Parlament nezávislých alebo krátka utopická vízia a´la Matovič

Enfant terrible slovenskej politiky, nazývajúci sám seba obyčajným človekom, s neskutočným nadaním pre mediálny marketing a emočnú manipuláciu jemu tak blízkych más obyčajných ľudí, nás s pohľadom nepochopeného a ukrivdeného spasiteľa presviedča o jeho populistickej vízii nového slovenského parlamentu. Parlamentu, ktorý by sa skladal z „nezávislých osobností". Skúsme a teda pozrieť, čo by nás v takom prípade čakalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (394)

Niekedy to ide...

Áno, nezávislí kandidáti sa bežne vyskytujú v komunálnych voľbách. Tam ale ide o menšie komunity ľudí, ktorí sa medzi sebou poznajú. Aj preto majú nezávislí ľudia na kandidátkach lepšiu šancu v menších mestách. Navyše, v komunálnej politike sa nerozhoduje o zákonoch a smerovaní krajiny založených na určitých politologických a ideologických východiskách, ale o pragmatických veciach riadenia mesta či obce.

Po vzniku USA a zavádzaní demokracie, keď sa volebné procesy len začali formovať, bola prvá vláda pod vedením Goerga Washingtona zložená z nezávislých ľudí, bez existencie politických strán. Netrvalo však dlho a ľudia s rovnakými názormi sa v prirodzenom procese začali dávať dokopy, organizovať sa a navzájom podporovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politické strany sa teda automaticky vyvinuli ako združenia ľudí s rovnakými cieľmi a názormi a sú v súčasnosti základom parlamentnej demokracie vo všetkých krajinách sveta. Ich existencia pomáha voličom a voličkám v rozhodovaní; nemusia si zisťovať názory každej osoby na kandidačnej listine ale môžu dať hlas strane, s ktorou sa najviac stotožňujú a ktorá najviac vystihuje ich záujmy. Aj v krajinách s väčšinovým volebným systémom, kde sa zostavuje parlament podľa víťazov v jednotlivých volebných obvodoch (napr. veľká Británia a USA) alebo pri komunálnych voľbách, kde o zložení zastúpenia rozhoduje počet hlasov získaných jednotlivými kandidujúcimi, sa ľudia spravidla rozhodujú podľa politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby podľa Matoviča

Predstavme si na chvíľu, že ďalšie parlamentné voľby budú prebiehať v duchu predstáv Igora Matoviča; teda budú do nich kandidovať nie politické strany, ale nezávislí ľudia (osobnosti?).

Keďže platí ústavné právo rovnosti pred zákonom, kandidovanie by malo byť umožnené všetkým občanom a občiankam SR od veku 21 rokov. Teoreticky by mohli kandidovať milióny... ale uskromnime sa a uvažujme, že ich bude len desať tisíc. Možno by ostala v platnosti nejaká volebná kaucia, čo by znamenalo, že kandidovať by mohlo len horných desať tisíc. A keďže každý kandidát a kandidátka by si robili kampaň za seba, tí najbohatší by mali najväčšiu výhodu. Budiž, povedzme si, že ani dnes to nie je oveľa iné... ale skúsme si predstavovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia by mali možnosť vybrať si 150 mien z kandidátky rozsahu telefónneho zoznamu menšieho mesta. Podľa čoho by sa asi tak orientovali? Ako by zistili názory jednotlivých kandidujúcich na témy, ktoré sú pre nich dôležité? Preštudovali by desať tisíc web stránok? Alebo by sa pol roka pred voľbami nevysielalo vo verejnoprávnych médiách nič iné ako diskusie kandidujúcich? Aj pri rozdelení na 150 volebných obvodov by bolo zodpovedné rozhodovanie sa voličov bez znalosti politických názorov a zázemia kandidujúcich veľmi ťažké.

Je jasné, že voľby by vyhralo 150 najbohatších alebo najznámejších, ktorí by sa dokázali najlepšie predať. Stačí sa pozrieť, kto sú najznámejšie a najbohatšie osobnosti v našej krajinke a vieme si takýto parlament predstaviť ako na dlani... Oproti takejto vidine je národniarska cháska hotové združenie poctivých intelektuálov s nezištnými záujmami.

SkryťVypnúť reklamu

Ale myslime ďalej... ako by sa zostavovala vláda? Na základe čoho? Bola by to úradnícka vláda, s výberovými konaniami? A kto by vyberal? Na základe akých kritérií? Alebo by sa vláda volila v parlamente so 150 ľuďmi s rozličnými názormi a jediným záujmom: dostať sa ku moci. Ako by taká vláda preložila víziu smerovania krajiny? Na základe akých východísk?

Otázka na otázku... a odpoveď nikde. Len populistické reči niekoho, komu štandardná politická strana bohovsky dobre poslúžila ako výťah do svetla reflektorov.

Ale počúva sa to dobre... nezávislé osobnosti... skorumpované strany... hlasovanie podľa vedomia a svedomia...

Kde je však svedomie niekoho, kto nemá problém viesť túto krajinu z jednej vládnej krízy do druhej a spôsobuje, že namiesto riešenia skutočných problémov skutočne obyčajných ľudí sa všetci zaoberajú jeho narcistickými tanečkami vo svetle reflektorov?

Občas nestačí ľudí ako Matovič len počúvať.

Občas treba aj myslieť.

PS: paradoxom je, že svojím konaním sa Igor Matovič postaral o to, že v budúcnosti si každá politická strana veľmi dobre rozmyslí, či nezávislých kandidátov typu neriadená strela IM pustí na svoju kandidátku. Väčšiu medvediu službu nezávislým osobnostiam ešte nikto neurobil... vďaka, obyčajný človek.

PS2: Ako si Igor Matovič predstavuje "nezávislosť" v praxi, ukázal tento rozhovor. Iné názory ako má on sú extrémom a takých na "nezávislú kandidátku" nevezme... (doplnené 16.2.)

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 760x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 114x
  • Prečítané: 2 713x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 361x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 986x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 219x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 090x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Za dve hodiny nie je človek čistý, reagujú experti na drogovú kauzu z UNB
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Odsúdený Kaľavský vypovedal ako svedok. Spomínal najmä Čurillu a jeho kolegov
Fullovu galériu vedie nominant SNS. Prvý raz ju videl v deň nástupu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu