Fascinujúci prírodný most alebo skôr oblúk Greosvenor Arch sa nachádza neďaleko národného parku Kodachrome v juhozápadnom Utahu. Dá sa k nemu dostať po sčasti prašnej ceste, ktorá vyzerá ako z konca sveta. Je to vlastne dvojoblúk, vysoký 18 metrov, ktorý má popri hlavnom ešte menšie okienko. vyzerá ako zrúcaniny pravekej katedrály. Skrátka, architektka Gaia zase raz popustila uzdu svojej kreativite.

Oblúk je nazvaný na počesť Gilberta Hovey Grosvenor, prezidenta National Geographic Society a vydavateľa geniálneho National Geographic Magazine.

Známym miestom, ktoré ukrýva skvosty prírodnej architektúry mostov, je Natural Bridges National Monument. Nájdete v ňom tri prírodné mosty, vytvorené podmývaním pieskovca pri vzniku kaňonu. na počesť originálnych obyvateľov Ameriky - Indiánov - sú mosty nazvané "Kachina," "Owachomo" and "Sipapu." Kachina - toto slovo znamenalo vo viere starých Pueblanov "darcu života".

V roku 1883 zlatokop Cass Hite v snahe nájsť zlato objavil tieto tri fascinujúce útvary. National Geographic Magazine publikoval v roku 1904 fotografie mostov. Následovne v 1908 prezident Theodore Roosevelt, tnámy milovník prírody, založil Natural Bridges National Monument, prvý národný park v Utahu. Na obrázku prvý most nazvaný Sipapu. Sipapu znamená v reči strarých Pueblanov "miesto výstupu". Malo to byť miesto, cez ktoré sa ich predkovia dostali do dnešného svet.

Most Sipapu je najväčší prírodný most, ktorý je dostupný turistom. Je síce podľa veľkosti až druhý v poradí za Rainbow Bridge National Monument v blízkosti priehrady Lake Powel je posvätným miestom miestnych Indiánov a preto je prístup k nemu a prechádznanie pod ním obmedzené.
Nemôžem si pomocť, ale pri pohľade odspodu pripomínali prírodné mosty krky dinosaurov:-)

Až pri rešeršovaní k tomuto článku som zistila, že sme pri návšteve Kachina premeškali jedinečnú príležitosť - vidieť petroglyf na moste Kachina dokazujúci, že ľudia žili spolu s dinosaurami...Škoda, nabudúce si to určite nenechám ujsť:-)

Zvetraním pieskovca vznikajú rôzne zaujímavé útvary, nielen mosty, ale aj jaskyne, otvory, tunely a previsy.


V takýchto previsoch sa zachovali obydlia starých Indiánov spred ca. tisíc rokov. Oblasť dnešného parku bola obývaná už 7000 rokov pred našim letopočom. Okolo roku 700 a.c. sa do oblasti presídlili predkovia moderných "Pueblo ľudí".

Neskôr sa títo presídlili južnejšie a oblasť obsadili Navahovia a Paiutovia. Podľa starých navajských mýtov ich predkovia žili spolu so starými Pueblanmi.

Tretí z mostov, najdlhší a najtenší. Owachomo znamená "skalné ústa," a patrí k najdlhším prírodným mostom na svete.

Ďalším národným parkom, ktorý ukrýva prírodné mosty, je Capitol Reef National Park. Na obrázku miniatúrne mosty, ktoré názorne dokumentujú spôsob vznikania tých väčších.

Hickmanov most z typického svetlého druhu Navaho pieskovca.


V údolí riečky Freemont, ktorá preteká cez národný park, sa nachádzajú petroglyfy tzv. Freemontskej indiánskej kultúry. Predpokladá sa, že toto územie obývali v období 700 - 1300 nášho letopočtu. Obdivujúc kresky starovekých Indiánov v "prilbách", človek má pocit, že tu kedysi Däniken čerpal inšpirácie pre svoje Spomienky na budúcnosť.

A tu jeden zo súčasných obyvateľov Capitol Reef parku. Keď sme obedovali pri oblúku, začuli sme pištanie. Za chrbtom nám stal "čipmank" a doslova žobral o jedlo. Aj keď sa to nemá, takéhoto malého milého stravníka predsa nemôžete odmietnuť....najmä keď z vďaky ešte tak pekne zapózuje pred objektívom.

Týmto končím so spomienkami na západné pobrežie USA, nabudúce sa prenesieme na východ.
PS: ak sa vám obrázky páčili, podporte výzvu na urýchlenie odchodu detí z detských domovov.
Fotografie: autorka s manželom
Zdroje: podľa liniek v článku