Hrozba globálneho oteplovania? Malina.

Nie som celkom ignorant. Separujem odpad, vymenil som bežné žiarovky za úsporné, počas umývania zubov zastavujem vodu. Viem, dá sa aj lepšie. No stále som na tom lepšie ako Al Gore, ktorého domácnosť má spotrebu energie ako 20 násobný národný priemer. Svoju rodinu vozím síce v 7-miestnom SUV, ale tiež je to menej, ako David Suzuki, ktorý sa premáva so svojim osemčlenným tímom po Kanade v 30-miestnom dieslovom autobuse.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

No vráťme sa k tej hrozbe. Uznávam, nie je malá. Ale nie je ani prvá. Nám, ktorým sa podarilo narodiť, hrozí toho oveľa viacej. Nie je to tak dávno, čo sme tu, v Kanade, mali naozajstný SARS. Za obeť mu padlo 17 ľudí. Netrvalo dlho, prišla vtáčia chrípka. Neprežilo to niekoľko miliónov vtákov, teda hlavne hydiny.

No ani ľudia, ktorí prežili obe tieto nákazy. nemajú ešte vyhrané. Ak sa náhodou dostanú do nemocnice, často tam namiesto pomoci stretnú ešte väčšie nebezpečenstvo - super-bug, baktériu odolnú aj antibiotikám. Alebo baktéria požierajúca mäso.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Choroby nie sú ale jediné, čo tu striehnú na ľudí. Viac obetí ako SARS má na konte napríklad aj masový vrah Robert Pickton. Neoficiálny údaj je 50. Viem, nie je ešte právoplatne odsúdený, teraz je oficiálne obvinený z 26-vrážd. No ale nehrajme sa so slovíčkami o vine či nevine. Ak má niekto doma v chladničke ľudskú hlavu, či iné časti tela, celkom nevinný asi nebude. Horšie je, že takých ako on nie je sám. Taká Karla Homolka má toho síce na konte menej, ale na druhej strane už zase behá po slobode.

Masoví vrahovia nie sú jediní, čo nám hrozia. Hrozia nám aj teroristi. Palce im drží 12 percent kanadských moslimov, čo je asi 84 tisíc ľudí. Celkom slušná armáda.

SkryťVypnúť reklamu

No ale naspäť k prírode. Vďaka svojej polohe Vancouver je označovaný za jedno z najkrajších miest na svete. Máme to more aj krásne hory. No vďaka tejto polohe, v blízkosti hraníc dvoch kontinentálnych platní, tu hrozí aj zemetrasenie. A to nie hocijaké. Experti čakajú každú chvílu zemetrasenie o sile medzi 7/IX až 8/XII stupňov Richterovej stupnice. Ak bude globálne oteplovanie rýchle, tak zemetrasenie bude blesk.

Okrem zemetrasenia tu hrozí aj tsunami. Stačí jedno poriadne zemetrasenie napríklad v Japonsku, a je to tu. Ak by vám to nestačilo, môžete ešte pridať hrozbu výbuchu sopky. Máme ich to tiež zopár. Nebezpečenstvo nehrozí len zo Zeme, ale aj z vesmíru. Niektorí experti tvrdia, že zrážka s velkým meteorom je otázka času, jednej či dvoch generácií. Možno sa tomu teraz smejete. A možno sa smiali aj tí traja Indi, kým ich jeden, iba taký malý, netrafil.

SkryťVypnúť reklamu

Dalo bz sa ešte pokračovať, ale som v práci a musím aj niečo robiť. Preto pomaly končím. Zoznam toho, čo nám tu hrozí, je veľmi dlhý. Nebezpečenstiev je viacej, ako naše možnosti sa chrániť. Preto, či ich je spolu 100 alebo 120 mi je už vlastne úplne jedno. Útočiaci Marťania? Dobre, ste v poradí. Porátam sa s vami, keď na vás príde rada. Hynú ľadové medvede? Je mi to ľúto, páčia sa mi. No komu dnes chýbajú mamuty či Avari? Čo bude o 100 rokov je dôležité. No teraz musím živiť vlastnú rodinu.

PS: Myslíte si, že cesnak pomáha znižovať cholesterol? Niektorí vedci zase tvrdia opak.

Peter Petrov

Peter Petrov

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek milión Zoznam autorových rubrík:  praktickeAj tak sa dá ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu