 kalamity z TANAPu bolo vyťaženého. Týchto 5zvyšných percent by sme konečne mohli nechať na samovývoj. Treba siuvedomiť, že lykožrút vyletel v 1.sezóne po kalamite v roku 2004.Vtedy keby možno odstraňovali túto kalamitu, tak by bol tento argumentrelevantný. Ale tuná vôbec nejde o lykožrúta. Tuná ide o najcennejšiepozemky na Slovensku, tuná ide o obrovské množstvo drevnej hmoty. Idetu o záujmy silných finančných spoločností a takisto drevárskychspoločností. A toto si treba ujasniť. Pretože.. (Jureňov skok: Ešte ste neodpovedali na tie biotopy...
Smatana: (cez šomrajúceho ministra) Vy ste včera skúšali toho jedného aktivistu, ja mám zhodou okolností prírodovedeckú fakultu.. ( Jureňov skok: Nech sa páči. )
Smatana: Vy ste očakávali od toho aktivistu, že teraz chránim momentálne ruderálny biotop rúbanisko X1? (Jureňov skok: Keby ste povedali, ktorý biotop) Alebo horskú smrekovú bučinu? Prosím vás, pojem biotop, ale neviem či na toto máme čas. Biotop má každý jeden (Jureňa brble)
Moderátor: Prosím neskákať do reči. Nech sa páči.
Smatana : Každá jedna rastlina a živočích má svoj biotop. Napríklad biotop orla skalného. Chránime biotop množstva... ( Jureňov skok: Orol skalný, to je vo vzduchu, nie v doline)

Smatana: A hniezdo si nosí zo sebou? (Jureňov skok: Ale on hniezdi, kde hniezdi?)
Smatana: Ja by som bol rád, keby sme nezaťahovali do toho, aby mi sme si teraz robili odbornú argumentáciu. Ja skladám ... (Jureňov skok: musíme robiť odbornú, bohužial.) Ja skladám názory vedcov z renomovaných inštitúcií...
Jureňa: Ale to hovoríte stále sa odvolávate na vedcov, ale nehovoríte konkrétne.
Smatana:15 vedcov, 5 vedcov z Českej republiky , všetko lesníci, ekológovia.Takisto stanovisko Svetového fondu pre ochranu prírody , že vlastneťažba v slovenských lesoch takého druhu je nelegálna. Je to v rozporeso Svetovou úniou pre ochranu prírody, že v 4-ke a 5-ke (pozn: stupeňochrany) by sa nemalo žiadne padnuté alebo polámané drevo.
Moderátor: Takže, teraz vás páni na chvílu zastavím.( Jureňov skok: Ja by som upresnil) Pán minister o malú chvíľočku, ale zdá sa, že vaše stanoviská sú úplne nezmieriteľné. Pokúsime sa teda vypočuť si stanovisko (Jureňov skok:: Ešte pardón, by som dovolil k tomuto:
Moderátor: Pán minister, jedna mala poznámka.
Jureňa:Tažíme na 120 hektároch, to chcem spresniť, aby vedel každý naSlovensku, tažíme 4-tý stupeň, sprístupňujeme kvôli nebezpečiupožiarov, to sú závažné momenty. Čiže 120 hektárov tažíme,predpokladaná ťažba 25 kubíkov, aby sme hovorili reálne veci ausporiadali sme medzinárodnú konferenciu na túto tému. Záverymedzinárodnej konferencie, odborné závery, sú jasné. Takže môžu tupredložiť X ... X...
Moderátor: Teraz vás páni na chvílu zastavím. Na telefóne je pan Lázsló Miklós, Počujeme sa ?
Miklós: Áno, dobrý večer.
Moderátor:Samozrejme sme vás nezavolali kvôli tomu, aby ste rozsúdili týchtodvoch dnešných spolubesedníkov, aký je váš názor na to, aby sa zKôprovej a Tichej odstraňovalo kalamitné drevo a aby sa tam naďalejzasahovalo. Je to podľa vás správne alebo nesprávne?
Miklós:Treba ísť z lokality na lokalitu, ja si myslím že z najnižšej časti samohlo niečo vyťažiť, ale niekoľko krát som sa už vyjadril, že Kôprová aTichá dolina by mala zostať naozaj kôprovou a tichou a mali by sa tamzachovať zóny bez zásahu. Teraz ide predovšetkým o to, že ktoré častisú zasiahnuté v danom momente tou ťažbou a ktoré nie. Ale ja si myslím,na druhej strane, že mohlo to počkať trošku, kým sa dohodnú jednotlivéstrany. Pretože už naozaj tých 5 percent dreva či sa vyťaží či sanevyťaží z hľadiska hospodárskeho to nie je dôležité. Ešte by som chcelku tomu dodať aj to čo som niekoľko krát povedal, ten podkôrny hmyz,tiež patrí tam kde vyletí a dokonca aj kalamity a oheň patrí tam, kdesem tam vzbĺkne. Ja nehovorím to, že by sme chceli vypáliť Tatry, aletreba počítať s tým, že v národných parkoch, treba nechať niečo aj nasamovývoj.
Moderátor: Takže vy sa neobávate, že by lykožrút mohol sposobiť kalamitu iného druhu v Tatrách ako sme doteraz boli zvyknutí?
Miklós: éé, nerozumel som presne, ešte raz?
Moderátor:Či sa neobávate toho, že lykožrút, ten malý chrobáčik, ktorého sme sipred chvíľkou aj ukazovali na obrazovke, by mohol sposobiť kalamituväčšieho rozsahu ako bola veterná kalamita, prípadne požiare následné.Pretože by mohol ohroziť Tatry ako celok a mohol by ich poškodiť.
Miklós:Ale celkom iste nie, celkom iste nie, tam tie scenáre boli rôzne. Jasom videl niekoľko scenárov toho lykožrútového nebezpečenstva. Ja, ešteraz, nehovorím, že by sme mali pustiť celé Tatry na lykožrúta. Lenkonkrétne lokality v Tichej a Kôprovej doline by sme už mali nechať nasamovývoj.
Moderátor: Pan Miklós, veľmi pekne vám ďakujem za účasť v dnešnej téme dňa, príjemný večer.
Miklós: Nech sa páči, dovidenia.
Moderátor:Pan minister, mi sme už na malú chvíľu zazreli aj jeden z grafov, ktorýste takisto priniesli na podporu svojich argumentov, poďme sa na neteda pozrieť. Čo hovorí podľa vás prvý z grafov?
Jureňa:Prvý z grafov ako je vidieť v obraze, je nárasť kalamity spôsobujepremnoženie lykožrúta smrekového. Takže tam je jasne vidieť, akýmtempom nám to ide. To čo tu povedal [Jureňa si nepamätá meno s kým diskutuje, ale prehltol zamýšlané oslovenie súdruh] že keby sme tozachytili, po kalamite v roku 2004, tak k tomuto nemuselo prísť.Pochopiteľne, bolo tu dvojročné naťahovanie a samozrejme aj vďaka novejvládnej koalícii prišlo k dohode medzi ministerstvom pôdohospodárstva aživotného prostredia,. Prišlo ku konkrétnym riešeniam. Z čoho ja osobnemám radosť, pretože sa veci realizujú a uberajú tým správnym smerom.
Moderátor:Toto je 2.graf, ktorý by mal hovoriť o náraste odchytov v lapačoch. Toznamená takisto zrejme hovorí o tom, že počet lykožrúta alebo množstvolykožrúta (Jureňov skok:
Jureňa:Lykožrúta výrazne narastá. V rámci TANAPu už budeme hovoriť o stovkáchmilónov týchto chrobáčikof. Takže za, za, určitým spôsobom si Tatrytakto lykožrútom celé zanášame, takže je to vážny moment a prenášamevlastne škody aj iným majiteľom, iným majiteľom lesov do iných lesov.Takže to sú vážne momenty, ktoré jedného dňa musí niekto zodpovedať. Zato musí niesť niekto zodpovednosť.
