Keď sa otvorí diskusia o kultúre, začnú padať frázy o nezáujme verejnosti, finančnom poddimenzovaní zo strany štátneho rozpočtu i krajských samospráv. Je pravdou, že kultúra na Slovensku je na periférii záujmu. Napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí si život bez divadla, koncertov či výstav nevedia predstaviť. Kultúra, a zvlášť hudba, je pre nich dôležitou hodnotou.
Presvedčil o tom i včerajší koncert, na ktorom sa predstavilo viac ako 40 žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Trenčíne, ktorí chodia na husle alebo na jeden z kolektívnych sláčikových predmetov učiteľky Aleny Piatkovej.
Pestrý program sa skladal až z 21 čísel. Koncert otvoril Sláčikový orchester ZUŠ barokovým kánonom, pokračovali postupne žiaci od prípravného štúdia až po tzv. druhý stupeň. Zazneli diela klasicizmu, vystúpil Sláčikový súbor so skladbou z obdobia romantizmu, Komorný orchester hral Vivaldiho, Sláčikové kvarteto zase súčasného slovenského skladateľa. Napriek žánrovej pestrosti, pôsobil koncert ucelene.
Medzi talentovanými žiakmi sa prestavila aj 7-ročná Kristínka Mečiarová. Svoju vnučku prišiel povzbudiť aj Vladimír Mečiar, ktorý na úvod upútal svojou prítomnosťou. Deti však strhli pozornosť publika na seba už od prvých minút koncertu. Veľké ovácie a nadšenie vyvolala populárna skladba Kým vieš snívať, ktorú veľmi chceli spievať sami mladí huslisti.
Organizačne dobre zvládnutý koncert dokázal, že pre vznik krásnych udalostí je na prvom mieste potrebné oddať práci svoju dušu. Moja mama odviedla kvantum práce, rovnako i žiaci pri nacvičovaní svojich vystúpení. Rodičia, ktorí svoje ratolesti na husle prihlásili, boli právom hrdí, že ich deti majú hudobné vzdelanie, ktoré nestratia celý život. Fotogaléria:

Úvodné slovo Aleny Piatkovej, v pozadí Sláčikový orchester ZUŠ

Kristína Mečiarová

Publikum

Kým vieš snívať...

Kristína Tisová

Sláčikový súbor ZUŠ

Ľudová hudba husľovej triedy (otec a syn:)