reklama

Leninov dekrét o pôde - verzia 2007

Často sa hovorí, že označovanie SMER-u a jeho predstaviteľov za komunistov nie je správne, že je to nefér, či dokonca takmer protištátne.  Posledný výčin z dielne ministerstva dopravy (a inak sa tento návrh zákona nedá nazvať), je jedným z mnohých dôkazov, že vláda je po vzore starých komunistov schopná čohokoľvek, len aby dodržala premiérove sľuby. A pomohla udržať preferencie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

 Tu ide konkrétne o sľub dobudovania diaľnice do Košíc do roku 2010. Keďže odborníci konštatovali, že to z dôvodu prieťahov pri vysporadúvaní pozemkov pod diaľnicu nie je možné, začalo ministerstvo dopravy spolu s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja ofenzívu, ktorej cieľom má byť jediné - vyriešiť problém s vysporiadaním pozemkov tak, aby sa diaľnica dostavala v termíne, ktorý sľúbil premiér. 

 To, čo teraz predložil minister Vážny, mimochodom opäť v neoprávnene skrátenej lehote do pripomienkového konania, okrem zjavnej protiústavnosti (jednoznačne porušuje ústavné právo rovnosti v právach) navyše porušuje aj zásadu všeobecnosti zákonov. Zákon je o presne vymedzenom projekte a presne definovaných jednotlivých občanoch, ktorých sa týka. Dá sa povedať, že kvôli vlastníkom 48 stavieb (z toho 24 rodinných domov) a vlastníkom pozemkov pod plánovanou diaľnicou schvaľujú vláda a parlament zákon. To je v slušnom právnom štáte neprípustná špecializácia zákona. Preložené do normálnej reči, vláda si tu necháva schvaľovať dekrét, ktorým ide obrať konkrétnych ľudí o konkrétny a dokonca relatívne presne ohodnotený majetok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ale preberme si tie najhoršie veci bod po bode (za podrobnú analýzu zákona ďakujem Richardovi Drutarovskému z Občianskej iniciatívy "Za spravodlivé vyvlastňovanie", ktorá sa touto problematikou dlhodobo zaoberá). Z analýzy vyberám len tie body, ktoré nie sú pre laika, neskúseného so stavebným konaním príliš zložité:

  1. zákon prakticky vylučuje ústne konanie, t.j. nebude možné podať pripomienky ústne do zápisnice, všetky musia byť v stanovenej, mimoriadne krátkej lehote, doručené príslušnému stavebnému úradu písomne.

  2. lehota na vyjadrenie sa skracuje na 3 pracovné dni. Pri súčasnej požiadavke na písomnú formu pripomienok podľa bodu 1. ide o jasnú snahu zabrániť občanom a ďalším subjektom, aby vôbec nejaké pripomienky predložili.

  3. k predbežnému geometrickému plánu nebude možné podávať pripomienky vôbec, tieto zákon nariaďuje ministerstvu ignorovať. Tu sa opäť drasticky zužuje priestor na podávanie pripomienok k zamýšľaným stavbám diaľnic

  4. poľnohospodársku a lesnú pôdu bude možné odňať vlastníkom bez riadneho konania

  5. začatie stavby diaľnice a následne jej prevádzkovanie bude možné aj bez vysporiadania pozemkov pod ňou. Toto je bezprecedentné porušenie Ústavy, ktorá chráni súkromné vlastníctvo.

  6. ak budete vyvlastnení z bytu alebo domu, náhradné bývanie dostanete len, ak s tým bude súhlasiť investor. Ak nie, dostanete peniaze a bývajte si, kde chcete.

  7. ak ste mali rodinný dom a ak Vám ho vyvlastnia, musí Vám stačiť aj byt. Zákon dokonca hovorí o tom, že riešením je aj umiestnenie občana do zariadenia sociálnych služieb (rozumej - starobinca), pričom mu zostanú peniaze za vyvlastnenú nehnuteľnosť.

Obrázok blogu

 Tak si to zosumarizujme:
 Ak máte smolu a cez Váš pozemok, dom, byt, pole, les alebo lúku má viesť diaľnica, tak musíte doručiť do troch pracovných dní pripomienky k vyvlastneniu Vášho majetku a to na úrad, ktorý vôbec nemusí byť vo Vašej obci, ale kdekoľvek na Slovensku, kde sú poslušní úradníci, ochotní Vás bez mihnutia oka zbaviť Vášho majetku. Prípadne budete musieť so svojimi pripomienkami cestovať až na ministerstvo do Bratislavy. Ak pripomienky nedoručíte včas, nebude sa na ne prihliadať a stavebný úrad zapíše do rozhodnutia, že s vyvlastnením súhlasíte. Automaticky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ak Vám vyvlastnia dom, kľudne sa Vám môže stať, že skončíte v byte, nikde nemáte záruku, že dostanete za svoj dom adekvátnu náhradu.

 Na Vašom pozemku už bude veselo fungovať diaľnica, zatiaľ čo Vy budete ešte stále jeho vlastníkom. To, že zaň budete musieť naďalej platiť dane, že Váš pozemok nebudete môcť využívať a že za jeho používanie diaľničnou spoločnosťou až do zmeny vlastníckych práv nedostanete ani korunu, považuje vláda za realizácu „verejného záujmu".

 Ak ste starí, skončíte v starobinci, ale dostanete aspoň peniaze, aby ste si mali z čoho ten starobinec platiť.

 Čo sa ešte musí stať, aby si občania tohto štátu konečne uvedomili, že štátom posvätené kradnutie zostáva kradnutím, bez ohľadu na to, akú "sociálnu" nálepku mu dajú?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Aký návrh zákona konečne preberie zo zimného spánku opozíciu, dovolenkujúcu v poslaneckých laviciach a vybíjajúcu sa v somarinách?

 Kedy si konečne uvedomíme, že vláda, ktorá je pre splnenie sľubu svojho predsedu ochotná takto drasticky pošliapať ústavu, na ktorú prisahala pri svojom nástupe, je bandou komunistických dobrodruhov, ktorým nejde o nič iné, len o to, aby si udržala preferencie a súčasne budila dojem, že to všetko robí pre občana?

 Dôjde nám to, až keď nejaký snaživý pán minister navrhne, že pre urýchlenie výstavby „posvätných" diaľnic sa vlastníci domov a bytov budú asanovať spolu s nimi? Bude toto „Endlösung" pre slovenské diaľnice a majiteľov pozemkov a stavieb, ktoré im stoja v ceste?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na záver ešte jedna oprava: v reportáži TA3 zaznela veta, že za 48 stavieb, z toho 24 rodinných domov vyplatí ministerstvo dopravy podľa tohto návrhu zákona 2,3 miliardy korún. Nie je to pravda. Uvedená suma je za všetky pozemky a stavby, ktorých sa má tento zákon týkať.

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  232
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Človek, občan, otec, manžel. Od roku 2022 píšem pre týždenník .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSpoločnosťVedaFimfárumZápisky z ciestKultúraPrírodaSrandičkyPredvolebné článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu