Hanba slovenských politikov

Dnes sa tak, ako už aj v minulých 17 rokoch stretli asi dve stovky ľudí pod pamätníkom československej štátnosti. Ako obvykle bolo položených niekoľko kytíc a vencov, zaznelo niekoľko krátkych prejavov a na záver československá hymna. Nič mimoriadne, azda len v tom, že to bola jediná spomienková akcia k 89. výročiu vzniku Československej republiky na území Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (136)
Obrázok blogu

 Smutné na tomto inak vlastne radostnom sviatku je aj to, že ani jeden ústavný činiteľ, dokonca ani jeden parlamentný politik necítil potrebu pripomenúť si tento sviatok. Sviatok, ktorý symbolizuje dobu a ľudí, kedy sa rozhodovalo o budúcnosti nielen Čiech a Moravy, ale najmä a hlavne Slovenska.
30. októbra 1918 sa Slovenská národná rada, nevediac presne, čo sa deje v Prahe, úplne nezávisle na udalostiach tam, rozhodla prihlásiť k spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Rozhodla tým o vzniku štátu, ktorý zachránil Slovákov pred úplnou asimiláciou vo vtedajšom Uhorsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dá sa teda povedať, že nebyť Masaryka, Beneša a Štefánika, ako aj ďalších stoviek a tisícov ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na vzniku prvej ČSR, nebolo by dnes ani samostatného Slovenska, člena, EÚ a NATO, suverénneho a zvrchovaného štátu.

 Považujem preto za vrchol ignorancie, keď sa oficiálni predstavitelia štátu, ale aj parlamentní opoziční politici tvária, akoby tento sviatok ani neexistoval. Nepovažujú za potrebné uctiť si pamiatku tých, ktorí Slovensko zachránili vytvorením a presadením vzniku ČSR, ani nehovoriac o tých tisícoch slovenských, českých, talianskych, či francúzskych vojakov, ktorí Slovensko najprv museli oslobodiť, aby sa vôbec mohlo stať súčasťou prvej československej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

 Dúfam a verím, že sa raz občanom Slovenska podarí zvoliť politikov, ktorí si namiesto hádok o Lex Hlinka a odhaľovania pamätných tabúľ komunistom, či tabúľ s citátmi komunistických spisovateľov uctia tých politikov, ktorých možno bez obáv nazvať štátnikmi. Štátnikmi, ktorí naozaj niečo urobili pre Slovensko, tých, ktorých štátnické činy Slovensko zachránili a tých, ktorí im pri tom pomáhali. Bez nich by tu totiž ťažko niekto mohol búchať do stola štýlom krčmového národovca, či rozprávať o právach štátu na reguláciu všetkého, čoho sa čo i len dotkne jeho ruka.

 Ak by sme totiž v dobách, kedy vznikalo Československo mali takú politickú reprezentáciu, ako máme dnes, nechcem si radšej ani predstaviť, ako by to celé dopadlo.

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  232
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, občan, otec, manžel. Od roku 2022 píšem pre týždenník .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSpoločnosťVedaFimfárumZápisky z ciestKultúraPrírodaSrandičkyPredvolebné článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu