Voľby v Bratislave
Počas kampane ma zaujali nič nehovoriace tváre a to že väčšina sloganov bola o zeleni. Norbert Lojko,Ronald Tahotný atď. Dosť veľa plagátov, na to, že ichpodľa mňa nikto nepozná. Nedostali sa do mestskéhoparlamentu. Zrejme je potrebné aby niečo aj spravili, resp. abylepšie vysvetlili svoj program verejnosti. KandidátiSDKÚ-DS+KDH sa napriek lokálnym rozporom vniektorých mestských častiach a na záver aj vsamotnom mestskom zastupiteľstve ( neprijatie Územnéhoplánu) spojili dokopy a spravili na to aj web. Utekajte tam rýchlo, každý kanditát tam má uvedené svoje sľuby.
Drvivá prevaha SDKÚ-DS+KDH v mestskom zastupiteľstve.Samotné SDKÚ-DS ma nadpolovičnúväčšinu. Väčšinu návrhov si môžu odhlasovať sami.Len pre všeobecne záväzné nariadeniapotrebujú KDH alebo iných (treba 3/5 podporu zprítomných hlasujúcich). Poslanci ziných zoskupení a nezávislí takbudú často ako štatisti. Dúfam, že ich tonezlomí a budú prinášať alternatívnenázory na rozvoj mesta (aj smerom k verejnosti).
Kandidáti Bratislava Otvorenezostali za bránami mestského zastupiteľstva(viacerým chýbalo len 400-800 hlasov a boli by tam). Dostalisa ale traja do miestnych zastupiteľstiev ( dvaja Staré Mesto , jedenKarlova Ves). Starostka Devína je tiež členom BratislavaOtvorene. Teší ma aj dosť poslancov zaNezávislé fórum. Ak sa nezdiskreditujú vočisvojim voličom, naopak svojou prácou možno presvedčia voličov oštyri roky, že im dajú dôveru aj domestského zastupiteľstva.
Nové volebné obdobie začína
Už začali padať vyhlásenia starostov a primátora, z ktorých vyberám tie najzaujímavejšie:
* budovanie voľnočasových centier a športovísk
* získať prostriedky na kultúrne a športové zariadenia.
* zlepšenie dopravnej situácie.
* posudzovať výstavbu výškového bytového domu
* podporovať kultúru a šport.
* ochrániť občanov pred svojvôľou investorov
* Mimovládne organizácie by sa mali vyjadriťku každému dôležitému kroku samosprávy
* na internetovej stránke úradu zverejniť všetky stavebné povolenia
* nevydať ani jedno povolenie na bytový dom, ktorýby znižoval životný štandard alebo zaťažil životnéprostredie
* uverejňovanie informácií z rokovaní mestských poslancov na internete
Okrem týchto sú dôležité, aspoň podľa mňa, tieto demokratizačné prvky:
* Zvoliť občanov - odborníkov do komisiízastupiteľstiev. Nezávislých ľudí zo SAV,vysokých škôl a podobne
* Stanoviť poobedné časy zasadnutí zastupiteľstiev, vústrety pracujúcim občanom, ktorí sa chcúzúčastniť
* Kritizovať a pripomienkovať nevyhovujúci stavebný zákon
Kontrola samosprávy - špecializovaný WWW portál
Kto by mal kontrolovať poslancov a starostov? Jedineobčania. Nikto iný toza nich nevybaví. Na NKÚ alebo miestnych kontrolórov sa nedáspoliehať. Mimovládne organizácie toriešia na celoslovenskej úrovni a potom súmiestami lokálne občianske združenia, ktoré riešiasvoju oblasť. Myslím si, že kontrole samosprávy v Bratislave by veľmipomohol samostatný www portál, ktorý bypokrýval všetky mestské časti. Dôvodom je,že väčšina občanov, hlavne tých aktívnych, sazaujíma o viac mestských častí súčasne. Vjednej človek býva, v druhej pracuje, v tretej trávi voľnýčas, v štvrtej má rodinu. Takto by mal všetko pekne spolu na jednomieste. Teraz diskutujeme na sme.sk, pravda.sk, bratislava.sk,bratislavskenoviny.sk atd. Jedna informácia je tam, druhá tu. Čo si otom myslíte?
Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí
* by chodili na miestne zastupiteľstvá ( ktoré sa konajú cca raz za mesiac )
* sledovali by úradné tabule a web stránku mestskej časti
* mali by čas občas úrad navštíviť osobne alebo zavolať a získať informáciu, ktorá nie je zverejnená
* odovzdávali tieto informácie alebo ich sami uverejňovali na portáli
* priniesli by ďalšie nápady ako kontrolovať samosprávu
Nechce sa mi veriť, že medzi toľkými občanmi Bratislavy sa nenájde dosťochotných pomôcť rozbehať takýto portál. Vyjadrite sa prosím v ankete,v diskusii alebo mi napíšte email. Ďakujem.
Anketa od BlueBoard.cz