Moderátor: Pán Smatana nech sa páči.
Smatana: Samozrejme. Pán minister spomenul konferenciu v Podbanskom o podkôrnom hmyze. Na internete si môžu pozrieť na www.ticha.skľudia, ako sa dištancujú od tých oficiálnych záberov komisie, tedakonferencie, pán Sinner z Bavorského národného parku a ďalšia skupinazahraničných vedcov.
Moderátor:Práve Bavorský národný park je takým príkladom, kde vlastne kalamitnédrevo bolo ponechané. Je to teda teda úšpešný príklad ?
Smatana:Samozrejme, lebo tam je to aj ekonomicky výhodné, a došlo tam kobnoveniu prírodných procesov. Toto považujeme vyslovene za strašenielykožrútom a odborná verejnosť sa proti tomuto vyjadruje. Ale ja bysom chcel upozorniť na jednu skutočnosť. Spomenul sa tu vplyv súčasnejvládnej koalície. Vo februári tohto roku prebehli obrovské čistky vštátnej ochrane prírody. Jednou z obetí týchto čistiek je bývalýriaditeľ správy TANAPu Tomáš Vančura. Toto bol odborník, lesník,naslovovzatý, ktorý bránil práve týmto zásahom v Tichej a Kôprovejdoline. Okamžite po jeho výmene, nasledovali zásahy v Tichej a Kôprovejdoline. My považujeme Tichú a Kôprovú za zlyhanie politikov, všimnitesi, že ani minister ŽP do dnešného dňa sa nevyjadril k tomut oproblému. Vyzýva nás, aby sme zhasínali svetlo a my prichádzame oTatry. My môžeme stratiť štatút národného parku lebo nedodržiavamemedzinárodné pravidlá pre divočinu, pre národný park. My preto chcemevyzvať občanov a na internete nás už podporilo k dnešnému dňu asi 12tisíc podpisov, máme konkrétnych mien s adresami , z toho dvetisíc ľudísľúbilo účasť na demonštrácii,ktorá prebehne v Podbanskom v sobotu 28.apríla o 14:00 na parkovisku.Nepôjdeme do chráneného územia , neporušíme zákon, nebude to blokáda,Už 1800 ľudí sa nám tam prihlásilo. My musíme dať najavo politikom, žeľudia sa obávajú o Tatry. Posledná dolina, jediná dolina, kde nie suešte lanovky, vleky, hotely, parkoviská tak táto má teraz padnúť. Astrašia nás lykožrútom, ktorý vyletel, v 1. sezóne po kalamite. Totosnáď nemôžete poprieť, on má svoj životný cyklus a lykožrút vám nebudevylietať 4 roky po kalamite. Tá kôra je už jednoducho mŕtva, opadaná.On žerie čerstvé lyko.
Jureňa: Prosím vás, tu sú pravidelné záznamy štátnych lesov o výletoch lykožrútov. Vy tu zavádzate, vy klamete a demagogicky tu zavádzate občanov Slovenskej republiky.Napríklad vám to uvediem. Jediný pán Sinner, jediný. Hovoríte Sinner askupinka, skupinka, to je to vaše zavádzanie. Na konferencii, ktorejsom sa zúčastnil, jediný Sinner a možno zopár zo Slovenska vašichkolegov.. (Smatanov skok: zopár zo Slovenska) zopár zo Slovenskavašich kolegov. Nehovoríte o ďalších, ktorý majú úplne opačný názor aktorý jednoznačne... Prosím vás, na internetovej stránke sa hovorí:"Všetky odborné analýzy hovoria v náš prospech, kým my sme napočítali377 hniezd, ministerstvo našlo len jedno. Mohli by ste povedať občanom,ktorých 377 hniezd máte na mysli? To hovorí pán Lukáč, zástupca...Mohli by ste povedať ktorých 377 hniezd máte na mysli?
Smatana:Veľmi rád. Všimnite si, že pred týždnom ministerstvo zverejnilo údaj,že tam žije jediný chránený druh, ďateľ trojprstý. Dobrovoľnýmochranárom, ochrancom (Jureňov skok: Prosím vás, ktorých 377 hniezd máte na mysli? )
Moderátor: Nechajme dokončiť pána Smatanu.
Smatana:Dobrovoľní ochrancovia prírody, ktorí boli odtiaľ vyvážaný políciou,našli hniezdo orla skalného. A upozornili na to médiá. Orlice, ktorásedí na vajíčkach. Vy chcete teraz, aby som vám vymenoval 377 hniezd?
Jureňa: Prosím vás, ktorých 377 hniezd v spojitosti s Kôprovou a Tichou máte na mysli?
Smatana: hniezd?
Jureňa:V 120 hektárov sa robí odstránenie po kalamite. Tuná vám jasnepreukazujem, ako vy zavádzate verejnosť. Ďalej by som združeniu VLK,lesoochranárskemu zoskupeniu uviedol. Vy ponúkate občanom slovenskejrepubliky 1 strom za 1200 korún. Je to realita? Ponúkate?
Smatana: Prosím vas, v prvom rade... (Smatana chcel asi povedať, že nie je zo združenia VLK, ale Jureňa mu do toho skočil)
Jureňa: Ponúkate? Prosím vas, skúste mi odpovedať na túto, jedna pracovníčka štátnych lesov zasadí denne 150 stromčekov.
(Moderátor sa vyjavene díva na Jureňu opäť)
Jureňa:Hodnota 1 sadenice je 4 koruny bez DPH. Tak si o zrátajte. Vy ponúkate,resp. lesoochranárske združenie, takto zavádzate občanov slovenskejrepubliky.
Smatana: Koľko rokov tam tie vaše stromčeky... (Jureňov skok:
Jureňa:Viete koľko sa navýšilo zalesnenie, Ako nám vzrástli zásoby dreva, akúsú funkcie lesa, voda, pôda, vzduch, kyslík, vy tu demagogicky dennodenne klamete. Našiel som jediného odborníka, osobne som tam našieltzv. odborníka, zamestnanca lesov, ktorý tam bol, pri mojej osobnejnávšteve, a to môžem zdokumentovať (ukázal fotku, kde bol odfotenýspomínaný odborník), jediný odborník, ktorý nevedel odpovedať. Nevedelodpovedať na základné otázky, čo tam robí. Toto sú vaše postoje, prosímvás.
Smatana: Vážený pán minister, v prvom rade. Vy sa chováte ako zástupca svojho rezortu. Váš rezort (Jureňov skok: Ja zároveň napĺňam zákony slovenskej republiky.)
Smatana:Ja som vám tiež nechal dohovoriť. Vy, váš rezort, prosperuje, žije zťažby dreva. Vy máte pohľad na les ako na kukuričné pole. Vy tamvysadíte stromčeky za 20 korún kus, ale tie stromčeky za 80 rokovzložíte. Nasadíte tam jednogeneračnú smrekovú monokultúru. To sa eštestále na Slovensku opakuje. My sa s vami nerozprávame o produkčnomlese, 95 percent slovenska, slovenských lesov, sú produkčné lesy. My sarozprávame o divočine, o prírodnej rezervácii, o Tatranskom národnomparku. Nie o produkčnom lese, niekde v Čiernom Balogu. Prosím vás.
Jureňa: Prosím vás, tento štát má tzv. národné lesnícke centrum ...
Smatana: (ukazujúc prstom na ministra ) ktoré podlieha pod rezort pôdohospodárstva.
(ruch)
Moderátor: Prosím vás. Máme málo času.
Jureňa:Prosím vás, chceme mi povedať, že tých 400 pracovníkov, ktorí pracujú vnárodnom lesníckom centre Slovenskej republiky, sú analfabeti? Tochcete tu občanom Slovenskej republiky vyhlásiť?
Smatana: pred 10 minútami... (Jureňov skok: Veď vy tu, vy tu, znovu opakujem...)
Smatana:...som bol v Slovenskom rozhlase a tam volal jeden pracovník národnéholesníckeho centra, ktorý protestoval proti tomu (Jureňov skok: jeden, jeden), aké tlaky sú robené na podriadených práve, lebo spadajú podrezort pôdohospodárstva. Národné lesnícke centrum sú vaši podriadení. (Jureňov skok: Jedna závažná poznámka... )
Moderátor: Posledná poznámka.
Jureňa:Tichá a Kôprová dolina boli vysadené ľudskou rukou. Vy hovoríte odivočine. Boli vysadené ľudskou rukou. Tichou a Kôprovou dolinou vedieasfaltová cesta. Žijeme v čase výrazných globálnych zmien, v rámciklímy, otepľovania ...
Moderátor: (tretí krát civí na Jureňu)
Jureňa:... a les a strom. Strom dáva 1,5 kg kyslíka, čo je zabezpečenie prepiatich ľudí. To sú vážne momenty. Vy presviedčate ľudí aby tu bolapustatina, vy tu presviedčate pod ochranou biotopa, ktorého ste za celývečer v tejto relácii nevymenovali, nepomenovali.
Smatana: Tam rastú nové stromy...
Jureňa: Za celý večer ste sa nevyjadrili, o ktorého biotopa chránite.
Smatana: Tu máte štúdiu...
Jureňa: Prosim Vás, vyjadrite sa občanom Slovenskej republiky, ktorého biotopa to chránite.
Moderátor: Tento moment sme už prešli páni.
(Jureňa mrmle)
Moderátor: posledná poznámka p.Smatana?
Smatana:Vy vsugerujete predstavu, že keď les zvalí víchrica, že tam zostanepustatina, bez zásahu lesníkov. Keby to takto bolo , tak už nemámelesy. Preboha, veď lesníkov tu máme 250 rokov a lesy tu máme 30miliónov rokov.
Jureňa: Ale toto hovoríte o Aljaške a o Tajge.
Smatana: Nie to o hovorím o lese mierneho pásma.
Jureňa: Žijeme na Slovensku.
Smatana: O lese mierneho pásma.
Jureňa: Kde to nestíhajú, akože. Takže tú divočinu si možte tam ísť pozorovať.
Smatana: Choďte sa pozrieť do tej Tichej doliny.
Jureňa: Ja som tam bol, včera som tam bol.
Smatana:Na vývratoch vyrastajú jarabiny. Jarabina vtáčia, Sorbus aucuparia, tamvám vyrastajú brezy, Betula pendula, Betula verrucosa, ja vám budemvymenovať jednotlivé druhy...
Moderátor: Zachádzate do detailov, ktorým diváci veľmi rozumieť nemusia.
Jurana: Keď odstránime kalamitu, aj tak tam budú vyrastať.
Moderátor: Dúfal som, že sa dopracujeme k nejakým záverom v rámci tejto diskusie.
Jureňa: Ticha a Kôprová je pre vás priestor, aby ste sa zviditeľnili, vúvodzovkách ako som povedal komparzisti, ktorí tu klamú občanovSlovenskej republiky
Moderátor:Ďakujem pekne. Ďakujem pán minister, pán Smatana, ďakujem aj vám.Určite budeme mať možnosť v tejto teme pokračovat. Dúfam, že to budepokojnejšia diskusia ako bola tá dnešná . Dakujem pekne páni.
Jureňa: Nie ale tu treba ľudom, spoluobčanom vysvetliť, kto ako tu argumentuje.
Moderátor. Na to sme tu.
Jureňa: To treba povedať. Spoluobčanom Slovenskej republiky.
Záver
Na prejave ministra ma dojali nasledovné skutočnosti:
skákanie do reči ( 15 krát sa mu to podarilo )
oslovenie "Súdruh"
opakovanie rovnakých slovných spojení:
- "Toto je veľmi vážny moment"
- "Občanom slovenskej republiky"
- "Povedzte mi, ktorého biotopa to chránite"
Ako by ste vy zhodnotili ministra Jureňu za toto jeho vystúpenie?
Anketa od BlueBoard.cz