
Spojenie hlbokej nábožnosti a racionality precízneho stavebného prevedenia v žiadnej inej epoche európskej civilizácie nenachádza obdobu.
Veľkolepé stavebné hnutie, vychádzajúce z prebiehajúcich teologických diskusií na Parížskej univerzite ako aj z masového nadšenia stredovekého človeka pre kresťanskú vieru, prinieslo úžasné stavebné skvosty, ktoré sa stali nezameniteľným znakom európskej kultúry.
Veľkým vzorom pre tehlové gotické katedrály a kostoly severu nemeckých zemí je bazilika St. Marienkirche v Lübecku:

Lübecká Marienkirche sa začala stavať v roku 1251 a jej klenba so 38,5 metrami je najvyššou klenbou na svete spomedzi všetkých sakrálnych stavieb postavených v štýle tehlovej gotiky a zároveň tretia najvyššia klenba v súčasnom Nemecku (po Kolíne nad Rýnom a Ulme – tiež gotické katedrály, no nie tehlová gotika). Táto sakrálna stavba spojila v sebe gotický štýl pochádzajúci z Francúzska so stavebným materiálom severných zemí - tehlou. 100 rokov trvala stavba tejto trojloďovej baziliky.
Neviem, či okrem Lübecku, nájdeme v inom meste vedľa seba hneď tri tak veľké gotické kostoly ako v meste Wismar: St. Nikolaikirche, St. Georgskirche a St. Marienkirche (na nasledujúcich fotkách), z ktorých posledne menovaný kostol zostal po Druhej svetovej vojne len ruinou, svedčia o pevnej vôli a nábožnosti obyvateľov stredovekého severného Nemecka. Z toho dôvodu patrí Wismar ako aj Lübeck do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO :



Spoločne s Wismarom sa na jednom zápise listiny UNESCO nachádza aj ďalšie hansovné mesto Stralsund. Nie je sa čomu diviť. V tomto meste nájdeme tiež niekoľko krásnych stavieb tehlovej gotiky. Či už sú to bývalé kláštory St. Johannis a St. Katharinen Kloster, bazilika St. Jacobikirche, obrovská St. Marienkirche a predovšetkým slávna St. Nikolaikirche (na fotke spolu s prekrásnou radnicou) :

Je potrebné určite spomenúť impozantnú St. Marienkirche v Rostocku z 13. storočia :

105 m dlhý a 117,5 m vysoký (veža) Dóm vo Schwerine :

Dóm v Güstrowe :

Dóm St. Nikolai v Greifswalde :

St. Marienkirche v Neubrandenburgu :

alebo St. Marienkirche v Prenzlaue :

Osobitnou kapitolou tehlovej gotiky sú cisterciánske kláštory z obdobia gotiky. Veľkolepý, dnes už opustený Kloster Chorin, založený v r. 1258 (na nasledujúcich fotkách), svedčí o niekdajšej húževnatosti cisterciánskych mníchov a dnes je miestom, ktoré uprostred protestantského Pruska priam magicky vyžaruje stredovekú bázeň pred Bohom a k svojím múrom priťahuje každý rok množstvo ľudí – veriacich i ateistov :



Bývalé kláštorné komplexy neďaleko Berlína - Kloster Zinna (zal. v r. 1170) a Kloster Lehnin (zal. v r. 1180, stavby kláštora v neskororománsko-ranogotickom štýle; jeho filiálkou bol vyššie uvedený Kloster Chorin) predstavujú pre fajnšmekrov ojedinelé turistické lákadlo :


Keď už sme pri kláštoroch postavených v štýle tehlovej gotiky, nedá sa nespomenúť aj slávny Münster v Bad Doberane :


Münster tohoto cisterciánskeho kláštora, nachádzajúceho sa v tesnej blízkosti Baltického mora, vo svojom interiéri ukrýva celú škálu umeleckých skvostov stredovekej doby. Spomeniem aspoň najstarší krídlový oltár na svete (v rámci umeleckých dejín), drevený krížový oltár (na fotke), náhrobné plastiky – všetko rezbárske výtvory 13.-15. storočia. Táto stavba vrcholnej gotiky postavená v roku 1368 (kláštor založený v roku 1171) slúži aj ako miesto posledného odpočinku severonemeckých (mecklenburských) kniežat, švédskeho káľa a dánskej kráľovnej. Polygonálny chór je obkolesený piatimi kaplnkami:

Nielen sakrálne gotické stavby, ale aj tie profánne svedčia o majstrovskej precíznosti gotickej architektúry a stavebníctva. Dnes asi najznámejšou svetskou stavbou tehlovej gotiky je mestská brána Holstentor v Lübecku , ktorá je jedným z národných symbolov Nemeckej spolkovej republiky:

Z ďalších profánnych stavieb by som spomenul určite čarovný meštiacky dom vo Wismare tzv. Alter Schwede :

meštiacky dom Markt č. 11 v Greifswalde :

radnicu v Rostocku (jadro budovy s priečelím) :

mestskú bránu s predbránou Treptower Tor und Vortor v Neubrandenburgu :

a už vyššie spomenutú radnicu v Stralsunde.
Typickou charakteristikou tehlovej gotiky je absencia figurálnych stavebných plastík, bohaté členenie zabudovanými ornamentami a plošná štruktúra striedania červených a glazúrovaných tehál. Severonemecká rovinatá krajina, ktorá je chudobná na kameň, bola odkázaná na náhradný stavebný materiál, ktorým sa stala tehla.
Veľkolepé stavby tehlovej gotiky pôsobia na človeka ohromujúco. K návštevám týchto miest sa človek v mysli neustále vracia a spomína na ich čaro a veľkoleposť. Z týchto spomienok vznikol i tento blogový článok.
Keď budete nabudúce v severnom Nemecku, pozdravte odo mňa tie nádherné skvosty – pozdravte BACKSTEINGOTIK !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznámka:V článku sa uvádzajú stavby tehlovej gotiky na území dnešného severného Nemecka. Stavby na severe niekdajšieho nemeckého územia napr. v Gdańsku/Danzig (Marienkirche – najväčšia tehlovogotická sakrálna stavba sveta), Katedrála sv. Jakuba v Sczeczyne/Stettin, zámok v Malborku/Marienberg (najväčšia profánna stavba celej gotiky na svete) alebo Dóm v Kaliningrade/Königsberg sú bezosporu významnými a impozantnými stavbami tehlovej gotiky, no ich predstavenie príde snáď v inom blogovom článku.