(Nielen) Palestínsky problém

Jednou z hlavných príčin palestínskeho problému sú neutešené životné podmienky ľudí. Veď napríklad obyčajná tečúca voda je pre nich častokrát nedostupným luxusom. Títo ľudia, vidiac zlú situáciu okolo seba a nemajúc čo stratiť, sa potom ľahko stávajú manipulovateľní extrémistami. Tieto podmienky vedú k stupňovaniu špirály násila. Prečo je ale situácia taká aká je? Prečo nemajú prostriedky na vybudovanie studní či vodovodov? Nuž, prostriedky by boli, keby...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

 Medzinárodná pomoc Palestíne v rokoch 1993 až 2004 predstavovala 10 miliárd USD. Nigel Roberts, predstaviteľ Svetovej Banky pre Palestínu, priznal, že Palestínčania dostali a dostávajú najvyššiu pomoc v histórii v prepočte na jedného obyvateľa. Koľko z tej sumy išlo "bokom" na súkromné účty či plastické trhaviny, sa zase dozvieme o nejaký čas. Zatiaľ vieme, podľa údajov MMF, že počas rokov 1997 a 2003 "zmizlo" minimálne 900 mil USD.

To zďaleka nie je všetko. Tu sú ďalšie príklady:
- Francúzske úrady zase zaznamenali presun 10 mil USD na účty kontrolované Suhou Arafat len počas jedného roka.
- Al-Aksa Brigades verejne priznávakú, že dostávali mesačne 50 tisíc USD z Arafatovho rozpočtu. (HAMAS im túto sumu asi tiež nezníži.)
- Vyšetrovanie zo strany EU ukázalo, že členovia vedenia palestínskej polície zdefraudovali mesačne milóny dolárov, keď si nechávali výplaty vyplácené pre 7 tisíc (!) ne-existujúcich policajtov.

Hovorí sa, koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj. To rozhodne neplatí pre Palestínčanov. Ich nie ľahký život je doslova závislý na financovaní zo strán západných štátov. To im ale neprekáža robiť si vlastnú politiku, ak sa politikou dá nazvať ich počínanie. Aj tento týždeň nám to zase ukázali - vypalovanie a rabovanie kancelárií humanitárnych misií, branie západných rukojemníkov a obviňovanie všetkých okrem seba. Len pár dni po tom, ako im štedré dotácie zo západu zase raz pomohli zatiahnuť výplaty pre štátnych zamestnancov.

Ani všetky tieto čísla, ani palestínska politika v praxi zatiaľ nezastavili prísun peňazí zo západu. U Francúzov sa to dá ešte ako tak chápať, veď Suha Arafat stále žije v Paríži na St. Honore. Takže tie peniaze sa im vlastne čiastočne vrátia :-) Takže nič nové, veď takto to ide už roky, či s PLO, alebo s HAMAS. Len mi je divné, že to všetkým zúčastneným stále vyhovuje.

Takže príbehy o nevyhovujúcich životných podmienkach nie sú častokrát nič iné, iba výhovorky. Ak 10 miliárd nestačí na vodovod, tak potom niekde musí byť chyba. Vyzerá to tak, že tá chyba bude skôr na palestínskej strane.

Takže chlapci, dosť bolo odboja, treba vysúkať rukávy a dať sa do práce. Že čo to je........?

Peter Petrov

Peter Petrov

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek milión Zoznam autorových rubrík:  praktickeAj tak sa dá ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu