Vatikán a.s., práčka špinavých peňazí mafie a politikov I.

Zabudnite na Dana Browna. Vykašlite sa na konšpiračné teórie z dielne tvorcov Zeitgeist. Skutočnosť je oveľa napínavejšia. Skutočnosť, odhalená v knihe Vatikán a.s. Nejde totiž o fikciu, teórie alebo špekulácie. Sú to neodškriepiteľné fakty, podložené originálmi dokumentov, prevodných príkazov a bankových operácií. Ide o priame dôkazy od niekoho, kto bol súčasťou systému. Systému, ktorý s vedomím pápežov desaťročia pral špinavé peniaze nacistov, mafie a skorumpovaných politikov. Vatikánskej banky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (733)
Obrázok blogu

Vatikán a.s. - Tajný archív odkrýva pravdu o finančných a politických škandáloch cirkvi

Takto sa volá kniha talianskeho investigatívneho novinára Gianluigi Nuzzi, ktorá vyvolala v Taliansku riadne zemetrasenie. Hoci bola médiami dlho ignorovaná, v krátkom čase sa jej predalo cez štvrť milióna výtlačkov (viac o knihe v pokračovaní článku). Kniha vyvolala obrovský ohlas nielen u horkokrvných južanov, ale aj v nemecky hovoriacich krajinách hlavne potom, čo vyšiel jej preklad v Rakúsku. V podstate otriasla celým katolíckym svetom... okrem Slovenska. Ako inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale začnime po poriadku a pozrime sa najskôr na históriu.

Vatikánska banka alebo Inštitút pre náboženské diela

Obrázok blogu

V roku 1929 podpísal Pius XI. a Benito Mussolini tzv. Lateránske zmluvy . Boli to tri dohody medzi Vatikánom a Talianskom. Prvá zmluva bola o vzniku Vatikánu ako štátu, nezávislého od zvyšku Talianska a suverénneho subjektu medzinárodného práva. Od vzniku suverénneho štátu Vatikán má pápež neobmedzenú štátnu moc a sú spolu s Monackým kniežaťom poslednými absolutistickými monarchami v Európe.

Druhá zmluva bol konkordát o vzťahu cirkvi a štátu, ktorý zaviedol katolicizmus ako štátne náboženstvo Talianska. Tretia bola o finančnom vyrovnaní a odškodnení za straty Svätej stolice, spôsobené stratou jej suverenity v roku 1871 (na obr. Mussolini a kardinál Gasparri pri podpisovaní Lateránskych zmlúv).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Na spravovanie tohto vyrovnávacieho kapitálu vo výške ca. 50 miliónov dolárov založil pápežom Pius XI. Sekciu pre osobitné úlohy , ktorá v podstate plnila úlohu banky. A mala čo robiť. Na základe dohody medzi Hitlerom a Vatikánskym štátnym tajomníkom Eugeniom Pacellim, neskôr pápež Pius XII. ( na obr. podpis konkordátu ) v roku 1933 bola v Nemecku zavedená cirkevná daň, z ktorej do Vatikánu plynuli obrovské financie. Na druhej strane, v roku 1942 Mussolini oslobodil Vatikán od platenia daní. O peniaze teda núdza nebola .1

V roku 1942 založil Pius XII. druhú banku, tzv. Inštitút pre náboženské diela (Istituto per le Opere di Religione, IOR), známu skôr pod názvom Vatikánska banka. Tá dokázala rozmnožiť vyrovnávací kapitál na dnešných jedenásť miliárd dolárov. Banka podlieha priamo pápežovi a spravuje celý majetok Svätej stolice, katolíckych rádov (viď článok o Matke Tereze), cenné papiere, nehnuteľnosti atď.

SkryťVypnúť reklamu

Banka vlastnila podiely a dokonca kontrolovala aj taliansku firmu Farmaceutica Serono, ktorá vyrábala o.i. antikoncepciu a hormonálne prípravky na reguláciu fertility žien. A to v čase, keď svetlo sveta uzrela ultra-konzervatívna encyklika Pavla VI. Humanae vitae, zakazujúca používanie iných ako tzv. prirodzených metód plánovania rodičovstva.

Neostalo však len pri spravovaní cirkevného kapitálu. „Okolo Vatikánu sa vynárajú najrôznejšie špekulácie. Lenže žiadny pápež nikdy neprispel k ich vyvráteniu. Naopak mlčaním všetci sprisahanecké teórie len podporovali," píše vo svojej knihe Inside the Vatican jezuitský teológ Thomas J.Reese. Skutočne, Vatikánska banka bola mimo európskeho bankového systému. Nepodliehala bankovému dozoru, nezverejňovala bilancie a nespolupracovala s daňovými úradmi. Zákazníkom bola poskytovaná absolútna diskrétnosť a anonymita... a sčasti to platí i dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Vatikánska banka bola v podstate offshore bankou v strede Európy. Načo chodiť na Kaymanské ostrovy, keď ideálna pračka špinavých peňazí je za rohom. Fungujúca a mlčiaca ako hrob.

Vatikánska banka, nacistické zlato a holocoust Historici dlhodobo kritizovali Svätú stolicu pod vedením

Obrázok blogu

Pia XII. za udržiavanie nadštandardných vzťahov s chorvátskym Ustašovským hnutím, ktoré počas vojny zlikvidovalo stovky tisícov Srbov, Židov a Rómov. V 80. a 90. rokoch minulého storočia sa opakovanie objavovali obvinenia, že Vatikánska banka ukrýva zlato nacistického nezávislého štátu Chorvátsko. Tieto chýry sa zakladajú na správe agenta Emersona Bigelowa ( The Bigelow Report), ktorý v roku 1946 reportoval svojim nadriadeným, že po páde nacistického Nemecka poslali členovia klérofašistickej bábkovej Ustašovskej vlády peniaze skonfiškované v  koncentračných táboroch - ca. 350 miliónov švajčiarskych frankov - do úschovy do Vatikánu. Transport peňazí potvrdil očitý svedok Gowen, ktorý bol súčasťou ustašosvkého systému moci. Po objavení sa takéhoto článku v Time hovorca Vatikánu všetko dementoval.

V tejto súvislosti je zaujímavý súdny spor (Emil Alperin et al. v. Vatican Bank et al.), v ktorom srbskí, židovskí a ukrajinskí preživší zajatci koncentračných táborov, potomkovia a organizácie zastupujúce vyše tristo tisíc obetí holocoustu, zažalovali Vatikánsku banku a rád Františkánov z neoprávneného obohacovania sa, porušovania ľudských práv a medzinárodného práva a prania peňazí. Tie mali pochádzať od obetí z koncentračného tábora. Žaloba sa vzťahovala aj na údajné financovanie organizácie ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen). Bola to sieť bývalých členov SS, založená ku koncu II. Svetovej vojny s cieľom zachrániť sa a vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Spomínaný súdny spor sa pre imunitu, garantovanú v USA cudzím štátom a entitám, nedočkal rozsudku.

V júli 2010 spomínaná skupina žalobcov zaslala žiadosť Európskej centrálnej banke o prešetrenie Vatikánskej banky v prípadoch prania peňazí a nacistického zlata. Sťažnosť sa odvoláva na ustanovenie novej zmluvy medzi Vatikánskou bankou a EÚ, ktoré zakazuje pranie peňazí a financovanie teroristických organizácií.

Calviho aféra a smrť pápeža

Vatikánska banka (IOR) bola zapletená v škandalóznom prípade Propaganda Due v Taliansku v 70. a 80. rokoch minulého storočia. IOR bol hlavným akcionárom Banco Ambrosiano, ktorá bola preto prezývaná aj banka farárov.

Počas vyšetrovania nekalých praktík v krachujúcej Banco Ambrosiano sa zistilo, že jej prezident Roberto Calvi a jeho pomocníci, šéf Vatikánskej banky biskup Marcinkus a finančný poradca Vatikánu, priateľ pápeža Pavla VI. Michele Sindona, prali špinavé peniaze mafie. Calvi a Sindona, členovia slobodomurárskej lóže Propaganda Due (P2), prehnali peniaze mafiánskej rodiny Gambino z obchodu s drogami, najmä heroínom, z latinskej Ameriky cez fiktívnu firmu Mabusi a polovicu vrátili mafii. Zárobok bol veľmi, veľmi slušný - druhá polovica.

Ilegálne aktivity sa vymkli spod kontroly a v banke vznikla miliardová finančná diera, ktorá v podstate znamenala jej koniec. V roku 1972 sa pokúsili majitelia zaplátať vzniknutú dieru s pomocou mafie a falšovaných cenných papierov za 950 miliónov dolárov.2

Ako sa to začalo...

