...a neuveď nás do pokušenia (pedofília v katolíckej cirkvi) I.

Ľudia ho nazývali „otec Jack". Krstil im deti. Sobášil ich. Modlil sa nad ich zosnulými a kropil ich svätenou vodou. Sobotné popoludnia trávil v šere spovedníc, kde počúval ich hriechy a udeľoval im rozhrešenia. V nedeľu ráno im zvestoval slovo Božie. Otec Jack mal však rád aj iné druhy modlitieb. „Modlil som sa so zatvorenými očami", rozprával trinásťročný Leary o návšteve v kňazovom byte. „ Pristúpil ku mne a stiahol mi nohavice. Nemohol som sa ani pohnúť. Bol som celý stuhnutý. Cítil som rameno na jeho hrudi. On sa tiež modlil." Otec Jack postupoval nižšie po chlapcovom ešte detskom tele a začal s orálnym sexom. „Snažil som sa zadržať slzy, pokračoval v odriekavaní modlitby a nechať zavreté oči."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (314)

V poslednom desaťročí sa stále častejšie objavovali v médiách prípady sexuálneho zneužívania, páchaného duchovnými. Skutočná lavína, ktorá sa spustila v r. 2002 v Bostone, zaplavila celý katolícky svet. Slovensko akoby ostalo výnimkou, kde sa o týchto škandáloch takmer nehovorilo. Kniha Zrada aneb krize v katolícke cirkvi ako i diskusie pod mojimi článkami, vedené v duchu zľahčovania týchto škandálov, ma podnietili k širšiemu spracovaniu témy. .

Boh ma už nemiluje",

zveril sa matke malý miništrant v americkej Luisiane. Znepokojená žena začala na syna naliehať, aby jej to vysvetlil. Deväťročný chlapec plačúc opísal sexuálne obťažovanie zo strany kňaza, otca Gilberta Gautheho, ktorého často pozývali do rodiny. Keď rodičia zistili, že aj ďalší dvaja synovia boli kňazom zneužívaní, najali si advokáta a spolu s ním navštívili vysokých predstaviteľov diecézy. Čo sa dozvedeli, znamenalo pre nich ďalší šok. „Vieme, že otec Gauthe mal po istú dobu problém, ale boli sme presvedčení, že sa to vyriešilo," vyhlásil kňazov nadriadený.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhorčení rodičia sa s pomocou právnika začali dožadovať spravodlivosti. Prípad spustil lavínu a Gauthe sa neskôr priznal k zneužitiu 37 detí v mestečkách Broussard, New Iberia, Abbeville and Henry. Nielenže chlapcov zneužíval, ale vyhotovoval si z obetí aj pornografické fotografie. Keď bol pozdejšie odvolaný obvineného nadriadený biskup Trey, ten pripustil, že o Gautheho pedofílii vedel už desať rokov.

Obrázok blogu

V najbližších dvanástich mesiacoch roku 1983 vyplatila tajne lafayetská diecéza obetiam perverzného kňaza odstupné vo výške 4,2 milióna dolárov. Na jeseň 1984 sa prípad dostal pred súd a bol otec Gauthe bol odsúdený na 20 rokov väzenia (na obr). Glen Gastal, rozhorčený otec jednej z obetí sa obrátil na médiá. Jeho sedemročný syn na následky brutálneho znásilnenia farárom skončil v nemocnici. Nahnevaný otec sa s rozsudkom voči kňazovi neuspokojil, odmietol finančné vyrovnanie a rozhodol sa zažalovať katolícku cirkev samotnú. Súd mu dal za pravdu a priznal odškodnenie vo výške 1,2 milióna dolárov. Proces vyvolal širokú pozornosť a bol zverejnený v najznámejších denníkoch. Po desiatich rokoch sa pedofilný dostal na slobodu, ale opäť bol zatknutý kvôli podobným prípadom v Texase.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkevní predstavitelia sa predbiehali v uisťovaní verejnosti o tom, že sa jedná o poľutovaniahodný, ale výnimočný prípad. Začali sa však objavovať nové obvinenia. Ozývali sa dospelí muži, otcovia rodín, ktorí boli zneužívaní kňazmi počas svojho detstva. Psychológovia mali plné ruky práce s utajovanými traumami z detstva a v médiách sa stále objavovali nové a nové prípady. Biskupi sa začali obávať rastúcej ochoty farníkov vystúpiť na verejnosti a podať žalobu. Precedens vytvoril prípad reverenda Thomasa Adamsona, v ktorého prípade priznal súd obeti nielen odškodné, ale uložil prvýkrát inštitúcii katolíckej cirkvi pokutu. Ako sa šírili správy o prípadoch Gauthého a Adamsona, obete sexuálneho zneužívania kňazmi začali chápať, že mlčanie už nie je ich jediná možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Trojica autorov - reverend Doyle, psychiater Peterson a právnik Mouton vypracovali pre Národnú biskupskú konferenciu (dnes Americká konferencia katolíckych biskupov) dôvernú správu o sexuálnom zneužívaní maloletých v cirkvi. V 92 stranovej správe odhadovali autori, že ak sa škandály prevalia, môže to cirkev stáť viac ako miliardu dolárov na súdnych poplatkoch a odškodnom. Upozorňovali aj na nebezpečenstvo, že niektoré médiá sa už začínajú o tému zaujímať. Jasne sa v nej hovorilo, že pedofília je prakticky neliečiteľná a recidíva napriek liečebným pobytom veľmi vysoká. Správa upozorňovala aj na tresto-právne aspekty sexuálneho obťažovania ako i jeho krytia zo strany nadriadených. Práve v USA je verejnosť na takéto činy mimoriadne citlivá. Napriek tomu sa biskupi snažili využiť svoju diplomatickú imunitu ako veľvyslanci Vatikánu a „prečisťovali" záznamy. „Pokiaľ existuje niečo, čo by ľudia nemali podľa vás vedieť, môžete to poslať na pápežské zastupiteľstvo. Tam majú imunitu ochrániť niečo, čo je potencionálne nebezpečné," poradil právnik a biskup James Quinn Spoločnosti kánonického práva Stredozápadu. Ako sa neskôr ukázalo, utajovanie bolo samozrejmosťou už dlhý čas.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší prípad, ktorý rozvíril hladinu, bol prípad otca Portera vo Fall Rivers. V roku 1992 sa prihlásilo vyše 100 ľudí z juhovýchodnej oblasti Massachusetts ktorí tvrdili, že ich Porter niekedy v priebehu 14 rokov obťažoval lebo sexuálne zneužíval. Ako žaloby pribúdali, verejnosť i príbuzní obetí sa začali pýtať - ako mohol vôbec kňaz obťažovať toľko detí bez toho, aby bol pristihnutý a potrestaný? Samotné obete poskytli hneď dve vysvetlenia: nekritická úcta detí z katolíckych rodín voči duchovným a hlboká neochota predstaviteľov cirkvi vyšetrovať prípady tých, ktorí nakoniec našli odvahu sťažovať sa. „Učili nás, že sú to zástupcovia Krista na zemi", vysvetľuje jedna z obetí Fres Paine z Attlenboro.

Kolegovia Potera boli svedkami jeho obťažovania maloletých a neurobili vôbec nič. Dokonca o ňom vedeli aj predstavitelia Vatikánu za pápeža Pavla VI., ktorým sa pedofilný kňaz priznal. Jeho list však skončil vo vatikánskych archívoch. Rovnako Porterove obete uchovávali svoje tajomstvo až do roku 1992, kedy ho jedna z nich, súkromný detektív Frank Fitzpatrick, vypátral a zažaloval.

Takýchto prípadov vychádzalo na povrch stále viac a viac. Jedna arcidiecéza za druhou sa ocitali po krk v škandáloch. Medzi ne patrila aj tá z Baltimoru, ktorej príbeh sa stal neskôr námetom na dokument "Hriechy otcov" ("The Sins of the Vaters"). V dokumente rozpráva svoj príbeh mladý muž Thomas Roberts svoj smutný príbeh, ako ho sexuálne zneužíval duchovný Jerome Toohey, ktorého familiárne nazývali "otcom Jeffom".

(Video pozostáva zo 4 dielov: Diel 2Diel 3, Diel 4)

Najvplyvnejší americký prelát vo Vatikáne kardinál Bernard Law opakovane verejne prehlasoval, že sa jedná o ojedinelé vybočenie, o „zhnité jablká". Ako sa však neskôr ukázalo, kardinál mal množstvo dôkazov o opaku. Napríklad sa na neho obrátila dvojica mužov Sinibaldi a Anderton so správou o tom, ako ich v mladosti zneužíval reverend Tourigney. Najprv s nimi kardinál odmietal vôbec hovoriť. Keď však pohrozili, že sa obrátia na média, nakoniec ich prijal. Obaja muži požadovali od neho jasné stanovisko a odvolanie inkriminovaného duchovného, ktorý bol ešte vždy aktívny, z funkcie. „Človek, ktorý sa oháňa Bohom a votrie sa do samotného centra rodiny, ktorá ho pozná, miluje ho a verí mu, s cieľom zneužívať ich deti, je stelesnením zla", vyjadrila sa jedna z obetí.

Kardinál Law nakoniec pod tlakom predstavil novú politiku riešenia žalôb za sexuálne zneužívanie kňazmi. Tá však bola pre obete nevýhodná, pretože ponechávala riešenie a zodpovednosť za prípady na arcidiecézach a nevyžadovala vydanie páchateľov na tresto-právne stíhanie. Pedofilným duchovným sa odporúčala liečba (napriek jasným dôkazom o jej neúčinnosti) a po jej absolvovaní im bol umožnený návrat do aktívnej služby. Súčasťou politiky bolo aj odškodnenie tých obetí, ktoré sa so sťažnosťami obrátili na diecézy. Odškodné malo byť podmienené mlčanlivosťou a vyplatené s podmienkou, že nepodajú žalobu. Politika sa ukázala pre cirkev ako úspešná - obete prijali finančné odškodnenie a prípady sa „ututlali". Právnici zastupujúci obete dostali spravidla tretinovú províziu ako úplatok za mlčanie. Tento spôsob však rovnako umožňoval duchovným pokračovať v zneužívaní mladistvých. Podľa denníka Dalas Daily News, dve tretiny katolíckych biskupov tolerovali sexuálne zneužívanie páchané farármi na deťoch a mladistvých dúfajúc, že sa im podarí udržať veci pod pokrývkou. Škandál, ktorý sa prevalil až v roku 2002 v Bostone, ich nádeje nadobro pochoval.

...a zbav nás zlého

Začiatkom roku 2002 začal Boston Globe vydávať sériu článkov o „otcovi Jackovi" - Johnovi Geoghanovi (na obr.), ktorý bol obžalovaný zo sexuálneho zneužitia viac než 130 detí, medzi nimi aj štvorroční chlapci. Zločinov sa dopustil počas 32 ročnej duchovnej služby v úlohe kňaza. Články čerpali z desaťtisíc dokumentov, ktoré boli zhromaždené ako dôkazový materiál v 84 prípadoch súdnych žalôb podaných na diecézu. Dokumenty obsahovali okrem výpovedí obetí aj svedectvá, dopisy a memorandá úradníkov samotnej diecézy. Na jeseň 2001 podnikli noviny potrebné kroky k odtajneniu dokumentov a nakoniec sa im to - napriek všemožnej snahe katolíckej cirkvi - podarilo.

V nasledujúcich mesiacoch uverejnil Boston Globe asi tristo článkov o prípadoch sexuálneho zneužívania a pedofílie v radoch katolíckej cirkvi. Reportéri Globu dokázali, že vysoko postavení predstavitelia cirkvi o prípadoch vedeli, ale opakovane uprednostňovali záujmy svojich kňazov pred záujmami detí. Na verejnosť sa tak dostali skutočnosti, dokazujúce opakujúce sa prípady sexuálneho zneužívania detí otcom Geoghanom. Od roku 1984 sa opakoval stále rovnaký scenár - obete a ich rodičia sa sťažovali a niekedy podali aj žalobu, nakoniec sa však uspokojili s mimosúdnym finančným vyrovnaním. Zákon v prípade duchovných neprikazoval hlásenie takýchto prípadov štátnej moci a prípad bol uzavretý. Medzi dokumentmi bol aj pre kardinála Lawa zničujúci list, v ktorom už v roku 1984 jeden z biskupov varoval pred Goeghamovou sexuálnou úchylkou. Dokazovali to aj iné dopisy, adresované kardinálovmu predchodcovi. V nich bola aj vyslovená otázka, ako je možné, že je takémuto kňazovi ešte vždy dovolené pracovať s deťmi. John Geoghan bol totiž v prípade obvinenia vždy promptne preložený na iné miesto, kde ho rodičia ešte nepoznali a kde opätovne zneužíval miništrantov a deti, zverené mu v dôvere do opatery. V roku 1994 ho nakoniec kardinál Law suspendoval z aktívnej kňazskej služby. V roku 1998, potom, ako diecéza zaplatila obetiam odškodné vo výške 10 miliónov dolárov v mimosúdnych vyrovnaniach, bol Geoghan laicizovaný.

Nakoniec bol „otec Jack" usvedčený zo spáchania trestného činu sexuálneho zneužitia desaťročného chlapca, ktoré sa odohralo v roku 1991 na plavárni na predmestí Bostonu. Kňaz bol odsúdený na 10 rokov väzenia. Mohol však hovoriť o šťastí. Závažnejší prípad znásilnenia sedemročného chlapca bol totiž zastavený, pretože premlčacia doba vypršala skôr ako bol Goeghan obvinený. Perverzný duchovný však neušiel najprísnejšiemu trestu, keď ho v roku 2003 vo väznici Shirley ubil na smrť spoluväzeň Joseph Druc.

- tu nájdete pokračovanie: ...a odpusť nám naše viny (pedofília v katolíckej cirkvi) II.

Spracované podľa liniek uvedených v texte a v závere 
a knihy Zrada aneb krize v katolícke cirkvi, (z angl. originálu Betrayed, The Boston Globe, 2002). V češtine vydalo vydavateľstvo BB art, 2004, preložila Veronika Matysová

Foto v perexe: Kardinál B.Law, Boston Globe
Zdroj fotografií: Boston Globe

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

710 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu