Lincolnov pamätník
Na západnom konci móla stoji pamätník Abrahama Lincolna, ktorý sa pričinil o zrušenie otroctva (1862) a porážku Južanov v Občianskej vojne.



Vietnam War Memorial
Len pár krokov pod Lincolnovým pamätníkom sa nachádza pomník padlým vo vojne s Vietnamom. Pomník má tvar žulovej steny, na ktorej sú mená padlých vojakov. Prvý raz som videla pomník v roku 2003 v Memorial Day - deň venovaný veteránom amerických vojen. Bolo to práve v čase útoku na Irak, kedy mnoho Američanov vyslovovalo svoj nesúhlas s vojnou. Akosi som očakávala, že veteráni vietnamskej vojny budú automaticky medzi nimi. Zarazilo ma, keď som pri pomníku videla, s akou hrdosťou sa hlásia k pamiatke vojny.
Sú veci, ktoré v USA asi nikdy nepochopím.

Pamätník vojakom padlým v Kórejskej vojne.
Na čiernej žule s reliéfmi vojakov sa odráža obraz ďalšieho pamätníka na pamiatku vojny v Kórei.



Monument II. svetovej vojny
Najnovším monumentom na móle je pamätník obetiam II. svetovej vojny. Je postavený neďaleko Washingtonovho obelisku. Dva veľké oblúky symbolizujú Tichý a Atlantický oceán, kde sa vojna viedla. Okolo fontány stoja symbolické stĺpy s menami federálnych štátov USA.




Pamätník Thomasa Jeffersona
Na juhu Tidal Poolu na bočnej strane móla stojí pamätník Thomasa Jeffersona. Jefferson bol tretím americkým prezidentom a preslávil sa ako autor Deklarácie nezávislosti. Jej prijatím 4. júla vo Filadelfii vyhlásili USA nezávislosť od Veľkej Británie. Dodnes sa tento deň oslavuje ako Deň nezávislosti a je najväčším americkým sviatkom. Steny pamätníka lemujú texty z deklarácie.


Viac o Jeffersonovi tu.

Pamätník má svoje čaro najmä v noci.

Mimoriadnou udalosťou v hlavnom meste USA je koniec apríla, kedy rozkvitnú okolo Tidal Poolu japonské čerešne (sakury). Čerešne sú symbolickým darom Japoncov ako gesto uzmierenia za útok na Pearl Harbor. Počas ich kvetu sa koná festival Cherry Blossom.
(Nakoľko som nemala to šťastie byť v D.C. práve v tomto čase, vypožičala som si fotografiu k tejto udalosti nazývanej zo stránky http://flickr.com/photos/cayusa/2375126137/, kde nájdete veľa podobných fotografií)

Pamätník F.D. Roosevelta
Môj najobľúbenejší monument je pomník Franklinovi D. Rooseveltovi, a to nielen pre blízkosť jeho názorov. Je to príjemné miesto s umelými vodopádmi a lavičkami na oddych pod stromami.

F.D. Roosevelt sa sa stal prezidentom v čase veľkej hospodárskej krízy, kedy bolo v USA bez práce 13 miliónov ľudí. Po jeho zvolení začal uskutočnovať tzv. "New Deal", ktorý zmiernil následky hospodárskej krízy a postavil zlomenú Ameriku na nohy. Na základe inflačnej teórie anglického ekonóma Keynesa štát začal zavádzať poriadok v priemysle a obchode a podporovať vytváranie pracovných miest. Roosevelt naštartoval veľké vládne investície na podporu zamestnanosti a presadil zákony o daniach, sociálnom poistení a zákonník práce, ako i zákony na rovnaké podmienky pri podnikaní a odstránenie monopolov.

Jeho milovaný psík je aj v bronzovej podobe veľmi obľúbený (na fotografii obklopený slovenskými slečnami, v strede moja dcéra).

F.D. Roosevelt bol najúspešnejším prezidentom USA, zvoleným štyrikrát za sebou. Krátko po svojom štvrtom volebnom víťazstve v roku 1944 zomrel.

"Videl som vojnu
Videl som vojnu na mori i na súši. Videl som krv tečúcu z rán zranených.... videl som mŕtvych v blate. Videl som zničené mestá....videl som hladujúce deti. Videl som agóniu matiek a vdov.
Nenávidím vojnu"
Text z pamätníka FDR.

Washingtonov memoriál
Mólu dominuje Washingtonov pomník v tvare vysokého štíhleho obelisku. George Washington je nazývaný aj otcom národa. Stál na čele vojsk kolonistov, ktorí porazili Britov v americkej vojne za nezávislosť a stal sa prvým americkým prezidentom.


Vymenovanie dominantných objektov Washingtonu by nebolo úplné, keby som nespomenula notoricky známe budovy - Capitol (budova kongresu USA)....


... a samozrejme Biely dom. Pohľad od Pensylvania Avenue.

Pohľad z juhu, od móla.

Fotografie: archív autorky, 2004 až 2008.