Koncom 60-tych rokov, hlavne po smrti pápeža Jána XXIII., sa Vatikán dostáva do finančných ťažkostí. Podpora veriacich klesá a Taliansko ruší daňovú slobodu, ktorú Vatikánu poskytol Mussolini. Nový pápež Pavol VI. sa preto rozhodne presunúť časť finančných prostriedkov cirkvi do zahraničia. Finančnými transakciami poveruje dve osoby: biskupa Paula Casimira Marcinkusa a sicílskeho bankéra Michele Sindonu.3

V roku 1971 sa Marcinkus, prezývaný aj Boží bankár, stáva riaditeľom Vatikánskej banky. K dvojici Marcinkus a Sindona pribudne Roberto Calvi. Toto trio postupne vytvára nepriehľadnú sieť bankových kanálov, cez ktoré sa dostávajú peniaze z Vatikánskej banky do zahraničia.

Obrázok blogu

V roku 1978 sa stáva pápežom Ján Pavol I. (na obr., nazývaný aj usmievavý pápež) Ten požiada o diskrétnu, rýchlu a úplnú hĺbkovú analýzu všetkých finančných operácii Vatikánu. Pápež začína rýchlo prenikať do korupčného labyrintu a chystá sa požiadať biskupa Marcinkusa o odstúpenie z postu riaditeľa Vatikánskej banky.4 Už to však nestíha. Jána Pavla I. nachádzajú v osudný deň ráno, po 33 dňoch v pápežskom úrade, mŕtveho. Oficiálna príčina smrti je stanovená ako infarkt myokardu. Rozbory lieku, ktorý sa našiel vedľa mŕtvoly, ani iných možných dôkazov sa však nikdy nerobili. Po tom, ako sa verejnosť dozvedá o príčine smrti, neter pápeža vyhlási, že nikdy nemal problémy so srdcom a brat Edoardo potvrdzuje, že zdravotný stav pápeža po lekárskej prehliadke pred tromi týždňami bol v poriadku.5

V roku 1984 investigatívny novinár David Yallop po vyše troch rokoch zhromažďovania svedectiev a dôkazov vydáva knihu "V mene Boha: vyšetrovanie vraždy pápeža Jána Pavla I." naznačujúc, že pápež mohol byť otrávený. Skutočnosť sa verejnosť zrejme už nikdy nedozvie. V každom prípade povolal najvyšší Jána Pavla I. vo veľmi príhodnú dobu. Príhodnú v záujme mafie.

Obrázok blogu

Ruka ruku myje...

Po nástupe Karola Wojtylu na pápežský stolec sa všetko vo Vatikáne vracia do starých koľají, business as usual. Aj vo Vatikánskej banke. Ján Pavol II. kryje chrbát Marcinkusovi (na obr. spolu) a jeho kumpánom. Údajne mu pomáhali zháňať peniaze pre východnú Európu. Hovorilo sa o tom, že pápež cez banku podporoval poľské hnutie Solidarita, kde malo potiecť 100 miliónov dolárov.

Trio pracuje ďalej. Sindona necháva mafiou zavraždiť jedného právnika a spôsobí krach americkej Franklin Bank. V roku 1980 je v USA odsúdený na 25 rokov väzenia. Trestu však v Európe uniká.

V roku 1981 skupina akcionárov Banco Ambrosiano posiela list pápežovi Jánovi Pavlovi II., v ktorom popísala spojenie medzi Vatikánskou bankou, Calvim, P2 a mafiou. Vatikán však existenciu tohto listu popiera. Dokonca ani talianskej vláde sa nepodarí primäť Vatikán, aby objasnil svoju úlohu v tejto afére.6

V roku 1982 je riaditeľ farárskej banky Banca Ambrosiano Roberto Calvi obžalovaný z prania špinavých peňazí, sprenevery a spoluúčasti na dlhom zozname politických a finančných zločinov, spolu s Michele Sindonom, prezidentom Franklin National Bank a arcibiskupom arcibiskupom Paulom Casimirom Marcinkusom, šéfom Vatikánskej banky. Marcinkus bol šéfom Ambrosiano Overseas v Nassau na Bahamách.7

"Keď sa mi niečo stane, musí pápež odstúpiť", povedal vraj Calvi svojej manželke krátko pred smrťou. Deň po tom, ako sa musel vzdať funkcie predsedu predstavenstva Banco Ambrosiano, bol nájdený obesený pod mostom Blackfriars Bridge v Londýne. Jeho vražda nebola doteraz objasnená. V ten istý deň vypadla Calviho sekretárka z okna banky v Miláne a pád neprežila. Sindona zomrel na otravu kyanidom, ktorý mu primiešali do kávy vo vysoko stráženom väzení.8

V roku 1987 vystavila talianska justícia zatykač na Marcinkusa a dvoch ďalších ľudí z IOR. Marcinkusovi sa na základe imunity, poskytovanej Lateránskymi zmluvami, podarilo trestu uniknúť. Vatikán ho odmietol vydať talianskej polícii a do roku 1989 pôsobil naďalej za múrmi Vatikánu a pral peniaze cez nespočetné číselné kontá. Po odchode do USA strávil zvyšok života (zomrel 2006) zväčša hraním golfu.

