Stavebná uzávera v celej Bratislave

Potrebuje Bratislava nové bytové domy alebo nové polyfunkčné objekty? Kto by mal rozhodovať o tom či stavať ďalší bytový alebo polyfunkčný objekt? Obyvatelia príslušnej lokality, obyvatelia mestskej časti, obyvatelia mesta alebo dokonca aj návštevníci mesta? Čo by malo byť signálom, že príslušná zóna je predimenzovaná? Dopravné zápchy? Petícia občanov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Hlavný architekt a zákony  

V posledných dňoch vyšli v rôznych novinách rozhovory s novopečeným hlavným architektom mesta Bratislavy Štefanom Šlachtom (napríklad SME: Šlachta: Legislatíva je deravá a Bratislavské noviny: Osobné záujmy už musia ustúpiť verejným). Citujem z BN: "Zatiaľ sa predstavy o ťažisku činnosti hlavného architekta dosť rozchádzajú. Na jednej stane je názor - radiť a komunikovať, na druhej strane možnosť veci aj ovplyvňovať."
 
 Čo si o tom myslíte? Aká by mala byť pracovná náplň hlavného architekta? Teraz sa máte možnosť vyjadriť. Kompetencie zatiaľ nie sú stanovené ( Šlachta: Ony dnes vôbec neexistujú.). Článok sa vôbec nedotýka situácie v iných mestách Slovenska alebo Európy. Ako sú tam na tom hlavní architekti a čo majú v kompetencii. Škoda. Nemusíme predsa vymýšlať koleso, keď ho už v iným mestách vymysleli.

 Nadpis spomenutého článku "Osobné záujmy už musia ustúpiť verejným" je tragikomický alebo skôr zúfalý. V článku sa kladie dôraz na verejné záujmy. Čo sú to verejné záujmy? Verejné záujmy by mal presadzovať priamo úrad, však sme si ho nepriamo zvolili, nie? (žmurk). Všetci ale vieme, že úradníci sa nesnažia, lebo majú hodinové mzdy. Nič ich nenúti konať a dať ich na súd za nekonanie a prieťahy je na dlhé lakte. Tak teda vznikli občianske združenia, ktoré združujú aktívnych občanov, ktorí sa podujali riešiť tieto veci za nás (obyčajných občanov, ktorí na to nemajú čas).

 Skúsil som nájsť (kedže všetko je na webe) internetové stránky nejakých občianskych združení, ktoré by si kládli za cieľ zaoberať sa životom v Bratislave. Nebudem sem uvádzať rôzne úsmevné a neaktuálne stránky, okrem jednej, na ktorú väčšina ukazuje: Bratislava nahlas . Táto stránka nie je nová (podľa dátumov vo fóre, oslávi za chvíľu svoj 1 rok existencie), napriek tomu je žalostne prázdna. Aktívne občianske združenia, ktoré máte v programe život a hlavne výstavbu v Bratislave, prihláste sa v diskusii!

 Nová výstavba vždy vyvolá vášne. Vášne vznikajú z nedostatočnej informovanosti. Keby bolo jasne dané, že čo, kde, kto a kedy môže postaviť, tak môžeme diskutovať o merite veci. Takto nám ostáva blúdiť v hmle. Nedostatočná informovanosť je prekážka pre kontrolu. V tomto smere zlyhali:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja 

    • v časti Dokumenty má neskutočný neporiadok,
    • vyzerá, že sa primárne zaoberá schvaľovaním euro-fondov a nemá čas pracovať na novele stavebného zákona - vzniká od roku 2001
    • pripomienky k novému stavebnému zákonu nie sú zverejňované, takto zbytočne viac ľudí rozmýšla o tom istom a posiela rovnaké pripomienky

  • krajské stavebné úrady - nemajú vlastné WEB stránky !!! to je neslýchané, takéto úrady nazývam "zašívarne"

  • obvodné stavebné úrady alias miestne a obecné úrady - e-informovanosť na rôznom stupni, chýba zverejňovanie konkrétnych stavebných projektov s aktualizovaním ich statusu

  • Magistrát mesta Bratislavy - Schvaľuje územný plán od roku 1993, pripomienky zozbierané až v roku 2004, nezverejnené!, stav: pracujeme na nich

Výstavba bytových domov a polyfunkčných objektov

 Prečo sa magistrát pri rozhodovaní o využití pozemku prikláňa miesto športového areálu k bytovej výstavbe? Pozri  konkrétny príklad . Stavajú sa Bratislave byty preto, že ich je málo? Lebo toto je jediný ospravedlniteľný argument. Ak tomu tak nie je, pripadá do úvahy ešte možnosť, že mesto predajom pozemku rieši svoju finančnú situáciu. Toto už je zlé, lebo takto sa hospodáriť donekonečna nedá.

 Potrebuje Bratislava nové bytové domy alebo nové polyfunkčné objekty? Kto by mal rozhodovať o tom či stavať ďalší bytový alebo polyfunkčný objekt? Obyvatelia príslušnej lokality, obyvatelia mestskej časti, obyvatelia mesta alebo dokonca aj návštevníci mesta? Čo by malo byť signálom, že príslušná zóna je predimenzovaná? Dopravné zápchy? Petícia občanov?

 Prečo si občianske združenie alebo politická strana nespraví prieskum medzi obyvateľmi Bratislavy, čo si myslia o pokračujúcej výstavbe? Zhodou okolností Geografický ústav SAV práve v tomto čase spustil dotazník O kvalite života Bratislavčanov . Nevidím ale inú formu vyplnenia ako cez formulár na webe, čo určite skreslí výsledky. Bolí lakomí si zaplatiť seriózny prieskum od špecializovanej agentúry pre výskum verejnej mienky? Napriek tomuto negatívu som zvedavý na výsledok dotazníka a dúfajme, že nebude tendenčne upravený.

SkryťVypnúť reklamu

Územný plán

 V diskusiách o výstavbách sa často dospeje k tomu, že uzemný plán mesta Bratislavy neexistuje a zatiaľ sa len vytvára, preto si môže developer postaviť čo chce. Aj podľa článku v SME:  Územný plán mešká, platí z čias komunizmu, ale územný plán existuje! Je síce trocha starý, ale platný a mal by byť zverejnený, nakoľko súčasnú výstavbu treba posudzovať v zhode s ním. Vystavený je len návrh nového územného plánu.

! Horúca tajná informácia : Štvrtok, 16.marca 2006 o 16: 30 v aule magistrátu sa bude rokovať NEVEREJNE o pripomienkach k novému územnému plánu. Kontaktujte vaše lokálne obľubené občianske združenie a overte si, či sa plánuje zúčastniť a akú pozíciu háji.  
 Územné plány mestských častí sú "utajené" na miestnych úradoch. Tak závažné dokumenty pre obyvateľov, o vývoji prostredia v ktorom žijú, by mali byť vystavené na viditeľnejšom mieste. V dnešnej dobe je web stránka mestskej časti logickým miestom na vystavenie.

 Chcel by som poukázať ešte na 1 fenomém pri posudzovaní novej stavby. Stavebný úrad musí požiadať Ministerstvo životného prostredia SR o posúdenie vplyvu na životné prostredie. O tom, že ministerstvo nechce klásť prekážky výstavbe, sa môžete presvedčiť sami, keď si na stránke magistrátu vyhľadáte v Oznamoch slová " nebude posudzovať ". Vráti sa vám množstvo výstavb, kde nie je prekvapivo potrebné posudzovať vplyv na životné prostredie. Hustota osídlenia, počet dopravných prostriedkov a zatienenie, to nie je životné prostredie?

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecná stavebná uzávera 

  Na základe horeuvedených dôvodov navrhujem aby mesto Bratislava vydalo nasledovné nariadenie:

 Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta Slovenskej rebubliky Bratislavy c.XX/2006 o všeobecnej stavebnej uzávere

 Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta [...] podľa § 11 ods. 5 písm. a) a f) [...] ustanovuje:
 
§ 1
Všeobecná stavebná uzávera

  1) Vyhlasuje sa všeobecná stavebná uzávera na celkom uzemí mesta.
  odôvodnenie: Stupeň výstavby je na dostatočnej úrovni. jeho ďalšie zvyšovanie viac škodí ako prospieva. Zahustenie aút a obyvateľov prekročilo únosnú mieru.

  2) odsek 1) sa nepoužije ak:
 a) sa zamýšla stavať budova, ktorá získa všeobecný súhlas (vyše 50% odovzdaných hlasov v rámci referenda príslušnej mestskej časti),
  (oznámenie verejne v dostatočnom predstihu, všimnite si - hovoriť do výstavby môžu len obyvatelia konkrétnej mestskej časti)
 b) sa zamýšla stavať budova na už zastavanej ploche a :
 i) nová budova nebude prevyšovať pôvodnú o viac ako 2 poschodia a zároveň
  (nie sme spiatočníci, rozvoj sa povolí ale nie o 10 poschodí naraz!
 ii) stavať sa nezačne skôr ako 3 roky od ostatného stavania na tom istom pozemku alebo sa získa nadpolovičný súhlas okolitých obyvateľov
  (sústavná výstavba vyrušuje, možnosť predčasného odsúhlasenia je pre stavby, ktoré neprinášajú úžitok alebo pôsobia rušivo)
 
  3) Čas na výstavbu budov je 1 kalendárny rok. V prípade nedodržania termínu prepadá v prospech mesta dopredu zložená zábezpeka a termín dostavby sa predĺži o 1 rok. Pri opätovnom nedodržaní termínu stavba pripadá do vlastníctva mesta, ktoré rozhodne o prípadnom dostavaní alebo odstránení stavby.
  ( toto vyzerá trochu prísne a socialistické, ale pozrime sa na nedokončené stavby ako Obchodný dom Lamač, Výstavba neviem čoho vedľa Saleziánov v Ovsišti .- už je tam konečne po 15 rokoch LIDL alebo kúpele Centrál) .

Ak vám napadajú dalšie paragrafy, píšte ich prosím do diskusie.

SkryťVypnúť reklamu

Perličky na záver

Slovenská pošta musí mať zo stavebných konaní radosť 
Dĺžka tieňa výškovej budovy Auparku bude (február, 15.00) 560 metrov


Palo Petras

Palo Petras

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  1x

nekompromisný ale konštruktívny kritik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKritika inštitúciíVýstavbaDopravaPolitikaSpoločnosťEkonomikaInéČítať pri 1.návšteve! v1.1

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu