Na začiatku článku vysvetlím pomocou jednéhokonkrétneho príkladu zadávanie údajov do kalkulačky a pochopenie výsledkov.Tento príklad je prednastavený v kalkulačke. Preto uvádzam presné čísla,aby ste ich tam našli.
Upozornenie: kalkulačka má len informatívnycharakter , či už vo výpočte dôchodku z 1.piliera, alebo z 2.piliera (pri2.pilieri výchádza z historických údajov, ale nikto nevie, aká budebudúcnosť).
Ak si chceteprečítať len nasledovnú úvahu a kalkulačka Vás nezaujíma, kliknite sem.
######## ## #### ## ############### KALKULAČKA #### ## ## ###### ## ###############
dochodok_kalkulacka.xls
(potrebujete Excel - 1,69 MB )
V kalkulačke nájdete nasledovné listy (súzakrúžkované v nasledovnom obrázku ):
-Upozornenie
-input (zadávanie údajov)
-output (výsledky)
-vývoj hodnôt v minulosti (k nim sa hneďdostanem)
Pre zväčšenie obrázku klikni na obrázok.
INPUT(ZADÁVANIE ÚDAJOV)
Keďže je potrebné zadať veličiny ako: inflácia,rast priemernej mzdy v SR a očakávaná stredná dľžka života, ponúkamVám v liste „vývoj hodnôt v minulosti" údaje, ako sa tieto veličinyvyvýjali v minulosti. Zvážil by som ale, či takéto vysoké čísla sú dlhodoboudržatelné, pretože Slovensko prešlo viacerými transformáciami (zmena režimu,vstup do EU), ktoré zdvihli rast ekonomiky.
Pripomienky:
-Pri výpočte dôchodku z druhého piliera súzahrnuté všetky poplatky, či už DSSiek, alebo poisťovní, ktoré Vám budúvyplácať dôchodok. Presnejšie informácie nájdete v liste „Upozornenie"v odseku „vysvetlívky k výpočtu".-Zadáva sa len prvá a momentálna mzda.Kalkulačka vypočíta zvyšné mzdy pre medzi-roky pomocou konštantnéhopercentuálneho rastu, aby ste nemuseli zadávať jednotlivé mzdy pre každý rok. Aleuž týmto stráca výpočet na presnosti!
Input (pre zväčšenie obrázku klikni na obrázok)
Takže, náš fiktívny človek má 25 rokov (dátumnarodenia naozaj nie je môj) a zarába od 16 do 62 roku mzdu, ktorá sa zhruba rovnápriemernej mzde v SR. Od 1.10.2008 sa rozhodol sporiť si na dôchodok aj v 2.pilieri.Dnešný muž ma strednú dľžku života 77 rokov. Predpokladajme, že sa na tomtofakte do jeho 62.roku nič nezmení.
OUTPUT (VÝSLEDKY)
Samostatný 1. pilier
Kebyže si náš fiktívny človek sporí lenv 1.pilieri, prišiel by na dôchodok 32.530,18 Sk, čo mádnešnú hodnotu 10.897,06 Sk.
1. a 2. pilier
Ak by sa rozhodol sporiť si aj pomocou 2.piliera(od hore uvedeného dátumu), tak by dostal z 1. piliera dôchodok 19.536,28Sk (dnešná hodnota 6.544,32 Sk).
Aby z 1. a 2. piliera dostal to isté akov prípade samostatného 1. piliera, takže aby sa oplatil vstup do 2. piliera, potrebujez 2. piliera dôchodok (budeme ho nazývať referenčný dôchodok) 12.993,90 Sk(dnešná hodnota 4.352,73 Sk). Na to si potrebuje nasporiť kapitál vovýške 2.449.389,07 Sk (úročenie vkladov musí byť po odrátaní poplatkov 2,89%).
Konzervatívny fond bol však úročený len 3%(to sme zadali). Ak by neexistovali poplatky, dostal by dôchodok 13.394,39 Sk. Keďžeale poplatky existujú, potrebuje na tento dôchodok kapitál 2.524.881,68 Sk. Z jehonasporeného kapitálu však môže dostať len dôchodok vo výške 11.053,17Sk (dnešná hodnota 3.702,62 Sk). [Nezabúdajte,že výška referenčného dôchodku je 12.993,90 Sk (dnešná hodnota 4.352,73 Sk)]Na tento dôchodok si potreboval nasporit kapitál 2.083.556,05 Sk. Inakšiepovedané, poplatky ho pripravili o 441.325,63 Sk kapitálu(2.524.881,68 - 2.083.556,05). Tento údaj v kalkulačke nenájdete. Musítesi ho vypočítať sami.
Ako dopadli iné fondy? Podobnú analýzu akciovýchtrhov som spravil už v predošlom článku (Aký výnos prinášajú akciové trhynaozaj?) Ak Vám nebude stačiť toto vysvetlenie, podrobnejšie si to môžeteprečítať tam. Jedná sa o akciový index Dow Jones, ktorého údaje siahajú ažpo október 1928. Kalkulačka vypočíta Váš dôchodok, kebyže začnete so sporenímv októbri 1928. Potom vypočíta ďalší dôchodok, ktorý by ste dosiahli, kebyžezačnete so sporením o mesiac neskôr, v novembri 1928, atd. až poposledný možný dátum, aby bolo možné uskutočniť Váš celý sporiaci horizont(posledný údaj indexu je október 2008). Vo výsledku je prezentovaný počet,koľko krát bol aký dôchodok dosiahnutý.
Pre zväčšenie obrázku klikni na obrázok.
V prvom riadku je maximálna hodnota: Nasporenýkapitál 4.242.421,41 Sk, z ktorého dosiahnete dôchodok 22.505,86 Sk (dnešnáhodnota 7.539,08 Sk).
Ďalej: Napríklad v štvrtom riadku číslo 77,respektíve (14,89%) znamená, že 77 krát (to je 14,89% zo všetkých) sa vyskytoldôchodok, ktorý je rovný alebo vyšší ako 5.149,32 Sk (túto zakrúžkovanú sumu nájdete v tom istom riadku)a nižší ako 5.945,91 Sk (nájdeteo riadok vyššie) .
Zelenou farbou sú označené prípady, ktoré súvyššie ako referenčný dôchodok. Dole je zhrnutie: 303 krát, to je 58,61% bol dosiahnutý vyšší dôchodok akoreferenčný . Či sa toto riziko oplatí, musí zvážiť každý sám. Tiež alezase nikto nevie, aké roky na nás čakajú na burze (tieto čísla vychádzajúz minulosti).
Ešte výsledky pre rastový fond:
Pre zväčšenie obrázku klikni na obrázok.
Ako je vidieť, rastový fond je na tom lepšie.Dôvod je v tom, že Dow Jones dosahuje vyššie výnosy ako 3%, ktoré smezadali ako úročenie konzervatívneho fondu. (Rastový fond investuje až 80% do akcii,zatial čo vyvážený fond len 50%). Otázkou koľko percent spravia trhy, som sazaoberal v minulom článku.
Ďaleješte jeden dotaz. Zo zákona posledných 10 rokov musíte sporiťv konzervatívnom fonde. To zohladňovali tieto výsledky. Ak by ste mohliale ostať po celú dobu v danom fonde (napr. rastovom), prišli by ste navyššie výnosy (lebo sme zadali ako úrok konzervatívneho fondu len 3%). Toukazuje tabuľka úplne na pravo. Zobrazený je len nasporený kapitál (ten môžeteporovnať s nasporeným kapitálom uvedenom v ľavom obraźku - posledných10 rokov v konzervatívnom fonde):
Pre zväčšenie obrázku klikni na obrázok.
Minimálne nasporený kapitálvzrástol o 121.394,44 Sk (1.874.829.38 - 1.753.434,94). Maximálne nasporenýkapitál až o 2.650.275,57 Sk (8.188.016,20 - 5.537.740,63). Vôbec, početvyšších dôchodkov ako referenčný dôchodok by vzrástol zo 69,63% až na 82,79%.
######################## O ČOM SA AŽ TOĽKO NEHOVORÍ #######################
Demografický problém
Čo sa stane, ak budeme žiť dlhšie? Urobme sizjednodušený výpočet: Ak máte rozdeliťnasporený kapitál napr. 1.500.000 Sk na 15 rovnakých častí, dostanete 100.000Sk. Pri 20 častiach je to už len 75.000 Sk. V oboch prípadoch to bude aledokopy 1.500.000 Sk.
Toto je fakt, na ktorý sa zabúda pri demografickomprobléme. Starnúca populácia (ľudia budú dlhšie žiť) nemá totiž len negatívnyvplyv na 1.pilier, ale aj na druhý pilier. V 1.pilieri,keďže pomer prispievajúcich a poberajúcich ľudí bude menší, poberajúci budú môcť menej dostávať. V 2.pilieri Vám z toho istéhokapitálu bude môcť byť vyplatený menšídôchodok, keďže ho budete poberať dlhšie. Nič sa na tomto fakte nezmení,ak by sa vláda rozhodla zvýšiť vek odchodu do dôchodku. V 1.pilieri bysa dôchodok nezmenšil, lebo by sa ani pomer (prispievajúcicha poberajúcich) nezmenil. V 2.pilieri by sa dôchodok tiež nezmenil,lebo by ste si síce mohli nasporiť väčší kapitál, z ktorého by vám alemusel byť aj dlhšie vyplacaný dôchodok. Ak chcete podrobnejšie vysvetlenie, kliknite sem.
Demografický problém ale nemá korene lenv dlhšej dľžke života, ale aj v menšej pôrodnosti, ktorá má zanásledok klesajúci počet ľudí v produktívnom veku. Tento fakt má negatívnyvplyv na 1.pilier, nie ale na 2.pilier. Teda, aby som bol presný, nemá priamyvplyv na 2.pilier. Nepriamy môže mať. Túto diskusiu ale radšej nechám taka skúsim to z opačnej strany: V každom prípade, štát musí financovať výpadok príjmov socialnej poisťovni na vyplácanie momentálnychdôchodkov. Buď spraví škrty v rozpočte (takže príde o peniaze, ktoréby mohol prerozdelovať), alebo si zoberie úver, ktorý bude splácať. Pre ľahšiu analýzu povedzme, že mu poskytne úver práve fond 2.piliera z peňazí, ktoré tamvložia ľudia. Takže znovu príjde len k prerozdeleniu peňazí. Úroky, ktorésa získajú ľudia v 2.pilieri, budú vlastne úroky, ktoré bude splácať štáta ktoré budú jemu chýbať na prerozdelovanie. Takže spoločnosť (ako celok)tým nič nezíska a preto to nemôže byť ani riešenie demografickéhoproblému.
Následky nestabilnejvlády
Hovorí sa, že výhodnosť 1.piliera závisí odpolitických rozhodnutí, lebo zmenou zákonov sa môže zmeniť napr. výpočet výškydôchodku z 1.piliera. Pýtam sa, či je 2.pilier voči tomu naozaj viacrezistentnejší, však zákonom sa dá zmeniť aj 2.pilier...
Nedomyslenosť 2.piliera
Vráťme sa ale ešte na chvíľu k rozdielu dĺžkeživota u žien a mužov. 2.pilier sa mi zdá dosť nedomyslený a lentak na rýchlo spravený. Čo sa stane, keď použijete v 2.pilieri na výpočet výšky dôchodku zmiešané úmrtnostnétabuľky (aby muži aj ženy dostali rovnaký dôchodok)? V 2.pilieri máte možnosť si zakúpiťz celého nasporeného kapitálu dôchodok. Toto budú využívať najmä ženy,keďže vedia, že budú žiť (pravdepodobne) dlhšie, ako je vek, podľa ktorého imbude vypočítaný dôchodok. Muži budú voliť skôr druhú variantu a to, nechaťsi vyplatiť čím najväčšiu časť nasporeného kapitálu a „nejako inakšie" si natrhu zakúpiť dôchodok, ktorý im bude vyplácaný podľa ich očakávanej dĺžkyživota. Poisťovne týmto veľmi nadšené nebudú, kedže budú stratové, lebo budú naženách prerábať.
Aké alternatívne riešenie sa ešte ponúka? Nech jekaždému vyplatené toľko, koľko si nasporil. Milé, lebo sa Vám môže stať, žebudete žiť dlhšie, ako Vám bude stačiť kapitál. A používanie úmrtnostnýchtabuliek osve pre ženy a osve pre mužov? Tiež milé, že sa to nepovie skôr.Tak by sa aspon ženy mohli lepšie rozhodnúť, lebo keď v mojom príklade zmeníte strednú dľžku života zo 77 rokov(muži) na 82 rokov (ženy), tak Vám početvyšších dôchodkov ako referenčný dôchodok, klesne vo vyváženom (rastovom) fondez 58,61% (69,63%) len na 6,58% (29,98%).
Možné dôvody prezavedenie 2.piliera
Prečo bol takže zavedený 2.pilier? Môžmeo tom diskutovať, ale faktom je, že či už DSSky (alebo budúce poisťovne) si účtujú nemalé poplatky. Už som uviedol, o koľko nasporeného kapitáluVás poplatky pripravia (pozri konzervatívny fond). 29.10.2008 bola naSlovenskom rozhlase diskusia s predsedom asociacie dôchodcovských správcovskýchspoločností, Pánom Sochom v relácii „Z prvej ruky". Povedal, citujem, že „momentálneje tam [v DSSkách] pod správou viac ako 62 miliard korun". Povedzme, že sifondy zarobili len na svoje poplatky (takže sporitelom nestratili kapitál, aniho nezúročili). Potom ľudia zaplatili len na vstupnom poplatku (1% z vkladu) niečo cez 626 milióna Sk a každý mesiac si strhávajú DSSky ďalších 0,075%, takže 46,5 miliónov Sk.
Profituje z toho aj štát? Zavedením 2.piliera sazbavil zodpovednosti. Ako som spomenul, 2.pilier nevyrieši (úplne, akvôbec) demografický problém. Takže ak by začali mať ľudia problémi kvôlinízskym dôchodkom, môže povedať: „Máštoľko, koľko si si nasporil." Osobnenie som za toto riešenie. Veľké, spoločenské problémi má podľa mňa riešiť štáta nie samotní ľudia. Tí toho veľa nezmôžu.
Ako príklad môžem uviesť momentálne problémis finančnou krízou (kebyže štáty neriešia tento problém rôznymi finančnýmipodporami, kríza by sa prejavila oveľa citeľnejšie). Ďalší príklad je ručenieštátu za vklady v bankách: Keďvložíte do banky peniaze, banka ich investuje ďalej (poskytne napr. úver iným).Vám sa tieto peniaze môžu vďaka tomu zhodnocovať a iný zase môže dostať úver.Stačí len (planý) chýr, že banka má ťažkosti, a asi všetci ľudia by sa rozbehlivyberať svoje vklady (ak by štát za ne neručil). Banka by nemala navyplatenie všetkých vkladov, lebo ich posunula ďalej (poskytla úver). Takže ajzdravá banka by sa dostala do ťažkostí. Samozrejme by to malo aj ďalšienásledky na celú spoločnosť. Tu nepomôže jednotlivec, ale riešenie štátuv podobe ručenia za vklady.
PS: Nikomu neberiem jeho osobné rozhodnutie, byť, činebyť v 2.pilieri. Zo spoločenského hľadiska však nie som jeho zástanca.