Banka Banco Ambrosiano v roku 1987 skolabovala a Vatikán vykázal približne 3 miliardy dolárov ako nedobytné pohľadávky. Pri vyšetrovaní celého komplotu prišli o život piati ľudia, zapojení do vyšetrovania talianskej polície (pozri pod čiarou). V tomto čísle nie sú zahrnuté úmrtia samotných aktérov Calviho a Sindonu.

Po jej krachu Vatikánska banka IOR odmietla akúkoľvek právnu zodpovednosť, ale priznala morálny záväzok a zaplatila záväzky dlžníkov vo výške 240 miliónov dolárov. Krach Banco Amrosiano bol najväčším bankovým krachom v talianskej histórii.

Toľko história... ten najväčší škandál, ktorý v súčasnosti otriasa Vatikánom a Talianskom, príde v pokračovaní článku.

Vraždy a pokusy o vraždu spojené s Calviho aférou (prevzaté z článku ZÁHADNÁ SMRT PAPEŽE JANA PAVLA I., doplnené 4.9.2010):

21. januára 1979 bol zavraždený sudca Emilio Alessandrini vyšetrujúci činnosť banky Banco Ambrosiano.

20. marca 1979 bol zavraždený investigatívny novinár Mino Pecorelli, odhaľujúci spojenie slobodomurárskej lóže P2 s finančnými operáciami Vatikánu.Za jeho vraždu bol súdený aj sedemnásobný premiér Talianska, známy so spolupráce s mafiou, Giulio Andreotti.

11. júla bol zavraždený Giorgo Ambrosioli po tom, čo svedčil o operáciach Sindonu a Calviho, o aktivite P2 medzi vládnymi a finančnými kruhmi a o prepojení Calviho a Sindonu s biskupom Paulom Marcinkusom z Vatikánskej banky.

13. júla 1979 bol zavraždený vedúci Rímskej bezpečnostnej služby Antonio Varisco, ktorý vyšetroval aktivity P2 a hovoril s Ambrosiolim dva dni pred jeho smrťou.

21. júla 1979 bol zavraždený zástupca vedúceho oddelenia palermskej polície Boris Guilano, ktorý hovoril s Ambrosiolim dva dni pred jeho smrťou o Sindonovom praní mafiánskych peňazí cez Vatikánsku banku vo Švajčiarsku.

V októbri 1979 vybuchla nálož v byte výkonného riaditeľa banky Mediobanca Enrica Cuccia, ktorý bol svedkom Sindonovej hrozby siahnuť na život Ambrosioliho.

8. Júla 1980 sa Calvi pokúsil vo väzbe o sebevraždu, kde bol držaný za podvodné machinácie. Neskôr bol prepustený na kauciu a znovu dosadený za riaditeľa Banco Ambrosiano.

27. apríla 1982 sa pokúsili zavraždiť hlavného manažéra a zástupcu vedúceho Banco Ambrosiano Roberta Rosoneho, ktorý sa snažil prečistiť bankové operácie.

17. júna 1982 bol nájdený Calvi obesený na jednom z londýnskych mostov. O pár dní neskoršie bol zistená "diera" v Banco Ambrosiano vo výške 1,3 miliardy dolárov.

2. októbra 1982 sa pádom z okna Banco Ambrosiano zabil člen výkonnej správy Banco Ambrosiano Giuseppe Dallacha.

23. marca 1986 bol vo väzení nájdený otrávený Sindona, kde si odpykával trest za nariadenie vraždy Ambrosioliho.

Obrázok blogu

O prípade bol natočený aj film s názvom The Bankers of God: The Calvi Affair. Krátko po uvedení do kín sa snažil jeden ponikateľ, ktorý sa spoznal v jednej z úloh, zamedziť jeho vysielaniu.

Trailer filmu, natočeného podľa známej knihy Maria Puza Krstný otec, otivovanej prípadom spolupráce Vatikánskej banky s mafiou. The Gotfather III. (doplnené 11.00)1 http://www.slovakradio.sk/inetportal/pages/printClanok.php?clanokID=10285&lang=1

2 http://de.wikipedia.org/wiki/Banco_Ambrosiano

3 http://www.format.at/articles/0938/525/251407/die-geschaefte-vatikan-buch-finanznetzwerk-geldwaesche

4 http://www.slovakradio.sk/inetportal/pages/printClanok.php?clanokID=10285&lang=1

5 http://www.slovakradio.sk/inetportal/devin/index.php?mainpage=showSprava&id=10281&lang=1

6 http://www.slovakradio.sk/inetportal/devin/index.php?mainpage=showSprava&id=10283&lang=1

7 http://de.wikipedia.org/wiki/Banco_Ambrosiano

8 http://www.wirtschaftsfacts.de/?p=3316


Ďalšie zdroje podľa liniek v článku a súvisiacich článkov.Ilustračné fotografie: archív autorky

Podpisovanie Lateránskych zmlúv: http://biblelight.net/wound.htm

Podpisovanie konkordátu s Nemeckom: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_183-R24391,_Konkordatsunterzeichnung_in_Rom.jpg

Pius XII: http://ivarfjeld.wordpress.com/2009/10/29/pope-pius-did-not-condemn-the-genocidal-catholic-croatian-fascist-state/

Fotografia pápeža Jána Pavla II. s biskupom Marcinkusom: http://www.wuz.it/recensione-libro/3399/vaticano-spa-gianluigi-nuzzi.html

Ďalšie zdroje ku aféram IOR a smrti Calviho: Five are cleared in 'God's banker' case The death of Roberto Calvi, an Italian banker found hanging from Blackfriars Bridge in London 25 years ago remains shrouded in mystery after a court in Rome cleared five people accused of luring him to his death. Daily Telegraph, 7 June 2007.
Four charged over Calvi killing Four people have been charged with murder over the 1982 London death of Italian banker Roberto Calvi. BBC, 18 April 2005.
Mafia squad probe Calvi bag theft Italy's anti-Mafia police are looking into the theft of files from the UK coroner, Paul Matthews, who is re-examining the death of Roberto Calvi. BBC, 4 May 2004.
Four go on trial for murder of God's banker More than 20 years after the death of the banker Roberto Calvi was dismissed as suicide, four people, including a jailed Mafia boss, have gone on trial in Rome, charged with his murder. Guardian, March 17 2004.
Police investigating murder of God's Banker Detectives investigating the murder of "God's banker" Roberto Calvi, have discovered more than $70 million hidden in a Bahamian bank. The money is believed to be connected to the collapse of the Banco Ambrosiano and is thought to be the proceeds of Mafia drugs deals. The Scotsman, 18 February 2004.
Calvi bank's $70m traced Investigators probing the death of Roberto Calvi are close to seizing $70 million missing from the collapse of Banco Ambrosiano. The Observer, December 14, 2003.
Key witness held on Calvi Police have arrested Odette Morris, the woman who provided an alibi for Flavio Carboni who has been charged with Calvi's murder. Evening Standard, 10 December 2003.
A son's quest for truth Carlo Calvi has spent over two decades trying to get justice for his murdered father. Evening Standard, 7 October 2003.
'God's banker' death case reopened Italian prosecutors have concluded the Mafia murdered the Italian banker, Roberto Calvi, who was found dead more than 20 years ago, and have named four people suspected of carrying out the killing. BBC, 24 July 2003.
New clue turns up in 'God's banker' death Italian investigators have discovered a safety deposit box belonging to Roberto Calvi some 20 years after "God's banker" was found hanging from scaffolding under Blackfriars Bridge in London. The Guardian, October 14, 2002.
New tests 'say Calvi was murdered' Long-awaited forensic tests into the death of Vatican banker Roberto Calvi - found hanging from a bridge in London in 1982 - are reported to show he was murdered. BBC, 19 April 2002.
Who Killed Calvi? An essay by Edward Jay Epstein.
Operation Gladio by David Guyatt. Claims that there were links between the Calvi affair and Operation Gladio, a joint project of the US and British secret services to set up a Europe-wide network of anti-communist guerrillas who would fight behind the lines in the event of a Soviet invasion.
DNA May Solve Banker's Murder The latest investigation into the death of Roberto Calvi has produced evidence that could prove the Italian banker was murdered, and possibly even identify his assassin. The Guardian, December 30, 1998.
Vatican Bank Claims Allegations concerning the Role of the Vatican Bank in WWII. Among the allegations is the claim that the Vatican, through its banking system, laundered loot valued at hundreds of millions of dollars taken from Serb, Jewish, Ukrainian, and other victims of the Nazis and their Croatian supporters.
Nazi-Era Victims Demand Army, CIA Release Documents on Vatican This is in connection with the class action lawsuit against the Vatican Bank and the monastic Franciscan Order. CNS, September 04, 2000.

Olga Pietruchová

Olga Pietruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu