Odpoveď by sa dala odbaviť dvoma slovami: my všetci.
Ale môžeme sa na to pozrieť aj trochu podrobnejšie.
Môže za to vláda. Tým, ako kašle na ľudí, ako funguje len ako agentúra Alibabu a jeho 40, či 4000 zbojníkov. Ako svojimi nezmyselnými zásahmi likviduje pracovné príležitosti a tým aj normálny život tisícom ľudí na celom Slovensku. Je dávno známe, že ľudia v núdzi volia extrém. Silné reči o tom, ako má SMER situáciu pevne v rukách sa ukázali len ako hlúpe machrovanie.
Môže za to opozícia. Nekonečné reči o spájaní ešte nikoho nepriviedli k volebnej urne. Hovoriť o spájaní a neponúknuť kandidátov, ktorí nezaváňajú starými škandálmi a tým aj nezvoliteľnosťou, je nezmysel a strata času. A voda na mlyn protestným voličom, ktorí si povedia, že radšej než toto budú voliť extrém.
Môže za to cirkev. Vlažný až takmer pozitívny postoj k Slovenskému štátu, nevysporiadanie sa nielen s fašistickým charakterom tohto Hitlerovho vazala, ale aj so slovenským antisemitizmom a rasizmom ako takým, otvára cestu ľuďom, ktorí si na "tradícii" slovákštátu stavajú politickú kariéru.
Môžu za to "odborníci na rómsku otázku". Tí ktorí sedia v Bratislave, konzumujú štedré dotácie a vymýšľajú od života odtrhnuté "riešenia". Neriešenie otázky sociálne vylúčených občanov akejkoľvek farby pleti a z toho vyplývajúce problémy spolužitia s ostatnými ženú tiež vodu na mlyn extrémistom.
Môžu za to tí, ktorí zostali dnes doma, kašľajúc na politiku s argumentom, že "aj tak sú všetci rovnakí". No nie sú. Sú dobrí, horší, zlí a potom je tu ešte Kotleba.
Môžeme za to my všetci. My, ktorí sme zrejme nie dosť nahlas hovorili, že voliť neonacistov nie je voľba, ale hanba. Že hlas Kotlebovi nie je protest, ale hlúposť. Že extrémisti nikdy žiadny problém nevyriešili, len vytvorili mnoho nových a horších.
Čo z toho vyplýva? Že máme pred sebou kopec práce. Každý za seba a tam, kde má dosah. Na blogu, na facebooku, v parlamente, v médiách, medzi známymi, kamarátmi, susedmi. Nebude to ľahké, ani rýchle. Na tejto ceste neexistujú skratky. Ale musíme po nej ísť, ak nechceme s rovnakou, či oveľa väčšou nechuťou pozerať o pár rokov na výsledky volieb parlamentných.