Myslenie ?!

Čo je to náboženstvo? Aká je jeho funkcia? Zrejme úlohou každého náboženstva je vytvoriť primeraný koncept zmyslu toho všetkého, čo sa deje. Len aby sme neupadli do ničoty, musíme si vytvárať vzdušné zámky a doťahovať sem absolútno. To absolútno, ktoré má príčinu v sebe samom vie čo sa má diať. Ateista stavia proti nemu racionalizáciu. Racionalizácia v psychike človeka je skvelý vynález, ktorý umožňuje zmierňovať frustráciu či depriváciu. Tak môže byť napadnuté kresťanstvo ako racionalizačný pokus, ktorý vyplýva zo sexuálnej, majetkovej, sociálnej či inej frustrácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ale ak si všimneme čo vlastne ostáva aj po odstránení samotnej frustrácie či deprivácie je samotné myslenie. Myslenie tu definujem ako vnútornú reč človeka, ktorý sa neustále pýta na okolitý svet, čo je to, prečo je to tak a nie inak, načo slúži to a to, z čoho sa to a to skladá, teda prírodnovedné otázky, potom môže skúmať psychologické otázky, prečo sa ten a ten správa tak ako sa správa, čo nutne má prepojenie na sociologické a filozofické otázky. Vnútorná reč, tak pohlcuje človeka, neustále sa vytvára. Tak si poctivý žiak základnej školy (inak považujem školu za inštitúciu, ktorá robí z ľudí skôr stádo, ako "jedinečné bytosti") pri večernej návštevy wecka opakuje fyzikálne či iné poučky. V duchu hesla opakovanie je matkou múdrosti, (inak tým otcom bude potom asi C2H6O), a v duchu rodičovských prianí, očakávania vreckového za známku a pod. Raz bude mať v občianskom značku múdrosti, a peniaze, a tie implikujú ..... Pýtam sa ale, kedy je toho opakovania dosť?! Veď môžem stále si položiť otázku čo ak.... Nestane sa potom z návyku opakovať obsesia? Prečo by mal žiak iba opakovať, keď môže si vymýšlať zložitejšie veci, napríklad si poučku opakovať odzadu, pretože sa verí (alebo skôr on )verí, že bude lepší, múdrejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak niekto definuje náboženstvo ako neurózu a teda psychickú poruchu, nemôže to byť tak aj s myslením? S tým slávnym balastom, ktorý každej každučkej vecičke dáva pojem, aby tá bola potom nejako uchopená. A pojmy sú nutne prepojené s ľudským myslením. Napríklad Biblia, tvrdí, že Adam pomenúvava zvieratá, a tak má nad nimi moc. Ale čo má moc nad Adamom, ak nie samotné pojmy?

Marián Pillár

Marián Pillár

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  69x

No ťažko objektívne písať o sebe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu