Dovolím si povedať hneď na úvod, že podľa mňa je tento názor mylný, bez ohľadu na konrétne náboženstvo. A to z dvoch hlavných dôvodov.
Prvý dôvod je, že veľa "svätých" vojen sa viedlo z úplne iných dôvodov ako sa proklamovalo. Príkladom je aj šírenie viery "ohňom a mečom" kolonizátormi v Latinskej Amerike. Tam išlo v prvom rade o kolonizáciu a podrobenie si cudzích území, až potom o všetko ostatné. Podobne to bolo aj s nájazdami Tátárov, či vojnou s Turkami v stredoveku.
Druhý dôvod je, že absencia náboženstva automaticky neodstráni zlé ľudské vlastnosti - závisť a túžbu po peniazoch a majetku iného (spojitosť s prvým dôvodom je tu zjavná), túžbu po moci, snahu o ovládanie iných, nenávisť voči iným, a tak podobne. Tieto ľudské vlastnosti sú príčinou zla, aj keď niekedy využívajú a zneužívajú náboženstvo ako ospravedlnenie svojich pohnútok.
Uznávam, že dosť ľudských životov zbytočne vyhaslo aj pre pochybnú interpretáciu náboženstva. No predpokladať, že bez náboženstva sa všetci ľudia stanú automaticky dokonalí, je viac ako naivné.
4. máj 2006 o 18:27
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 435x
Svet bez náboženstiev, svet bez vojen
Tento názor sa ozýva dosť často. Zvlášť pri správach z Iraku, pri správach o moslimských radikáloch, ale aj pri debate o križiackych výpravách, či správaní kolonizátorov v Južnej Amerike, či inde.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(34)