Oficiálny odhad organizátorov hovoril o 70.000, niektorí horlivci ho vyhnali až na 100.000. Skúsme ale zo slovenskej miery prejsť na poctivejšiu matematiku a odhadnime dav na Košickom námestí podľa metódy Stevea Doiga. Poslúži nám na to fotografia z vtáčej perspektívy.

Začiatok pochodu na Hlavnom námestí je za dómom, koniec davu na úrovni domu so šedou strechou.
Ak si porovnáme veľkosť obsadenej plochy na Hlavnom námestí v Košiciach podľa Google Maps a rozdelíme do dvoch obrázkov, dĺžka prvého priestoru je cca. 220 m a primerná šírka sa pri veľkodušnom odhade bude ohybovať niekde pri 25 m (pred tribúnou je širšia, ďalej na sever podstatne užšia, okem toho sú na námestí stánky a stromy). Nakoniec, každý si to môže ľahko overiť cez Google Earth.


Takže dav v prvom priestore zaberá cca. 5.500 m2. Ak uvažujeme o maximálnom využití priestoru a potlačení sa blížnych naozaj "telo na telo", na jednom m2 môžu byť maximálne 4 ľudia, tak na danú plochu sa natlačí 22.000 ľudí. Ak uvažujeme o štandardnom hustom dave, tak počet ľudí na danej ploche by bol iba polovičný.


V druhom priestore, keď ľudia už zjavne pochodovali, je dĺžka sprievodu cca. 240 m a šírka 12, čo je celkovo 2.900 m2. Pri pochodovaní je zákonite hustota davu o niečo nižšia a jeden človek zaberie 1 m2. V sprievode v druhom priestore je teda do 2.900 ľudí.

V čase robenia snímok dav pochodoval cez Alžbetinu ulicu (obdobne zistíme rozmer 570 x 10 m) a Kuzmányiho (353 x 22 m). Pri pochode, teda 1 človek na m2 máme tak ďalších 5.700 plus 7.800 ľudí. Celkom je to teda 22.000 + 2.900 + 5.700 + 7.800 = 38.400 zúčastnených, z toho nie nepodstatná časť detí a neznámy počet zahraničných.
Ak by na danej ploche malo byť 70.000 ľudí, muselo by sa na m2 natlačiť dvojnásobné množstvo ľudí - teda v stojacom dave 8 a v pochodujúcom 2 - čo je reálne nemožné. A to ešte nerátame zeleň a stánky na námestí a parkujúce autá. Obraz o pochode a hustote davu je možné urobiť si z fotografií z pochodu.
Iste, aj počet ľudí okolo 38 tisíc je vysoký, ale je to štandarný dav veriacich, aký chodí na akúkoľvek z tradičných pútí. Pre porovnanie treba uviesť, že na najväčšej púti na Mariánskej hore býva počet veriacich okolo pol milióna.
Na záver: ak sú "ochrancovia života" takí exaktní v stanovení okamihu počatia, mali by sa rovnakej presnosti držať aj pri vlastných záležitostiach.
Zdroj fotografií: album užívateľa Pochod za život
Z diskusie:podla fotografií a videi pred začiatkom pochodu zaberali ľudia Hlavnú ulicu od Tesca až po križovatku s Vrátnou a cca 50m do Alžbetinej a Mlynskej.
Dĺžka Hlavnej ulice v tomto úseku je cca 800 metrov, šírka priemerne 20 metrov, pri hustom dave 4 ludia na m2 nemohlo byť účastníkov viac ako 64 tisíc. Pritom hustý dav bol len v blízkosti pódia a okolo Katedrály, v časti okolo divadla, južne od Katedrály a medzi Tescom a teologickou fakultou bolo podstatne menej, nie viac, ako 1 na štvorcový meter. Reálny odhad účastníkov teda bude 45-50 tisíc.
Na trase pochodu bola priemerná hustota 1-2 na štvorcový meter, šírka pochodu cca 8 metrov, podla vyjadrenia organizátora mal pochod dĺžku 2,5 km, tomu by odpovedalo 40 tisíc ľudí.
Prvý údaj organizátorov o 50 tisíc účastníkoch sa teda zdá reálny, nasledujúce "zaokrúhľovanie" na 80 až 100 tisíc je z ríše fantázie.