Slnko včera v Bratislave zapadlo o 20:55. V čase od 20:50, do 20:56 sa mi podarilo zachytiť krásnu dúhu, ktorá je vďaka neskorému času zvláštna svojou farbou. Nie je totiž klasicky sedemfarebná, ale takmer jednofarebná.

V dúhe úplne chýba modrá farba. Je to preto, že takto neskoro ju už ani slnečné svetlo jednoducho neobsahuje, je červené.

Tu je tento efekt ešte viac viditeľný. Všimnite si výrazne jasnejšiu oblohu vo vnútri oblúka. Je to spôsobené rozptylom svetla na dažďových kvapkách, vďaka ktorým dúha vzniká.

Tu je stred oblúka, pekne je vidieť medzera, spôsobená neprítomnosťou modrej farby.

Keď sa pozorne pozriete vpravo od oblúka dúhy, všimnete si druhý, veľmi slabý oblúk. Ide o tzv. sekundárnu dúhu, ktorá vzniká dvojitým odrazom slnečného svetla vo vnútri dažďových kvapiek.
Vždy je slabšia ako "hlavná" dúha, nachádza sa 8° od hlavného oblúka a vďaka dvojnásobnému lomu svetla v kvapkách je poradie farieb v nej opačné, ako v hlavnej dúhe. Tu je len veľmi jemná, keďže slnečné svetlo je takto neskoro slabé. Ak nabudúce budete niekde vidieť dúhu, skúste ju pohľadať.

Je 20:56, slnko zapadlo a s ním pomaly mizne aj dúha. Od dola hore, tak, ako ju pohlcuje zemský tieň.
Na záver ešte jedna nesúťažná otázka: v úvode píšem, že čím nižšie je Slnko, tým vyšší je oblúk dúhy. Z toho logicky vyplýva, že čím je Slnko vyššie, tým je oblúk dúhy nižší. Ako najvyššie nad obzorom môže byť Slnko, aby sme dúhu vôbec mohli pozorovať? A prečo? Vaše odpovede očakávam v diskusii.
Kvalita fotografií je ovplyvnená tým, že pre krátkosť času nebolo možné použiť statív. Fotky sú robené "z ruky" s vyššou citlivosťou (ISO 400) pri clone 4.5 a čase 1/40 - 1/50. Fotené aparátom Canon EOS 400D.