Keď môže vychovávať dieťa jedna žena, prečo nie dve?

Cestujeme autobusom mestskej dopravy. Do stredných dverí nastupuje mladá žena s asi štvorročným dievčatkom, ktoré nesie vo veľkej farebnej šatke na chrbte. Upúta ma to. Tento spôsob nosenia detí poznám z Afriky, ale tu som ho ešte nevidela. Žena skladá šatku s malou a sadá si  oproti. Pohladká dievčatko po vlasoch a prihovára sa jej. Vtom k nim pristúpi druhá mladá žena, usmieva sa na obe a dievčatko úsmev šťastne opätuje. Z tých troch vyžaruje neskutočná harmónia, súdržnosť a láska. A zrazu mi je to jasné - sú to predstaviteľky neviditeľnej menšiny z aj tak už neviditeľnej menšiny. Sú to dve ženy spoločne vychovávajúce dieťa.  Sú tie, o ktorých sa na Slovensku nehovorí. O ktorých sa tvárime, že neexistujú, pretože len táto predstava by narušila náš tradičný koncept správnej rodiny. A mňa pri pohľade na ne napadá otázka:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (806)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.blueridgerainbowceremonies.org/images/lesbian_with_ba)

Keď môže vychovávať dieťa jedna žena sama, prečo by nemohli spolu dve?

Na Slovensku sa v súčasnosti každé štvrté dieťa rodí mimo manželského vzťahu (čo nemusí znamenať, že jeho rodičia netvoria pár). Rozvodovosť dlhodobo stúpa a na sto sobášov pripadá dnes takmer štyridsať rozvodov. Nespočetné množstvo rodičov - spravidla žien - vychováva svoje deti samo. Nik sa už nad tým nepozastavuje, nikto slobodné matky (našťastie) verejne nepranieruje a nikto sa deťom slobodných matiek alebo z rozvedených manželstiev neposmieva. Teda - už nie...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia jednorodičovských rodín napriek tomu nie je veľmi ružová. Často sa potácajú na hranici sociálnej existencie a chudoby a neraz i pod ňou. Neplatenie výživného je na Slovensku najčastejší trestný čin a jeho vymožiteľnosť je mizerná. A tak sa tisícky žien denne samé boria s existenčnými problémami a snažia sa pritom vychovávať svoje deti čo najlepšie. Akosi sme si na to zvykli a ani nás to už nezaujíma. Človek znesie všetko a žena zvlášť... a nikoho nenapadne povedať, že jedna žena by nemala vychovávať dieťa, pretože to nie je prirodzené, pretože mu bude chýbať mužský vzor.

A čo dve?

To je už iná káva. Výchova detí homosexuálnym párom je u nás politické tabu. Aj keď sa niektorí odvážni politici - a hlavne političky - pod tlakom otázok vyslovia niekedy zmierlivo na adresu možnosti nejakej formy registrovaného partnerstva (nemusí to vraj ani byť osobitný zákon), o možnej spoločnej výchove resp. adopcii detí som doteraz počula hovoriť iba Moniku Beňovú. Je zrejmé, že európsky Zeitgeist sa na nej pozitívne prejavil. Navyše, nemá veľmi čo stratiť a hlavne necíti potrebu schovávať svoje názory za neurčité formulácie typu lenabysomnikohonenaštvala.

SkryťVypnúť reklamu

Za to hlasov proti je neúrekom. Homosexuálne registrované partnerstvá či - nedajbože - manželstvá by vraj ohrozili tradičnú rodinu. Tak sa pýtam: ako môže homosexuálny pár žijúci v nejakej legalizovanej forme zväzku ohroziť iný heterosexuálny pár žijúci v tradičnom manželstve? Budú im večer chodiť strašiť pod okno, vykrikovať oplzlé slová a rušiť harmonický hetero-manželský život? Alebo heterosexuálna rodinka skolabuje pri pohľade na dvojicu gejov vychádzajúcich zo sobášnej siene? Oberú ich vari lesby o daňové úľavy alebo prídavky na deti? Jednoducho - nerozumiem.

Aha, ešte je tu naša kresťansko-židovská tradícia, údajné to korene našej civilizácie. Lenže tá je postavená nielen na tom, ale aj na rímskom práve a gréckej demokracii, ktoré väčšinou s homosexualitou problém nemali, naopak.

SkryťVypnúť reklamu

A samozrejme - je tu ešte Biblia! A tá homosexuálny styk stavia na úroveň obcovania so zvieraťom. Iste, ale keby sme sa jej mali doslova držať, tak by otroctvo, trest smrti, zabíjanie ľudí inej viery a náboženské vojny boli dodnes bežnou praxou. Navyše, v sekulárnom štáte by toto nemal byť argument.

Argumenty proti registrovanému partnerstvu v podstate stoja na vode. Ak sa tvárime ako moderná spoločnosť, založená na demokracii a princípoch rešpektovania ľudských práv bez diskriminácie, neexistuje dôvod, prečo by sme nemali homosexuálnym párom zabezpečiť nejakú legálnu formu zväzku. Ak tie práva berieme doslova, musíme im umožniť rovnakú formu - teda manželstvo, a to so všetkými právami i povinnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Tragédiou tejto spoločnosti je však, že o právach menšiny rozhoduje väčšina. Iste, demokracia je skvelá vec, ale v tomto bode zlyháva. Politici a političky spravidla nikdy neboli v situácii menšín, o ktorých rozhodujú, a tak im chýba aspoň elementárne pochopenie situácie napr. homosexuálnych párov. Úsudky si tvoria spravidla na stereotypných predstavách a tvrdeniach, podmienených ideologickým pohľadom na vec. Navyše, dôležitejšie ako ľudské práva sú pre nich voličské hlasy. A tak menšine nezostáva nič iné ako lobovať, prosíkať, robiť v požiadavkách kompromisy kompromisov a dúfať, že svitne na lepšie časy. Nuž, zatiaľ to vyzerá na Slovensku na hlbokú tmu.

Vymierame!

Kričia často naši mravokárci a pranierujú sebecké ženy, ktorým sa nechce rodiť deti. Ak by ale chcela mať dieťa lesbická žena alebo pár, a ani jedna z nich nemá chuť zatnúť zuby a nechať sa oplodniť tradičným spôsobom, na asistovanú reprodukciu nemá právo. Aj keby si tento zákrok zaplatila v plnom rozsahu, jednoducho jej ho nesmú vykonať, kým nepredloží nejaký oštempľovaný papier dokazujúci, že ako slušná žena žije v heterosexuálnom vzťahu. Darovanie života, to toľko ospevované poslanie ženy, nie je skrátka lesbám u nás súdené.

Podobne je to pri adopcii - hoci v detských domovoch sú tisícky detí, mravokárci zubami-nechtami bránia možnosti, aby si homosexuálne páry mohli spoločne adoptovať dieťa. Iste, môže sa o to pokúsiť jedna resp. jeden z nich a podľa rozhodnutia ESĽP im ho nemôžu z dôvodu sexuálnej orientácie teoreticky odmietnuť. Prax je však iná.

Prvoradý je vždy záujem dieťaťa. To potrebuje lásku a rodinnú atmosféru, ktorá nezávisí od pohlavia rodičov. Naivné predstavy o tom, ako život v homosexuálnej rodine môže dieťaťu ublížiť, nie sú podložené žiadnymi faktami. Tvrdenia, že by sa takýmto deťom mohli iné vysmievať, sú tiež irelevantné. Jednoducho treba vychovávať deti k tolerancii voči rôznorodosti a inakosti - ak nebudú doma od rodičov počuť vyjadrenia o teplošoch a buzerantoch, nemajú prečo vysmievať sa spolužiačke, že má dve mamy. O tom, že to funguje, hovorí aj spomínaná zmena správania sa voči deťom z rozvedených rodín.

Neviditeľná menšina z neviditeľnej menšiny

Na Slovensku žije veľké množstvo lesbických párov, ktoré spoločne vychovávajú biologické dieťa resp. deti z predchádzajúcich heterosexuálnych vzťahov. Tieto ženy sa boja vyjsť na verejnosť, boja sa hlasného kriku a ostrých prstov samozvaných mravokárcov, pre ktorých je takáto rodina neprijateľná, nepredstaviteľná a dokonca škodlivá. Takáto rodina narúša ich zaškatuľkovaný poriadok sveta, rozviruje ich pokojnú hladinu stereotypov a predsudkov, na ktorej sa svojou Noemovou archou plnou mravnosti a morálnosti plavia vpred k svetlejším zajtrajškom.

Napriek spoločenskému tabu tieto rodiny existujú a fungujú - často krát lepšie a harmonickejšie ako tradičné heterosexuálne rodiny. Poviete si možno - no a? Nech si teda fungujú, čo ma je po nich? Nikto im to vyslovene nezakazuje, tak čo chcú? Nech nám dajú pokoj a my dáme pokoj im. Budeme sa blahosklonne tváriť, že neexistujú.

Fajn. Život však vie byť krutý... predstavte si situáciu, že takýto pár žije spolu roky a dieťa miluje svoju matku i jej partnerku úprimnou detskou láskou. Je mu dobre v rodine, aj keď táto nezdieľa podľa väčšiny spoločnosti právo sa za ňu považovať. Podstatné sú ale záujmy dieťaťa a to, aby bolo šťastné, aby malo lásku a podporu, ktorú každé dieťa potrebuje. A v takejto rodine ho má. Život však vie byť krutý... predstavme si, že biologická matka dieťaťa zomrie. Rakovina, dopravná nehoda, iná choroba... mladí ľudia zomierajú denne. Čo sa potom stane s dieťaťom? Ak sa objaví biologický otec, bez problémov ho dostane, aj keby sa roky oň nestaral. Tá druhá žena, tá druhá mama, nemá naň absolútne žiadne právo. Hoci sa môže pokúsiť o adopciu alebo o pestúnsku starostlivosť ako blízka osoba, nie je zďaleka isté, či sa jej to podarí. A tak dieťa prichádza nielen o matku, prichádza aj o zvyšok svojej rodiny, o svoj domov. Jeho trauma zo smrti matky, ktorá je pre dieťa už dostatočne ťažká a zložitá, sa znásobuje. Rovnako to patrí pre partnerku - nestratí len najbližšieho človeka, ktorého mala, ale aj dieťa, ktoré milovala.

Aká je to spoločnosť, ktorá dokáže pripustiť takúto krivdu?

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,081 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu