Divý muž (alebo kritika aj do vlastných radov)

Richard Rohr, františkánsky kňaz, vo svojej knihe Divý muž napísal aj toto - Cirkev funguje ako veľká firma poliata zbožnou omáčkou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Richard Rohr
Richard Rohr (zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Rohr)

Možno to znie príliš šokujúco, najmä od kňaza, ale to je iba zdanie. Túto jeho knihu som dočítal iba nedávno. Nie je to kniha o iba kritike cirkvy, je to kniha o mužskej spiritualite (nie ibe pre mužov).

Na nasledujúci pasáž som si spomenul minulý týždeň v spojitosti najmä s kauzou Sokol, ale i s anuláciou prvého manželstva popradského primátora.

Richard Rohr tam píše aj toto. Katolícki laici patria k najpasívnejším zástupcom ľudstva, pretože sme ich nikdy nevychovávali ku zodpovednosti. My, kňazi, vám povieme, kadiaľ treba ísť. Vy zaplatíte, pomodlíte sa a prikývnete. Následkom tohto je neuveriteľný nedostatok tvorivosti a iniciatívy. Kňazi sami sú relatívne netvorivá skupina, ktorá so svojej strany len reaguje a iniciuje len veľmi málo. Aj oni sú často pasívni a dovoľujú inštitúcii, aby riadila ich životy. Ponížene čakajú, kým prehovorí Rím, alebo aspoň biskup to či ono dovolí, alebo zakáže, miesto toho, aby robili jednoducho to, čo hovorí Evanjelium. Nestali sa mužmi Evanjelia ale mužmi Cirkvi – a to nemusí byť nevyhnutne to isté. Sme verní firme. Najvyššia cnosť je vernosť inštitúcii. To je pekné a dobré, ale nemá to s veľkosťou, svätosťou a spiritualitou pranič spoločné. Ja sám nemám žiadne problémy s mojou vernosťou Cirkvy a som si istý, že zomriem ako kňaz. Nenahováram si však, že je to rozhodujúci bod mojej existencie. Naopak, práve v tomto bode totiž môže človek príliš ľahko zradiť sám seba a predať sa. Pretože sú za to odmeny. Takto sa môže urobiť kariéra. Potom človeka všade chvália – nielen zvrchu, ale zovšadiaľ: je to úžasný, milý farár a nikomu neublíži. Presne to isté sa stáva aj v iných veľkých podnikoch, najmä v hospodárstve. Ak človek dodržiava pravidlá hry, dostane sa navrch. To znamená, že nemôžeme hovoriť pravdu. Musíme klamať. To predsa robí každý. Už veľmi skoro v živote sa učíme lži, ktorá sa volá “úspech” - a to je najväčšia lož našej spoločnosti. Potom sa priatelíme s ľuďmi, ktorí veria v tú istú lož. Úspech znamená žiť v tej správnej štvrti, jazdiť na správnej značke auta, poslať deti do prvotriednej školy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz asi niektorí veriaci budú nahnevaní, touto kritikou do vlastných radov.Hovorí sa, že špinavé prádlo sa má prať doma. Áno, s tým sa dá vo veľa prípadoch súhlasiť. No ak sú vidieť fľaky na kabáte, nemali by sme sa tváriť že tam nie sú. Priznať si chybu nie je slabosťou, práve naopak. Dôležité je z chýb sa vedieť poučiť. Nikto sa nestáva dokonalý ani krstom, ani vysvätaním za kňaza. Ostávame stále iba ľudia. A ľudia nie sú dokonalí (hoci sa niekedy radi tak tvária).

Peter Petrov

Peter Petrov

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek milión Zoznam autorových rubrík:  praktickeAj tak sa dá ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu