Slavkov je historické mesto, prvé zmienky sú z roku 1237. Je to rozkošné mestečko s pekne upraveným námestím. Na obrázku radnica s časťou námestia.

Dominantu tvorí zámok barokový zámok s prekrásnym parkom. Zámok a mesto vôbec sú známe najmä kvôli historickej bitke pri Slavkove, kedy v zámku prebýval Napoleon a po bitke bolo v ňom podpísané prímerie.
Bitka pri Slavkove (po nemecky Austerlitz) alebo bitka troch cisárov sa konala 2. decembra 1805. Stáli v nej stáli proti sebe francúzsky cisár Napoleon Bonaparte a ruský cár Alexander I. spolu s rímskonemeckým cisárom Františkom I.. Bitku vyhral Napoleon, ktorý ju až do konce svojho života považoval za svoje najväčšie víťazstvo.

Bitka sa skončila veľkým víťazstvom Francúzov. V bitke Napoleon stratil asi 7000 vojakov, jeho nepriatelia prišli o 27 000 vojakov, čím stratili 37% svojej bojovej sily. Francúzsko a Rakúsko podpísalo v Bratislave dva dni po bitke 4. decembra 1805 mierovú dohodu (tzv. Bratislavský mier), stratilo mnohé územia a muselo navyše platiť reparácie. Rímskonemecká ríša fakticky prestala existovať. Nemecké krajiny boli rozdelené medzi Francúzsko a Prusko.

Zámok len tak dýcha slávnou históriou. Pri zámku je krásna záhrada v štýle francúzskych kráľov. K areálu patrí aj golfového ihrisko.


Kúsok od samotného Slavkova, pri obci menom Prace na Prateckom kopci je na pamiatku tejto historickej bitky postavená Mohyla mieru. Jej architektom je Josef Fanta a bola postavená v rokoch 1910-1912.

Hoci má Mohyla mieru pripomínať obete všetkých vojen a vyzývať k mieru, už dva roky po jej dokončení sa Európa vrhla do I. svetovej vojny. Preto bolo slávnostné otvorenie mohyly odložené na rok 1923.

Vnútri mohyly je malá kaplnka.


Mohyla je 26 m vysoká. Na rohoch sú umiestnené 4 ženské sochy symbolizuje Francúzsko, Rakúsko, Rusko a Moravu.

Starý, pôvodný pomník padlým moravským vojakom.

Mohyla mieru v HDR prevedení.


Pohľad z areálu na okolitú krajinu.

Fotografie: autorka
Fotoaparát: Canon EOS400D, objektív EF-S 18-55 mm/ 3,5-5,6
Použitý šedý prechodový alebo polarizačný filter
Zdroj textu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slavkov_u_Brna
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bitka_pri_Slavkove