V zajatí piesku a kameňa - V krajine Navahov IV.

Voda nezdoláva skalu svojou silou, ale vytrvalosťou. Za milióny rokov dokáže z nudného kameňa vytvoriť čarovné zákutia a prírodné katedrály, úzke kaňony, v ktorých človek stojí s bázňou a uvedomuje si krátkosť svojho života oproti večnosti prírody. Pár tisíc rokov, v ktorých píše svoju históriu človek, je v porovnaní s vekom kaňonu len ako tá jedna kvapka oproti skale.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (85)

Antelope Canyon 

Antelope Canyon - Antilopí kaňon - patrí k najnavštevovanejším a najfotografovanejším tzv. štrbinovým kaňonom na svete (slot canyon). Sú to vlastne dva - horný a dolný, ktoré ležia neďaleko mestečka Page v Utahu, pri známej priehrade na Colorade Lake Powel. Dolný - Lower Antelope Canyon - je vraj krajší, ale aj náročnejší. My sme navštívili ten horný, jednoducho sme ho našli ako prvý. ..a neoľutovali sme. Majestátne steny vlniace sa akoby v rytme vetra zanechali v nás silný, priam sprirituálny dojem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Antelope Canyon vznikol eróziou pieskovca nazývaného Navajo Sandstone, primárne záplavovými vlnami z dažďov v monzúnovom období ako i zvetrávaním. Záplavové vody naberajúce na rýchlosti si postupne vytvorili koryto, ktoré sa miliónmi rokov prehlbovalo až do dnešnej hĺbky.

Obrázok blogu

Meno "Antelope Canyon" dostal podľa antilôp, ktoré sa tam zvykli najmä v zime ukrývať. Nie je známe, kedy bol objavený, ale Navahovia ho poznali už dlho. 

Obrázok blogu

Najväčšie nebezpečenstvo v takomto kaňone predstavujú prílivové vlny, ktoré vznikajú po prudkých búrkach. Búrka pritom vôbec nemusí byť v blízkosti, voda prihučí aj z desiatok míľ závratnou rýchlosťou. Naposledy bol Lower Antelope Canyon zaplavený 30. októbra 2006 a následne uzatvorený na 5 mesiacov. V roku 1997 strhla prudká záplava so sebou do smrti 11 ľudí, väčšinou francúzskych turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

"In beauty I walk...
With beauty before me I walk
With beauty behind me I walk
With beauty above me I walk
With beauty around me I walk."
(modlidba z Navajo Nightway Chant)

Obrázok blogu

Starší Navahovia vstupujú do kaňonu s bázňou a rešpektom, akoby vstupovali do katedrály. Je to pre nich posvätné miesto. Človek v ňom má pocit harmónie s niečím väčším, ako je človek sám - s Matkou Prírodou. Nielen pre Navahov je to spirituálny zážitok.  

Obrázok blogu

Lúče slnka padajúce cez otvory v "streche kaňonu" vytvárajú krásne prírodné divadlo, pripomínajúce naozaj katedrálu. My sme nemali to šťastie, ten deň bolo zamračené. Nevadí, nabudúce...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

" Here are worlds of experience beyond the world of the aggressive man, beyond history, and beyond science. The moods and qualities of nature and the revelations of great art are equally difficult to define; we can grasp them only in the depths of our perceptive spirit." Ansel Adams

Obrázok blogu

Takto vyzerá vstup do horného kaňonu. V podstate nenápadná štrbina v skale, podľa ktorej človek netuší, aké majestátne prírodné divadlo ho vnútri očakáva. Kaňon nepatrí k národným parkom USA, ale spadá pod územie Navahov a tí ním sprevádzajú turistov. Samostatný vstup nie je dovolený.

Obrázok blogu

Coral Pink Sand Dunes 

Čo dokáže sila erózie, ukazuje malá púšť Coral Pink Sand Dunes, neďaleko Grand Canynonu. Červený piesok, ktorý vznikol zvetraním Navaho pieskovca, vytvoril túto malú oázu uprostred hôr a kaňonov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Predpokladá sa, že tie púštne duny vznikli pred 10 až 15.000 rokmi. Samotný piesok, ktorému oxidy železa dávajú červenú farbu, pochádza z obdobia strednej doby jurskej.

Obrázok blogu

 

Duny vznikajú prúdením vetrov, ktoré sú medzi dvoma pohoriami v zúženom mieste urýchlené - tzv. Venturiho efekt - a naberajú zrniečka piesku. Pri rozšírení sa priestoru klesá rýchlosť vetra a piesok padá na zem a vytvára duny.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zion National Park

Zion National Park je vraj jedným z najkrajších miest v USA, tvrdia domáci. Musím povedať, že nám, odchovaných na kaňonoch Slovenského raja, sa až tak mimoriadny nezdal. Zrejme aj preto, že sme mali naň naplánovaný iba jeden deň a na väčšie túry sme sa nedostali. Stihli sme iba obligatórnu turistickú trasu na dne kaňonu, ale aj tá stála za to.

Obrázok blogu

Na obrázku dole sú "traja proroci", ktorí vítajú návštevníka pri vstupe do údolia.  

Obrázok blogu

 

Samotný kaňon je dlhý 11 kilometrov. Bežný turista sa doň dostane dobre organizovanou dopravou - od záchytných parkovísk premávajú v krátkych časových intervaloch zadarmo autobusy na životnému prostrediu priateľský zemný plyn.

Obrázok blogu

V tejto časti je kaňon už široký, smerom proti prúdu rieky sa ale rapídne zužuje.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zion park má predsa jednu výnimočnosť - na dne kaňonu sa pohybujete v rieke. Inej cesty niet. Aj tu platí nebezpečenstvo záplavových vôd, najmä v najužších miestach.

Obrázok blogu

Národný park je mimoriadne populárny medzi horolezcami, najmä jeho kolmé hladké steny, ktoré sa týčia ako výzvy do výšky až 800 metrov. 

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Rôzne farky kameňa - na obrázku tzv. Navaho pieskovec - vytvárajú zaujímavé farebné kontrasty od bielej cez žltú, červenú až takmer čiernu skalu.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

 

Riečište sa zužuje a my sa obraciame a vraciame do civilizácie, kde sa chodí po chodníkoch a nie po riekach. Skalní turisti pokračujú, tam ďalej, v tzv. Narrows sa ide vo vode siahajúcej až po plecia. Vôbec im to nezávidím, ale závidím krásne pohľady. Možno inokedy...

Fotografie: autorka s manželom

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu