Rozsvieťte na modro alebo keď modrá je naozaj dobrá

2. apríla je Svetový deň povedomia o autizme, vyhlásený rezolúciou OSN. Jeho symbolom je modrá farba, farba komunikácie. Práve tá je u ľudí s autizmom kľúčový problém. Problémy so sociálnou komunikáciou a interakciou, často spojené s poruchami verbálnej reči majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Tak, ako im nerozumeli ľudia, oni nerozumeli im.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Rain Man a iní

Prelomový bod osvety o autizme sa stal známy film Rain Man s geniálnym Dustinom Hoffmanom v hlavnej úlohe. Na druhej strane vytvoril film u väčšiny ľudí strnulú predstavu autistu ako človeka s naklonenou hlavou a výnimočnými schopnosťami v matematike, uzavretého vo svojom svete.

Spektrum podôb autizmu je však oveľa, oveľa širšie. Začína niekde pri roztržitom profesorovi, ktorý je geniálny vo fyzike, chémii či matematike, avšak neschopný zabezpečiť si základné životné potreby. Podobné typy sa objavujú vo filmoch či v príbehoch, mnohí z nás si ich pamätajú z vysokej školy. Takmer nikto by ich nespájal s autizmom. Pritom je vysoko pravdepodobné, že páni profesori majú Aspergerov syndróm - poruchu autistického spektra, ktorá sa vyznačuje vysokým intelektom a schopnosťou hlboko sa koncentrovať na jednu oblasť. Tieto výnimočné intelektuálne schopnosti sú „vyvážené" nízkou úrovňou sociálnej interakcie a komunikácie, často emočným chladom. Skrátka, čím vyššie IQ, tým nižšie EQ. Autisti majú navyše jednu zásadnú vlastnosť - hovoria to, čo si myslia, nemanipulujú a neklamú. Niekedy si myslím, že všetci by sme sa potrebovali touto črtou autizmu infikovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí nositelia Nobelovej ceny za prírodné vedy sú považovaní za austistov resp. ľudí s Aspergerovým syndrómom. Od Newtona cez Darwina a Einsteina po Weinberga a Bila Gatesa; niektorí dokonca tvrdia, že pre získanie Nobelovej ceny za fyziku je potrebná určitá miera autizmu. Podobné úvahy sa vedú o Orwellovi, Dickensonovi či Mozartovi. Samozrejme, že takéto ex post určovanie sú iba špekulácie. Špekulácie, ktoré sú však významné preto, aby sme pochopili potencionálnu jedinečnosť mnohých ľudí s poruchami autistického spektra a neodpisovali ich ako „mentálne retardovaných" , nevzdelateľných a strkali ich do špeciálnych škôl. Áno, sú iní... čo však nemusí znamenať, že horší. Jednoucho, iba iní.

SkryťVypnúť reklamu

Epidémia autizmu v USA a slovenské realita

Počet ľudí s poruchou autistického spektra v celosvetovom meradle sa odhaduje na 67 miliónov, prevalencia je cca. 63 prípadov na 1.000. V USA je jedno z 88 detí diagnostikovaných poruchou autistického spektra a hovorí sa o epidémii autizmu. Na druhej strane je pravdepodobné, že zvýšený výskyt súvisí s lepšou diagnostikou. S ňou idú ruka v ruke aj lepšie možnosti terapie, u niektorých ako aplikovaná behaviorálna analýza (ABA terapia) sa dokonca hovorí o 20% vyliečených detí.

Na Slovensku sme v práci s autistami iba na začiatku. Od opatrných diagnóz trojročných detí trvá nekonečne dlho, kým sa rodičia dopracujú k zariadeniu schopnému poskytovať účinnú terapiu. Ak sa vôbec dopracujú... spomínaná úspešná ABA terapia je na Slovensku v podstate nedostupná. Svetlou výnimkou sú špecializované zariadenia ako Andreas či Základné škola pre deti s autizmom. Pravda, ak ste z Bratislavy. V menších mestách máte jednoducho smolu. Hoci majú základné školy povinnosť vziať autistické dieťa s osobným asistentom/kou do školy, v triedach s 20 a viac deťmi sú malí Rainmanovia skrátka stratení a spravidla skončia v špeciálnej škole. A tak sa namiesto malého Einsteina dočkajú rodičia budúceho smetiara.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsvieťte na modro

V noci z 1. na 2. apríla sa v mnohých mestách sveta rozsvietia známe budovy na modro. Mestá a inštitúcie tým dávajú najavo, že im nie je problematika autizmu a ľudia s ním žijúci ľahostajní. Jednotlivci môžu dať najavo svoj postoj modrým oblečením.

Ja budem 2. apríla určite oblečená v modrom. Kvôli nášmu šesťročnému synovi Riškovi, malej jedinečnej osobnosti s autizmom, ktorého si inak ani neviem predstaviť. Ostáva mi len dúfať, že kým si svoju jedinečnosť začne naplno uvedomovať, bude v druhý aprílový ceň už celé Slovensko v modrom. Pretože v tomto prípade naozaj platí, že „modrá je dobrá". Dobrá pre šancu malých autistov na budúcnosť so všetkými možnosťami uplatniť svoj výnimočný talent. Alebo jednoducho len na budúcnosť v tolerantnej spoločnosti, ktorá rešpektuje jedinečnosť a inakosť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zdroj obrázkov: http://www.lightitupblue.org/

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu