
Medzimesačné porovnanie ukazuje, že tí, čo na tom boli horšie, si polepšili, ostatný si pohoršili, penetrácia sa tak vyrovnáva a už si pomaly nemáme navzájom čo závidieť.
Oproti minulému mesiacu sa vlastne nič nezmenilo. Celý svet sa akurát posunul k viac prípadom. Zdá sa, že technika testuj a izoluj nie je kvalitne napĺňaná po celej Európe.
Druhá možnosť samozrejme je, že protivník, koronavírus, má nejakú zbraň, ktorú sa nám nedarí eliminovať. A touto zbraňou je dávno známa 5-10 dňová inkubačná doba.
No a tretia možnosť je, že kopa infikovaných sú bezpríznakový. Takže sa zas dostávame naspäť k taktike boja testuj a izoluj. Netestujeme bezpríznakových, nevyhľadávame ich, tí sa nám motajú pomedzi občanov a šíria nákazu, kým náhodou nenakazia niekoho, u koho sa choroba prejaví. Až potom začneme pátrať.
Keď som si prečítal Pandemický plán, tak jediné miesto, kde som sa dozvedel o taktike testovania bola schéma riešenia kontaktov s príznakovým prípadom. O vyhľadávaní infikovaných v populácii bezpríznakových nie je v Pandemickom pláne ani slova. Ale možno som to na tých 92 stranách prehliadol. Viac sa budem Pandemickému plánu venovať v samostatnom článku.
V článku z pred mesiaca som spomenul aj chybu merania - regionálnu diferenciáciu. Vďaka štátnemu tajomníkovi ministerstva zahraničia Martinovi Klusovi (SaS) sa začalo podrobnejšie informovanie nie len o celo-štátnych číslach v jednotlivých krajinách, ale začali informovať o rizikových regiónoch.
Nezabúdajte, Bulharsko, inokedy vychytená to dovolenková destinácia, nie je zaradené v oficiálnom zozname zelených krajín. Takže po návrate je nutná sa nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a absolvovať domácu izoláciu. Medzičasom sa tam nakazil aj poslanec ĽSNS, na neho sa táto povinnosť domácej izolácie po návrate nevzťahovala, má diplomatický pas a spadá do samostatnej skupiny s výnimkami v súpise opatrení.
Pri príchode z ostatných krajín (celá planéta okrem zelených na webe MZV) je potrebné bezprostredne po návrate kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR, ktorý zabezpečí, aby tieto osoby najskôr na piaty deň po príchode absolvovali test na ochorenie COVID-19. Až do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 sú osoby povinné zostať v domácej izolácii. Zdroj: MZV.sk
Viac o osobnej zodpovednosti za zdravie ľudu v mojom predošlom článku Čo to znamená, že opatrenia proti covid-19 prešli zo štátu na zodpovednosť občana?
Autor je členom tímu SaS pre zdravotníctvo, roky sa zaoberá liekovou politikou a elektronizáciou. Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.