Inkvizícia, mýty a realita

Inquisitio Haereticae Pravitatis Sanctum Officium, čiže inkvizícia. Katolícka cirkev počas inkvizície zabila milióny nevinných ľudí. Niekedy sa hovorí až o 9 miliónoch obetí. Toto vraždenie, porovnateľné s holokaustom, má na svedomí viac obetí ako Stalin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu

 

Takéto tvrdenie sa pravidelne objavuje aj v diskusiách na blog.sme.sk.Mojim cieľom nie je hľadať výhovorky, či obhajovať inkvizíciu. Jedinýmmojim cieľom je upresniť počet obetí, lebo také tvrdenia o miliónoch nie súpravdivé, podľa toho čo som sa dozvedel hľadaním v rôznych zdrojoch. Určite,aj škoda aj jedného nevinného života. A niečo je zlé, či to poškodí lenjednému človeku alebo tisícom. No ak niečo chceme kritizovať, treba používaťsprávne argumenty, nie len hádzať milióny hore-dole. Ja nie som historik, nodal som si tú námahu prezrieť voľne dostupné zdroje a tak vám môžem zhrnúťvýsledky. Pre mňa samého som tam našiel viacero vecí, o ktorých som predtýmani netušil. Možno budú zaujímavé aj pre vás.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako nás história učí, inkvizácia bola inštitúcia rímsko-katolíckejcirkvy zriadené na ochranu viery proti heretikom. Presnejšie, inkvizície bolištyri:

  • Episcopálna inkvizícia (medieval), zriadená pápežskou bulou v roku 1184, týkala sa hlavne južného Francúzska a denšného Talianska

  • Španielska inkvizícia, ako jej meno napovedá, týkala sa najmä Španielska, ale aj Mexika, začala koncom 15. storočia a skončila v roku 1834 (ako posledná)

  • Rímska inkvizícia, 16. a 17. storočie, okrem iného jej výsledkom bol konflikt s Kopernikovým učením a tiež s Galileo Galilei

  • Portugalská inkvizícia, týkala sa aj portugalských kolónií (Goa)

Najviac obetí si vyžiadali dve najväčšie inkvizíci, Episkopálna a Španielska.V Episkopálnej inkvizícii boli najaktívnejší hlavne dvaja inkvizítori -Bernard Gui a Jacques Fournier. Ten prvý vyšetroval 930 prípadov a odsúdenýchna smrť bolo 42, druhý vyšetroval 114 a popravených bolo 5, Celkovosa odhaduje, že počas Episkopálnej inkvizície zahynulo asi 2.000 ľudí.V Španielskej inkvizícii bolo súdených asi 125.000 ľudí a popravených asi2.250. Rovnakýzdroj uvádza, že počas viac ako 500 trvania inkvizície zahynulo asi 6000ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zdroj informácií sa mi zdal málo a tak som hľadal ďalej. Podľainého zdroja počas Španielskej zahynulo 31,912 ľudí (roky 1480-1808) a Portugalskejinkvizície bolo súdených asi 40.000 zahynulo asi 1.800. Tento údaj sarádovo líši od toho prvého, no k miliónom má aj tak ešte veľmi ďaleko.

Ďalší zdroj spomína Tomasa de Torquemada,hlavného inkvizítora počas Španielskej inkvizície. Počas trvania jeho úradu(1483-1498), tento zdroj uvádza asi 100.000 súdených a asi 1.500 popravených.

Inýzdroj uvádza odhady od 2.000 až po celkový počet 135.000 mŕtvych, vrátaneasi 10.000, ktorí zomreli vo väzení na následky zlého zaobchádzania. Tentozdroj, s odvolaním na dokument vysielaný v BBC/A&E Network, tiež spochybňujeniektoré bežne uvádzané spôsoby mučenia ako nepravdivé a v tej dobe čikrajine nepoužívané.

SkryťVypnúť reklamu

135.000 tisíc bolo najvyššie číslo, ktoré som našiel. Ak ako zvyčajnepravda bude niekde uprostred, tak triezvy odhad 50.000 tisíc mŕtvych sa mi zdáoveľa reálnejší ako hore spomínaných 9 miliónov. Zvlášť ak si uvedomíme,že okolo roku 1500žilo v celej Európe (vrátane Ruska) asi 50 miliónov obyvateľov.

Prečo teda kolujú medzi ľudmi také nadsadené čísla? Zdá sa, že súto najmä dva dôvody. Prvý je obyčajné zveličovanie a ten druhý dôvod je,že inkvizícii sa bežne pripisujú aj udalosti, ktoré s ňou majú málo,alebo niekedy aj nič spoločné. Napríklad také upaľovanie čarodejníc. Pritom tiež zahynulo niekoľko tisícov ľudí počas rokov 1400 až 1800, no upaľovanie čarodejníc bolo dominatnénajmä v protestanskom Nemecku. 

SkryťVypnúť reklamu

Takže toľko k inkvizícii, čo som našiel v rôznych zdrojoch. Ako som užspomínal, nemá to byť obhajoba, ale skutočné čísla, nie tie z katagórieurban legends.

Peter Petrov

Peter Petrov

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek milión Zoznam autorových rubrík:  praktickeAj tak sa dá ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu