Juvenilná justícia: demagógia (nielen) v Markíze

Koľko demagógie sa zmestí do 13 minútového príspevku? TV Markíza nedávno ukázala, že takmer neobmedzene. V Reflexe venovanom tzv. juvenilnej justícii - nebezpečenstvu šíriaceho sa Európou - dokázala Markíza vyrobiť ukážkový príklad, ako sa ani objektívna ani kvalitná publicistika nerobí. Niežeby to pri slovenskom súkromnom médiu prekvapovalo. Tento príspevok však ide nad rámec obyčajných bulvárnych vrakov a napĺňa charakter šírenia poplašnej správy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (413)
Obrázok blogu

O čo ide?

Možno ste už aj vy dostali mail s varovaním, ako sa na Slovensku začína šíriť nebezpečná juvenilná justícia. Určité skupiny šíria takto konšpiračné teórie a strach medzi rodičmi, ktorým hrajú na najcitlivejšie miesta. A práve o tom bol príspevok v Reflexe. Vraj sa svetom šíri systém, ktorý násilne a bez príčiny odoberá deti milujúcim a starajúcim sa rodičom a dáva na ich výchovu iným. Napríklad homosexuálnym párom. Tí predsa potrebujú na adopciu deti. Vaše deti. A tak hrozí, že rovnako ako v zahraničí, aj na Slovensku začnú úradníci nemilosrdne vytrhávať plačúce deti z objatí milujúcich a starostlivých rodičov, bez príčiny a bez súdu, a dávať ich na výchovu iným. No a tie deti, ktoré sa neminú, zostanú pre bohatých amerických rodičov na transplantácie orgánov. Markíza tvrdí, že sa vytvoril systém juvenilnej justíce, ktorej cieľom je kradnúť deti biologickým rodičom. Kritériom juvenilnej justície je vraj počet detí úplne ochránených pred rodičmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdesivejšou krajinou v tomto neľudskom zverstve je Nórsko, kde bol vraj prijatý zákon o znárodnení detí. Rodičia sú zbavení práva na výchovu svojich detí a môžu im byť kedykoľvek vzaté. Každé piate nórske dieťa už rodičom takto odobraté bolo (Markíza hovorí o 200.000 deťoch). Nórski rodičia nikdy nevedia, kedy príde nemilosrdný úradník z Barnevernetu (nórskej sociálky) a bez akejkoľvek príčiny im vytrhne deti z náručia.

Odkiaľ vietor fúka alebo o ne/serióznosti zdroja

Celý príspevok je postavený na internetovom videu z pochybného - zjavne ruského nábožensko-putinovského propagandistického - zdroja, ktorý sa ako epidémia šíri medzi určitými skupinami. Video začína patetickým jazykom opisujúc novodobých otrokárov, ktorí lovia deti. Tí otrokári sú juvenilní piráti, medzi ktorými sú hojne zastúpení homosexuáli a pedofili. A vlastne je to jedno, keďže väčšina homosexuálov sú aj tak pedofili. Títo potom predávajú deti do USA, kde ich iní pedofili / homosexuáli týrajú a sexuálne zneužívajú, nakazia HIV vírusom a úbohé deti následne zomierajú na AIDS alebo páchajú sebevraždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez linku dôvery pre deti štát získava tipy a následne odoberá deti milujúcim rodičom. Napr. za umývanie riadu dcérou alebo za zákaz synovi pozerať porno na internete. Alebo za nedostatok pomarančov v chladničke.

Video si berie na mušku hlave škandinávske štáty. (Áno, práve tie, ktorých vyspelý sociálny systém zabezpečuje dlhodobo najvyššiu kvalitu života na svete). Pravá nórska matka vraj musí ihneď po pôrode zobrať lyže a vyliezť na nejaký kopec, aby dokázala, že je schopná sa o deti postarať. Ak tak neurobí, deti jej odoberú. Nóri si vraj nechodia pre peniaze do banky, ale stoja v rade na deti, aby na nich zarobili. A tak sa rodičia v Nórsku boja ísť spať alebo do práce, pretože kedykoľvek môže Barnevernet prísť a zobrať im deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Fínski rodičia zas hromadne páchajú samovraždy - každý týždeň jedna rodina -, pretože sociálni pracovníci sa im ako teroristi dobíjajú do bytov a kradnú deti. Vo Fínsku údajne existuje sieť koncentračných táborov pre deti, s ktorými následne fínski sociálni pracovníci výnosne obchodujú. Skrátka, hrúza.... a za všetkým je skupina, svetová elita, ktorá chce znížiť počet obyvateľov planéty zo 7 miliárd na pol miliardy a rodičia sú jej úhlavnými nepriateľmi A tak ďalej a tak ďalej....

Kto nesie zodpovednosť za tieto satanské zločiny proti nevinným deťom?

"Prvým páchateľom tejto ukrutnosti na deťoch je Európska únia, ktorá svojimi zvrhlými zákonmi podporuje morálnu devastáciu tradičnej rodiny. Ďalším propagátorom kradnutia detí je zločinecká OSN, ktorá vedie národy k masovej genocíde a pritom maskuje krádeže detí frázami o „právach a ochrane detí". Podobne činí i organizácia UNESCO, ktorá chce do roku 2030 urobiť z polovice svetovej populácie homosexuálov." (citát z jedného z článkov).

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, v dobe informačných technológií je možné vyrobiť a šíriť akýkoľvek nezmysel. To však neznamená, že seriózne sa tváriaca televízia ako Markíza ho môže použiť za zdroj publicistiky.

Aké sú fakty?

Markíza menuje za zdroj štatistík odobratých detí organizáciu Safe Children. Na stránke tejto organizácie ani na obdobnej stránke Save the Children, ktorá sa venuje reálnym problémom detí, sa však žiadna takáto štatistika nenachádza. Jediná zmienka o juvenilnej justícii je ako o modernom koncepte ochrany detí. Je zjavné, že Markíza si musela byť vedomá nedôveryhodnosti zdroja a snažila sa ho zakryť citovaním renomovanej organizácie. V dobrej viere, že keď Bruchala dvakrát zažmurká dlhými mihalnicami, tak slovenský divák - a najmä diváčka - zhltne každú sprostosť. Hlavne, nech je senzácia. Veď nielen sex predáva...

Krátkou rešeršou sa dá pár faktov veľmi ľahko zistiť. Napr. že počet prípadov detí v ochrane Nórskeho štátu za rok 2012 bolo 5 800 (takže zďaleka nie dvesto tisíc a každé piate dieťa). V Nemecku, o ktorom Markíza tvrdí, že odňalo za rok 70.000 detí, bolo podľa nemeckých zdrojov prijatých 40.000 krátkodobých opatrení (Inobhutnahme) na riešenie krízovej situácie, z čoho vo štvrtine prípadov bolo dieťa dočasne odňaté z rodiny do náhradnej východnej starostlivosti (teda 10.000 prípadov dočasných opatrení a nie nútených adopcií, ako tvrdí Markíza).

Slovenskí odborníci?

Markíza týmto príspevkom nielen pomohla šíriť demagogický internetový hoax, ale veľkým oblúkom sa vyhla samotnej podstate - téme týrania detí vlastnými rodičmi. Namiesto toho, aby dala priestor niektorej zo serióznych organizácií, venujúcim sa ohrane detí pred násilím (napr. Unicef, Náruč, Slniečko či Pomoc ohrozeným deťom), dala hlavné slovo samozvanému „odborníkovi" s pochybnou minulosťou.

Spomínané slovenské organizácie, ktoré sa venujú ochrane detí pred násilím, pritom poukazujú na dlhodobo neúčinný systém ochrany práv detí. OZ Náruč vo svojej analýze píše: „K vypracovaniu tejto stručnej analýzy nás vedú obavy o deti, ktoré sú dnes a denne na Slovensku vystavené násiliu zo strany najbližších, opomínaniu zo strany inštitúcií, ktoré ich majú chrániť a ľahostajnosti zo strany širokej verejnosti, ktorej záujem sa prebúdza len v zriedkavých prípadoch, keď dôjde k mediálnemu odhaleniu obzvlášť krutého zaobchádzania s deťmi s fatálnymi následkami.

Dovoľujeme si poukázať na vážnosť situácie, pretože po rokoch práce s detskými obeťami týrania, zneužívania a zanedbávania opakovane narážame na obmedzenia, ktoré nám bránia v účinnej pomoci deťom. Naše skúsenosti nás vedú k záveru, že nejde o zlyhania ľudského faktora, ale o systémové nedostatky, ktoré je v záujme detí potrebné čo najskôr odstrániť a nahradiť schodnými riešeniami."

Pre ilustráciu: V roku 2012 bolo v SR spáchaných na deťoch a mládeži (do 18 rokov) 602 násilných tresných činov a 568 mravnostných. v 54 prípadoch bol páchateľom vlastný rodič. Naozaj chce niekto tvrdiť, že deti u nás nepotrebujú účinnejšiu ochranu?

Snaha o riešenie

Na základe výziev skutočných ochrancov detí a medializovaného prípadu utýranej Lucky bol vo Výbore pre deti a mládež prijatý konsenzus o potrebe vypracovania Národnej stratégie ochrany detí pred násilím a prijatia účinnejších opatrení v prospech ochrany detí. K tomu má slúžiť aj novela zákona, proti ktorej sa strhla spomínaná demagogická kampaň.

Súdny človek by očakával, že kresťanské organizácie, ktoré neustále hovoria o ochrane nenarodených detí, budú stáť v čele iniciatívy pre ochranu aj tých narodených. Opak je však pravdou; namiesto podpory sú to práve tieto organizácie, ktoré šíria nezmysly o pripravovanom zákone o odnímaní detí, šírení juvenilnej justície u nás a organizujú protesty rodičov šírením neopodstatneného strachu pred pripravovanou stratégiou ľudských práv. Sú to oni, kto obhajuje právo rodičov na fyzické tresty. Paradox, nie?

Zdá sa, že pre niektoré kresťansky založené organizácie je ochrana detí témou iba dovtedy, pokiaľ sa nenarodia. Len dovtedy má štát - podľa nich - právo zasiahnuť. Po k narodení ich už vlastní rodičia môžu fyzicky trestať a týrať, a spoločnosť sa môže iba ticho prizerať.

Dúfam, že všetci títo demagógovia (vrátane Markízy) si uvedomujú zodpovednosť za šírenie takýchto klamstiev a ich následky. Pretože smrť ďalšieho dieťaťa, pri ktorom zabránili jeho účinnej ochrane, pôjde aj na ich účet.

Zdroje o juvenilnej justícii:

http://voyo.markiza.sk/produkt/relacie/10263-reflex-17-04-2013-17-30 (alternatívne http://youtu.be/ZCKgyLlJDkI)

http://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/juvenilna-justicia-i-na-slovensku-.html

http://www.magnificat.sk/2013/07/aktualne-vsetkym-matkam-a-rodinam-slovenska-ktore-si-chrania-svoje-deti/

http://gloria.tv/?media=487908

http://www.hlavnespravy.sk/preco-nove-%E2%80%9Eludske-prava-vylakali-obcanov-i-politikov/127837/

http://www.okht.sk/?page_id=3434

http://www.forumzivota.sk/2013/07/03/vlada-pripravuje-novu-strategiu-ludskych-prav-na-slovensku/

http://www.chelemendik.sk/Justicia_zvrhlikov_Herodesovia_noveho_svetoveho_poriadku__1_cast_784218937.html

Súvisiace zdroje:

Vyhlásenie MPSVR SR k aktuálnym otázkam sociálnoprávnej ochrany detí: http://www.employment.gov.sk/vyhlasenie-k-aktualnym-otazkam-socialnopravnej-ochrany-deti.html

http://www.sme.sk/c/6900637/pravnik-dieta-britske-socialne-urady-len-tak-neberu.html

http://www.tyzden.sk/casopis/2013/35/k-britskej-socialke-mam-respekt.html

http://krimi.noviny.sk/cierna-kronika/12-11-2012/tyrane-deti-potrebuju-pomoc-ta-ale-neprichadza.html

K výskytu násilla na deťoch:

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(08)61706-7/fulltext

http://www.unviolencestudy.org/

Zdroj ilustrácie:

http://reflex.markiza.sk/

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu