V druhej kapitole svojej knihy The God Delusion opisuje Richard Dawkins experimentálny výskum o účinnosti modlitby na uzdravenie chorého. Ako vieme, modlenie sa za chorého človeka je široko rozšírený rituál. Má však okrem dobrého pocitu modliaceho sa, ktorý zrejme urobil jedinú možnú vec, ktorej bol schopný, aj objektívne merateľný a verifikovateľný účinok na samotného chorého?
Prvú vedeckú analýzu účinnosti modlitby príhovoru uskutočnil už bratranec Charlesa Darwina, Francis Galton. Konštatoval, že každú nedeľu sa v kostoloch po celej Británii modlia zhromaždenia veriacich za zdravie kráľovskej rodiny. Sú teda títo neobyčajne zdraví? Dá sa to porovnať s nami ostatnými, za ktorých sa modlia len naši najbližší a najdrahší príbuzní? Galton sa na to pozrel ako matematik a nezistil štatistický rozdiel.
Nedávno sa zapojil do podobnej iniciatívy fyzik Russell Stannard (jeden z troch najznámejších britských religióznych vedcov). Išlo o výskum, či modlitba príhovoru za chorých pacientov zlepší ich zdravie, financovaný známou Templetonovou nadáciou. Tá podporuje projekty a vedcov, ktorí sa vyjadrujú buď v prospech existencie Boha alebo aspoň zaujímajú k náboženstvu tolerantné stanovisko.
Experiment prebiehal za prísne vedeckých podmienok. Pre objektivitu boli pacienti náhodne rozdelení do pokusnej skupiny (tí a tie, ze ktorých sa modlili) a kontrolnej skupiny (za nich sa nikto nemodlil). Ani pacienti, ani lekári, ani ošetrujúci personál nesmeli vedieť, za koho sa konali modlitby a ktorí pacienti boli iba kontrolní. Tí, čo sa modlili, mali vedieť mená jedincov, za ktorých sa modlili; povedalo sa im však len krstné meno a iniciála priezviska. (Bohu to malo zrejme stačiť, aby našiel správnu nemocničnú posteľ.)
Udatne znášajúc všetok posmech dokázal tím výskumníkov pod vedením kardiológa Dr. Herberta Bensona na Ústave mysle a tela (Mind/Body Medical Institute) pri Bostone minúť 2,4 milióna grantových dolárov. V Templetonovej tlači bol Dr. Benson už dávnejšie známy svojím výrokom, že „dôkazov o účinnosti modlitby príhovoru v prostredí nemocníc pribúda".
Dr. Benson a jeho tím sledovali 1802 pacientov v šiestich nemocniciach, kde im urobili koronárny bypas. Pacienti boli rozdelení do troch skupín. V prvej sa za nich modlilo, ale nevedeli o tom. V druhej (kontrolnej) sa za nich nemodlilo, a tiež to nevedeli. V tretej sa za nich modlilo a vedeli to. Prvá a druhá skupina slúžili na posúdenie účinnosti prímluvnej modlitby. V tretej skupine sa očakávali psychosomatické účinky znalosti, že za niekoho sa ktosi modlí.
Modlitby sa odbavovali na zhromaždeniach v troch kostoloch, po jednom v Minnesote, Massachusetts a Missouri, vzdialených od nemocníc. Kvôli štandardizácii obsahovala každá modlitba slová „Modlím sa za úspech operácie a rýchle vyzdravenie bez komplikácií".
Výsledky boli uverejnené v aprílovom čísle 2006 American Heart Journal a boli presvedčivé: Nezistil sa nijaký rozdiel medzi pacientmi, za ktorých sa modlilo a za ktorých sa nemodlilo. Aké prekvapenie!
Rozdiel sa zistil medzi tými, čo vedeli, že sa za nich modlí a tými, čo nevedeli, či sa za nich modlí, ale v opačnom smere, ako sa očakávalo. Tí, čo vedeli, že sa za nich modlí, mali viac komplikácií ako tí, čo to nevedeli! Pravdepodobne pacienti, za ktorých sa modlilo, trpeli dodatočným stresom v dôsledku „obavy z výsledku", ako si myslia niektorí experimentátori. Dr. Charles Bethea povedal: „Možno ich zneistila myšlienka, že sú takí chorí, že treba volať na pomoc tím modliacich sa."
Bob Barth, duchovný vedúci missourskeho modlitebného krúžku, ktorý poskytol štúdii niekoľko modliacich sa, povedal: „Veriaci človek povie, že táto štúdia je zaujímavá, ale že my sme sa modlili už dávno pred ňou a videli sme, že modlitba príhovoru účinkuje; výskum modlitby a spirituality ešte len začína." Istotne: vieme na základe svojej viery, že modlitba je účinná, takže ak to nepotvrdzujú terajšie dôkazy, budeme na tom ďalej pracovať, kým nedosiahneme výsledky, ktoré si prajeme mať.
Takže: kľudne sa za svojich chorých blízkych pomodlite, ak vám to pomôže. Nespoliehajte sa však, že to pomôže aj chorému - radšej mu zabezpečte dobrú zdravotnú opateru.
(Spracované podľa R.Dawkins: The God Delusion, 2. kapitola. V plnom znení tu)