Cyprus trocha inak

Novinové titulky sú v dnešných dňoch plné správ o Cypre. Správ, v akých by sa nechcela ocitnúť žiadna krajina. Najmä nie potom, čo ešte pred pár mesiacmi bola predsedníckou krajinou EÚ a perfektne zorganizovanými podujatiami urobila - verím, že aj na iných tak, ako na mňa - výborný dojem. Dnes je už však všetko inak... ale nie všetko. Sú aj veci, ktoré sa nemenia a pretrvávajú stáročia. A presne tie vám chcem z Cypru ukázať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Afroditin ostrov a trochu histórie

Cyperská kultúra patrí medzi najstaršie v Stredomorí, prvé stopy človeka pochádzajú z mladšej doby kamennej. Ostrov bol križovatkou medzi Východom a Západom už od začiatku bronzovej doby. Po r. 1400 p.n.l. sa na ňom usídlili mykénski kupci a postupne ho začali osídľovať grécki Achájci, ktorí mu dali meno „Kypros". Ostrov bol neskôr súčasťami silných ríš ako egyptskej, perzskej, bol ovládnutý Alexandrom Veľkým a neskôr Ptolemajovcami. Na prelome letopočtov sa stal súčasťou Rímskej ríše.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Cyprus sa medzi milovníkmi antickej mytológie nazýva aj Afroditin ostrov. Práve tam sa vraj zrodila z morskej peny bohyňa krásy a lásky Afrodita (v antickom Ríme známa pod menom Venuša). Pena, z ktorej sa Afrodita zrodila, bola vraj oplodnená bohom neba - titanom Uránom a z nej vystúpila nádherná bohyňa v svojej plnej kráse. Nedá sa nespomenúť známy Botticelliho obraz Zrodenie Venuše.

Obrázok blogu


Po stopách antiky

Stopy antickej histórie sú najvýraznejšie v pobrežnom meste Limassol. V jeho bezprostredom okolí sa nachádza niekoľko pre milovníkov antiky unikátnych pamiatok. Mestečko Amathos východne od Limassolu ponúka čarovné zákutia ruín Afroditinho chrámu hneď vedľa hlavnej cesty. Ruiny pochádzajú z času cca. 1 500 až 475 p.n.l. a sú zvyškami kúpeľov, štyroch bazilík, Afroditinho chrámu a pohrebiska.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na Cypre sa podľa mytológie mal udiať aj jeden Afroditin zázrak. Miestny sochár Pygmalion vymodeloval nádhernú kamennú plastiku ženy, do ktorej sa vášnivo zamiloval. Afrodita sa nad ním zľutovala a vdýchla soche život a Pygmalion získal nádhernú manželku.

Veľkolepé zrúcaniny mesta Kourion z čias od 8. st.p.n.l. až 7. st.n.l. sa nachádzajú na pahorku s výhľadom na celý polostrov Akrotíri. Zachovali sa tam zvyšky Chrámu Apolóna Hyaltesa, dom gladiátorov s rímskymi mozaikami, ranokresťanská bazilika z 5. st.n. l., obnovené divadlo z konca 2.st.p.n.l a rímske kúpele v Eustoliovom komplexe.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Divadlo s úchvatným panoramatickým výhľadom je zrekonštruované a využívané aj v súčasnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu


Obrázok blogu

Milovníci antiky nemôžu obísť ani Apolónov chrám západne od Limassolu. Apolón Hylates bol bohom lesov a ochrancom mesta Kurion. Jeho kult bol na Cypre silný od 8.st. p.n.l. až do 4. st. n.l. Vykopávky odhalili rosziahly komplex kúpeľov, obydlí pre pútnikov i kňazov a Palaestrum. Hlavný dvor využívali najmä atléti, rovnako ako kúpele a ostatné časti komplexu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Richard Levie srdce a križiaci

Limassol (Lemesós) je druhé najväčšie mesto Cypru s okolo 180 000 obyvateľmi. Tento veľký prístav sa rozkladá na juhu ostrova. Najväčšieho rozkvetu dosiahlo mesto počas 3. križiackej výpravy od r. 1191, kedy sa tu usadil anglický kráľ Richard I. Levie srdce, ktorý o rok neskôr vytvoril Cyperské kráľovstvo. V centre mesta sa nachádza križiacka pevnosť, v ktorej sídlil slávny kráľ so svojimi križiakmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

V okolí pevnosti sa nachádza príjemná pešia zóna, srce Limassolu. Mimo sezóny však reštaurácie a kaviarne zívali prázdnotou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Križiaci zanechali svoj rukopis aj v mestečku Kolossi. Hrad 9 km západne od Limassolu patrí medzi najkrajšie stavebné pamiatky tejto doby. Postavili ho v r. 1210, po zničení Benátčanmi bol obnovený johanitmi v 15. stor. a oddávna tu vyrábajú veľmi kvalitné víno Commandaria, ktoré sa stalo gurmánskym symbolom Cypru.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Novodobá história Cypru je už menej fascinujúca - a to nemyslím udalosti ostatného mesiaca. Po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v 1960 začali konflikty medzi cyperskými Grékmi a Turkami, ktoré vyústili zásahom a okupáciou severovýchodnej časti ostrova Tureckom. Vyvrcholením bolo v r. 1974 rozdelenie ostrova 180 km dlhou tzv. Attilovou líniou s nárazníkovým pásmom spravovaným jednotkami OSN na južnú grécku časť - dnes Cyperskú republiku a severnú Tureckom okupovanú časť, od r. 1983 jednostranne vyhlásenú Severocyperskú tureckú republiku. Táto nie je medzinárodne uznaná ani OSN a grécki Cyperčania vám radi vysvetlia, že existuje len jedna Cyperská republika, ktorej časť územia je okupovaná Tureckom.

Výrazný turecký znak na pahorkoch nad hlavným mestom Nikózia je zreteľný aj z lietadla. V noci osvetlený, deň a noc pripomína neblahý osud rozpolteného hlavného mesta.

Obrázok blogu

V hlavnom meste Nikózii ma toho pravdu povediac veľa neupútalo. Najzaujímavejším miestom je nepochybne národné múzeum s exponátmi dokumentujúcimi dlhú a bohatú histórii ostrova.

Obrázok blogu


Obrázok blogu

Iným, novodobým symbolom Cypru je daňový raj a v ňom vilky ruských novozbohatlíkov pozdĺž pláže Limassolu (ktorých vklady sa práve znateľne stenčili). Ruštinu počuť všade, deti majú dokonca vlastné školy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

S Cyprom sa rozlúčim pár zábermi na - aj v novembri - príjemne teplé Stredozemné more. Nuž, keď sa tak pozerám von z okna, ja sa tým Rusom ani nečudujem...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fotené v novembri 2012. Fotografie autorka.

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu