Výhrada svedomia ako ideologická zbraň II.

Právo na výhradu svedomia bude platiť pre všetkých až vtedy, ak bude upravené zákonom. Exminister Lipšic však konkrétny zákon neprezentoval, nie je spomínaný ani v predkladacej správe. Lipšic dnes už tvrdí, že sa zákony vôbec nemusia meniť, lebo výhradu svedomia už dnes umožňujú. Zrejme tým myslí antidiskriminačné opatrenia. V pôvodnej predkladacej správe bola naopak celá rada zákonov, ktoré sa novelizovať mali. Ak to dnes už neplatí, môže to znamenať len jedno – práva tých, ktorí budú výhradou svedomia poškodení alebo ukrátení vo svojich právach, nebudú zákonom ošetrené. A to je ten najhorší stav, aký môže v demokratickej spoločnosti nastať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (124)

Je otázne, nakoľko je výhrada svedomia pri vykonávaní povolania opodstatnená. Na rozdiel od povinnej vojenskej služby, kde je výhrada svedomia zaistená ústavou, žiadne povolanie povinné nie je. Každý normálny človek sa rozhoduje v súlade so svojim svedomím už pri jeho výbere. Ak niekomu vadí antikoncepcia, umelé oplodnenie, interrupcie a sterilizácie, nech nejde robiť gynekológa. Ak má niekto zábrany hovoriť o sexuálnej výchove a pohlavných orgánoch, nech neučí etiku a biológiu. Ak učiteľ neverí Darwinovej evolučnej teórii, je množstvo iných predmetov, kde svojim ideologickým ponímaním sveta nebude obmedzovať právo detí na informácie v súlade so štandardom vedeckého poznania. A ak nechce hovoriť o inkvizícii, križiackych výpravách, Bartolomejskej noci či klerikálno-fašistickom Slovenskom štáte, nemal by resp. nesmie vyučovať dejepis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhrada svedomia sa už v súčasnosti často využíva s odvolaním sa na Základnú zmluvu so Svätou stolicou. Predseda NR SR Hrušovský odmietol podpísať novelu tzv. interrupčného zákona kvôli výhrade svedomia. Stále viac nemocníc odmieta vykonávať interrupcie s tým, že sa na ňu odvolávajú. Ako je to možné, ak zmluvy s Vatikánom podľa ministra spravodlivosti nie sú samovykonateľné a zákonná úprava neexistuje? Pritom výhrada svedomia je právom jednotlivca a nie inštitúcie a ak je v štátnej nemocnici päť gynekológov, ktorí interrupcie vykonávať nechcú, musia prijať šiesteho, ktorí ich robiť bude.

Práve na to potrebujeme zákon. V praxi je totiž bežné, že ak je riaditeľ nemocnice alebo primár presvedčený katolík, jednoducho výkon interrupcií v nemocnici zakáže. V tomto je najväčšie nebezpečentvo zneužívania zmluvy – v presadzovaní náboženského svetonázoru mocenskými cestami.

SkryťVypnúť reklamu

V pracovno-právnom pomere môže byť výhrada svedomia zneužitá na diskrimináciu ľudí iného vierovyznania, rodu, rodinného stavu či sexuálnej orientácie. Darmo budeme mať zákony, keď sa právo stane nevykonateľným a nedostupným. Svedomím sa dá totiž zdôvodniť kadečo a medzinárodná zmluva, ktorá bude mať platnosť pred našimi zákonmi môže de facto znamenať kľučku na obídenie antidiskriminačného zákona, ktorý KDH tak leží v žalúdku.

Môže riaditeľ školy odmietnuť zamestnať homosexuála, pretože je to proti jeho náboženskému presvedčeniu? Zrejme áno, nakoľko medzinárodná zmluva o výhrade svedomia bude stáť nad našou legislatívou a odvolanie na antidiskriminačný zákon nepomôže.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o regulácii pri uplatňovaní výhrady svedomia potrebujeme. Nie však kvôli tým, ktorí si ju uplatňujú, tí to budú robiť so zákonom či bez. Potrebujeme ho ako ochranu pre tých, ktorí sú takýmto konaním vo svojich právach obmedzovaní. Obmedzovať výučbu sexuálnej výchovy v čase AIDSu je nemorálnym hazardom na mladej generácii a deti a ich rodičia majú právo vedieť, že ich učiteľ neučí podľa osnov ale ideológie. Ženy majú na Slovensku legálne právo na interrupciu a štát musí výkon zákona zabezpečiť. Zaviazali sme sa nakoniec k tomu v rôznych zmluvách na úrovni OSN.

Ak lekár zamlčí pri prenatálnej prehliadke, že plod je poškodený, lebo je proti jeho svedomiu takýto plod utratiť, ponesie za to zodpovednosť prípadne aj finačnú? Takéto prípady sa už dnes dejú v Poľsku, kde lekári odmietajú robiť prenatálne prehliadky alebo ich výsledky zamlčia. Ženy nemajú inú možnosť ako získať antikoncepciu ako na lekársky predpis od gynekológa. Ak štát stanoví takúto povinnosť, musí jej vykonateľnosť aj zabezpečiť. Pacientky majú právo na recept rovnako ako majú právo vedieť, že daný lekár nepodáva informácie podľa najnovších medicínskych poznatkov ale podľa náboženského videnia.

SkryťVypnúť reklamu

V podobnom prípade už rozhodoval ESĽP v prípade Pichon and Sajous v. France, kedy sa lekárnici odvolávali na výhradu svedomia a nechceli pacientkám predať antikoncepciu. Francúzky súd rozhodol v prospech žien a ESĽP odmietol odvolanie lakárnikov so zdôvodnením, že “pokiaľ je predaj antikoncepcie legálny a jeho predaj na lekársky predpis sa nedá uskutočniť inde ako v lekárni, podávateľ nemôže preferovať jeho náboženské vierovyznanie a zneužiť ho ako odôvodnenie odmietnuť predávať také produkty. Svoje náboženskú vieru môže manifestovať v mnohých iných formách mimo profesionálnej sféry”.

Brániť želaniu mať vlastné dieťa odmietnutím vykonať umelé oplodnenie zo strany gynekológa je skôr cynické ako morálne. Či ešte takýto lekár koná v súlade s Hippokratovou prísahov a slúži v prospech pacientky, ostáva na inú diskusiu. Asistovaná reprodukcia je to vlastne forma liečenia neplodnosti. Akým právom smie lekár odmietnuť liečiť? Že je to vôľa božia, aby daná žena deti nemala? Pôsobenie lekárov ako takých (aj tých, ktorí nedávno zachraňovali pápeža) sa dá vyložiť ako pôsobenie proti vôli božej.

Kde sú teda hranice výhrady svedomia, čo je ešte akceptovateľné čo už nie? Možem si uplatniť výhradu svedomia ja a prestať platiť dane, pretože nesúhlasím, že je z nich platená aj katolícka cirkev? Ak nebudú pravidlá hry jasne upravené v zákone, môže to spôsobiť chaos a podryť autoritu právneho štátu.

Zákon o výhrade svedomia je jediná prijateľná forma legislatívnej úpravy. Je obsiahnutý aj v novej Ústave Európskej únie, ktorá ponecháva toto právo členským štátom. Načo je nám popri takomto zákone diskriminačná zmluva so Svätou stolicou, to doteraz nikto neobjasnil, najmenej sám exminister spravodlivosti. Zrejme by musel priznať, že sa zaviazal Vatikánu presadzovať a právne garantovať záujmy katolíckej cirkvi a to v rozpore s našou ústavou. Slovenská republika sa totiž “neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.”

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu