Koľko ľudí naozaj pochodovalo v Košiciach?

Matematika nikdy nebola silnou stránkou nášho národa. Slovenská miera "od buka do buka" je známa už storočia. Na rozdiel od stredoveku máme však dnes techniky, ktoré pomôžu aj "slovenskú mieru" korigovať. Koľko ľudí bolo teda reálne na "pochode za život" v Košiciach?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (230)

Oficiálny odhad organizátorov hovoril o 70.000, niektorí horlivci ho vyhnali až na 100.000. Skúsme ale zo slovenskej miery prejsť na poctivejšiu matematiku a odhadnime dav na Košickom námestí podľa metódy Stevea Doiga. Poslúži nám na to fotografia z vtáčej perspektívy.

Obrázok blogu

Začiatok pochodu na Hlavnom námestí je za dómom, koniec davu na úrovni domu so šedou strechou.

Ak si porovnáme veľkosť obsadenej plochy na Hlavnom námestí v Košiciach podľa Google Maps a rozdelíme do dvoch obrázkov, dĺžka prvého priestoru je cca. 220 m a primerná šírka sa pri veľkodušnom odhade bude ohybovať niekde pri 25 m (pred tribúnou je širšia, ďalej na sever podstatne užšia, okem toho sú na námestí stánky a stromy). Nakoniec, každý si to môže ľahko overiť cez Google Earth.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takže dav v prvom priestore zaberá cca. 5.500 m2. Ak uvažujeme o maximálnom využití priestoru a potlačení sa blížnych naozaj "telo na telo", na jednom m2 môžu byť maximálne 4 ľudia, tak na danú plochu sa natlačí 22.000 ľudí. Ak uvažujeme o štandardnom hustom dave, tak počet ľudí na danej ploche by bol iba polovičný.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V druhom priestore, keď ľudia už zjavne pochodovali, je dĺžka sprievodu cca. 240 m a šírka 12, čo je celkovo 2.900 m2. Pri pochodovaní je zákonite hustota davu o niečo nižšia a jeden človek zaberie 1 m2. V sprievode v druhom priestore je teda do 2.900 ľudí.

Obrázok blogu

V čase robenia snímok dav pochodoval cez Alžbetinu ulicu (obdobne zistíme rozmer 570 x 10 m) a Kuzmányiho (353 x 22 m). Pri pochode, teda 1 človek na m2 máme tak ďalších 5.700 plus 7.800 ľudí. Celkom je to teda 22.000 + 2.900 + 5.700 + 7.800 = 38.400 zúčastnených, z toho nie nepodstatná časť detí a neznámy počet zahraničných.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by na danej ploche malo byť 70.000 ľudí, muselo by sa na m2 natlačiť dvojnásobné množstvo ľudí - teda v stojacom dave 8 a v pochodujúcom 2 - čo je reálne nemožné. A to ešte nerátame zeleň a stánky na námestí a parkujúce autá. Obraz o pochode a hustote davu je možné urobiť si z fotografií z pochodu.

Iste, aj počet ľudí okolo 38 tisíc je vysoký, ale je to štandarný dav veriacich, aký chodí na akúkoľvek z tradičných pútí. Pre porovnanie treba uviesť, že na najväčšej púti na Mariánskej hore býva počet veriacich okolo pol milióna.

Na záver: ak sú "ochrancovia života" takí exaktní v stanovení okamihu počatia, mali by sa rovnakej presnosti držať aj pri vlastných záležitostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdroj fotografií: album užívateľa Pochod za život

Z diskusie:podla fotografií a videi pred začiatkom pochodu zaberali ľudia Hlavnú ulicu od Tesca až po križovatku s Vrátnou a cca 50m do Alžbetinej a Mlynskej.
Dĺžka Hlavnej ulice v tomto úseku je cca 800 metrov, šírka priemerne 20 metrov, pri hustom dave 4 ludia na m2 nemohlo byť účastníkov viac ako 64 tisíc. Pritom hustý dav bol len v blízkosti pódia a okolo Katedrály, v časti okolo divadla, južne od Katedrály a medzi Tescom a teologickou fakultou bolo podstatne menej, nie viac, ako 1 na štvorcový meter. Reálny odhad účastníkov teda bude 45-50 tisíc.
Na trase pochodu bola priemerná hustota 1-2 na štvorcový meter, šírka pochodu cca 8 metrov, podla vyjadrenia organizátora mal pochod dĺžku 2,5 km, tomu by odpovedalo 40 tisíc ľudí.
Prvý údaj organizátorov o 50 tisíc účastníkoch sa teda zdá reálny, nasledujúce "zaokrúhľovanie" na 80 až 100 tisíc je z ríše fantázie.

Skryť Vypnúť reklamu

http://blog.sme.sk/diskusie/reaction_show.php?id_theme=2198022&page=2&id_reaction=20831263&action=show_reply_form#20831263

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu