Ak porušíte pravidlá používania lieku, stávate sa členom klubu doktora Mengeleho

Nie je žiaden kompromis, že za trochu ani pán farár či biskup v pozícii ministra zdravotníctva nič nepovie. Nie! Je len dodržanie pravidiel a potom Mengeleho nacistické zvrátenosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

SPC - súhrn charakteristík lieku - matka všetkých právd o lieku

Indikácie - teda na akú chorobu sa liek smie používať, lebo práve takto bol testovaný, lebo takto sú známe všetky súvisiace informácie zviazané s daným liekom.

Spôsob používania - teda v akej dávke, v akej dávkovacej schéme sa liek smie používať, lebo práve takto bol testovaný, lebo takto sú známe všetky súvisiace informácie zviazané s daným liekom.

Všetko ostatné je experimentálna liečba, teda pokusy na ľuďoch.

Nie, napriek všeobecnému očakávaniu, pokusy na ľuďoch nie sú zakázané. Akurát sme sa dohodli, že pokusy na ľuďoch musia mať svoju štábnu kultúru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za mnohé roky, po preskúmaní slepých uličiek, po návrate zo skratiek motivovaných kadečím len nie prospechom pacienta, po všetkých týchto haváriách (a že ich nebolo málo a že pri nich umrelo nie málo ľudí), sme si spísali pravidlá pre experimentálnu liečbu a skúšanie liekov. Sú to pravidlá na úrovni najlepších aktuálnych znalostí najlepších mozgov tejto planéty a stále sa dopĺňajú.

Ak sa rozhodnete porušiť pravidlá dané SPC, ak sa rozhodnete porušiť pravidlá dané pre experimentálnu liečbu a skúšanie liekov, stávate sa členom Klubu doktora Mengeleho. Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami a prezentovanými tými najlepšími marketingovými postupmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ako farmaceut sa vždy dobre zabávam na týchto laických insitných hodnoteniach "liekových zázrakov" v novinách. Ty vole, to mě vomejou, že "nádejný bez potvrdenej účinnosti".

Trochu smutné je, keď takú vetu počujem z úst vládnych predstaviteľov (aspoň poradiť by si mohli nechať, ale nie od MUDr, ale od PharmDr./Mgr.). Naposledy zas nejaký prezident kdesi vo Venezuele či Srí lanke a predseda vlády kdesi v strednej Európe robili predajcov liekom a pomôckam bez zmyslu.

Veľký smútok ma chytil včera, keď som podobnú vetu typu "zázraky ihneď, nemožné do troch dní" čítal v oficiálnom materiály hlavného odborníka SR.

SkryťVypnúť reklamu

Poviem to takto: Až 58% nových, moderných, sľubných, dokonca aj účinných liekov, naprieč všetkými diagnózami, NEMÁ signifikantne väčší prínos pre pacienta ako dovtedy používaná liečba. A to hovorím o skutočne skúmaných a skutočne hodnotených spôsoboch používania v zmysle SPC. 

Ako môžete potom očakávať, že príde zázrak, keď začnete používať liek podľa citu, nie podľa vedeckých poznatkov? Aha, už viem. Vy si ten zázrak vyrobíte. A zarobíte? 

Keby nejaký VŠ-študent žurnalistiky urobil prehľad všetkých zázračných liekov len za rok 2020 a len na liečbu covid-19, o ktorých sa len v bežných novinách písalo, vyšlo by mu pravdepodobne niečo ako 2-4% pravdy v oblasti liekov. 

SkryťVypnúť reklamu

Nie je žiaden kompromis, že za trochu ani pán farár či "biskup" v pozícii ministra zdravotníctva nič nepovie. Nie! Je len dodržanie pravidiel a potom Mengeleho nacistické zvrátenosti. Tak jednoduché to je.

Robiť výskumníka v prostredí medicíny nie je jednoduché, ale dá sa to. Skratky neexistujú. Musíte si to odmakať. Alebo dodržiavajte čo vyskúmali iní, teda dodržiavajte pravidlá pre používanie lieku spísané v SPC. 

Autor je členom tímu SaS pre zdravotníctvo, roky sa zaoberá liekovou politikou a elektronizáciou. Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.

Martin Pilnik

Martin Pilnik

Bloger 
  • Počet článkov:  383
  •  | 
  • Páči sa:  408x

Člen SaS a jej tímu pre zdravotníctvo. Som muž, lekárnik a jedno M zo 4M. Blogér číslo 9 na blog.sme.sk od roku 2004. Zoznam autorových rubrík:  Farmácia/lekárenstvoŠkola praktického životaGeocachingPDAPočítačeInternetNenapísal by som to lepšie...

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu