Až na pár výnimiek, život tam častokrát vyzerá horšie ako v cigánskej osade, teda ak môžem použiť takéto prirovnanie. Nezamestnanosť, alkoholizmus, choroby, samovraždy. Ak sa medializuje problém, vláda prihodí kmeňu pár miliónov, prípadne nechá vybudovať novú dedinu a ich tam presťahuje, no a všetko zase stíchne.
Aj toť nedávno, bolo v novinách veľké haló, že v jednej komunite sa vyskytli prípady otravy pitnou, akože, vodou. Pár článkov v novinách a dedina sa presunula, zatiaľ dočasne. O príčinách otravy sa už písalo menej. Čo bola vlastne príčina? Miestni indiáni sa vykašľali na údržbu čističky, tak prestala správne pracovať.
Kam teda vlastne idú tie peniaze? V podstate sa rozptýlia v administrácii, medzi náčelníkmi a ostatnými funkcionármi, zvyšok sa rozkradne. Bežní členovia týchto komunít problémy vidia a upozorňujú na ne, no vzhľadom sa zavedený systém nie sú schopní nič zmeniť. Systém, ktorý v mene udržiavania ich kultúrnej identity a podobných argumentov im neumožňuje žiť život v podmienkach porovnateľných s ostatnými obyvateľmi. Žijú v akejsi ulite, umelo chránení pred ostatným svetom, no práve toto ich asi najviac ubíja.
Ak vám to pripomína napríklad pomoc rozvinutých štátov Afrike, ale aj iné, tak táto podoba vôbec nie je náhodná.
16. feb 2006 o 15:23
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 281x
70 tisíc dolárov ročne na jednu domácnosť
Ako som sa dočítal, zjednodušene povedané, takou sumou prispieva kanadská vláda na život v indiánskych rezerváciách. 70 tisíc dolárov je celkom slušný peniaz, tak človek by čakal aj slušné výsledky. No tie sú viac ako úbohé.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(5)