Bratislavský maratón už nebude sexistický

Aktualizácia 18.3.: Usporiadatelia Bratislavského maratónu po upozorneniach verejnosti vyrovnávajú víťazné prémie aj odmeny za dosiahnuté časy pre mužov a ženy. Oceňujem, že tento krok urobili už v tomto ročníku a nevyhovárali sa na budúci rok. Je to pozitívna správa o to viac, že organizátori naozaj robia zaujímavé aktivity cielené na ženy a podporujú zvyšovanie ich účasti v bežeckých pretekoch a podujatiach. Pôvodný prístup zbytočne a dosť nešťastne spochybnil ich snahy v prospech posilňovania žien.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (290)
Obrázok blogu

Pre slovenský maratón a športové podujatia vôbec je to zjavne krok vopred. O to viac, že rovnaké prémie pre mužov a ženy majú nielen najprestížnejšie svetové maratóny, ale už aj tie poriadané v Rumunsku, Indii, Južnej Afrike, Izraeli, Turecku, Nepáli a dokonca v Dubaji. Netreba snáď zdôrazňovať, že naša krajina má v oblasti postavenia žien pred týmito krajinami vo väčšine oblastí značný náskok.

Maratón je beh na dlhé trate rovnako ako snaha žien o rovnoprávnosť. V tomto prípade sme do cieľa dobehli pomerne rýchlo. V iných prípadoch nás čaká ešte prekonať dlhú cestu. Ostáva len dúfať, že si z konania organizátorov ČSOB Bratislava Marathon zoberú vzor aj ich sponzori a rovnako promtne budú riešiť nerovnosti v odmeňovaní mužov a žien vo vlastných podnikoch. O pár dní si totiž budeme pripomínať symbolický Deň rovnosti v odmeňovaní. Ten ukazuje, že ženy musia na Slovensku pracovať o 3 mesiace viac ako muži, aby zarobili rovnakú mzdu. No a najväčšie rozdiely sú práve vo finančníctve.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodný článok:

O týždeň sa koná v Bratislave ČSOB Bratislava Marathone. „Pre nás to nie sú len vrcholné športové preteky, ale trojdňová séria podujatí pre rodiny s deťmi,“ povedal na tlačovej besede primátor Milan Ftáčnik. Aký odkaz ale deti na podujatí dostávajú? Že ich matky sú menejcennejšie ako ich otcovia. Aktualizácia

Víťazné prémie sú totiž rozdielne pre mužov a ženy. A to radikálne rozdielne. Pre víťaza muža je určená odmena 2.000 EUR, pre ženskú víťazku iba 1.200. A to bez akéhokoľvek zdôvodnenia. Oproti tomu je štartovné rodovo neutrálne, teda ženy a muži platia rovnako. Typický slovenský prístup: formálna rovnosť príležitostí na štartovnej čiare, reálna diskriminácia ohodnotenia v cieli.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké praktické dôvody majú organizátori na takúto diskrimináciu? Podľa odpovede na Facebooku vraj „ Pri určení odmien vychádzame z porovnania ženských a mužských časov dosahovaných na našom podujatí s najlepšími svetovými časmi, pričom pri ženách sú zatiaľ dosahované časy výrazne porovnateľne slabšie ako u mužov, nehovoriac o celkovej konkurencii.“

Ako je to teda? Mužský rekord Bratislavského maratónu (2:19:42 Vasil Remščuk (UKR) 2008) zaostáva za svetovým rekordom (2:03:38 Patrick Makau, Keňa, 2011, Berlin Marathon) o 16:04 min, ženská rekordérka (2:42:41 MURIGI Lucy Wambui (KEN)) za svetovým ženským rekordom (2:15:25,Paula Radcliffe, UK, 2003, London Marathon) o 27:16 min. Rozdiel je teda 10 min, čo je v porovnaní s celkovým časom maratónu menej ako 10%. Ako sa tým dá odôvodniť o 40% nižšia odmena pre ženskú víťazku, to pre mňa zostáva záhadou. Mimochodom, aj keby žena zabehla najrýchlejší čas zo všetkých, jej odmena by bola vždy iba 1.800 EUR, teda ani rovnakým výkonom nikdy nemá šancu dostať sa na mužskú úroveň.

Skryť Vypnúť reklamu

Pritom svetové podujatia už dávno túto diskrimináciu odstránili. Maratón v New Yorku odmeňuje víťazov oboch pohlaví rovnakou sumou (130.000 USD) podobne ako Londýnsky maratón (50.000 £) a všetky ostatné v rámci World Marathon Majors. Diskusia o odmenách pre mužov a ženy sa viedla pred nejakým časom aj vo Wimbledone. Výsledok? Od roku 2007 sú prémie pre mužov a ženy rovnaké.

Možno by mohli organizátori pouvažovať, PREČO je konkurencia medzi ženskými účastníčkami nižšia. Či to náhodou nie je sexisticky nastaveným odmeňovaním, ktoré je pre ženské účastníčky nielen diskriminujúce a dehonestujúce, ale aj demotivujúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Podujatie pritom organizuje občianske združenie Bratislavský maratón, ktoré na svojom webe uvádza: „Neoddeliteľnú súčasť aktivít občianskeho združenia tvorí každoročne aj podpora sociálnych a rozvojových projektov, ktoré prispievajú podpore tých skupín obyvateľov, ktorí sú na pomoc odkázaní i celkove k rozvoju nášho mesta.“

Zvláštna forma podpory.... Chcela by som sa teda verejne opýtať občianskeho združenia Bratislavský maratón, prečo nie sú dôslední a nerobia rodové rozdiely napr. pri žiadosti o asignáciu z dane? Muži 2%, ženy 1,2%. Podobne „rodovo citlivo“ by mohla k svojim klientkam pristupovať ČSOB, generálny partner maratónu, a zľaviť ženám 40% z úrokov. Rovnako ako mesto Bratislava by mohlo ženám zľaviť 40% z parkovného a daní z nehnuteľností.

Že to nejde? Že by to bola diskriminácia?

Veď práve...

Zdroj obrázka: http://blog.clayburngriffin.com/2010/12/women-arent-asking-for-it.html

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu