Každú správu je možné poslať tromi spôsobmi.
Komu; To: (hlavný adresát)
Kópia; Cc (na vedomie)
Skrytá kópia; Bcc (všetci sú hlavnými adresátmi a súčasne o sebe nevedia )
Prvé dve pozná skoro každý, kto už nejakú e-mailovú správu poslal. Komu, to je tomu, komu to chceme poslať. Od neho chceme, aby s tou správou niečo urobil. Aby na základe tej správy niečo vykonal. Kópia, to je kópia správy pre ostatných, ktorí by mali vedieť, že tú správu ten Komu dostal. Kópia to vezme na vedomie.
Ste taký ješitný, že chcete dať všetkým na vedomie, koľko máte známych, že sa chcete pochváliť na koľkých ľudí pred Vianocami myslíte? Určite nie, myslím si o vás to najlepšie. Preto odporúčam dávať, v prípade vianočných prianí, e-mailové adresy so kolónky skrytá kópia (Bcc).
Táto tretia kolónka býva často skrytá. Veď je to skrytá kópia. Ale môžete si byť istý, že ak sa trochu rozhliadnete a viete čo máte hľadať, tak ju vo svojom e-mailovom programe alebo webovom rozhraní nájdete. Skrytá kópia sa chová aj ako komu a súčastne aj ako kópia. Každý, kto je uvedený v kolónke skrytá kópia má pocit, že je hlavný adresát. A zároveň, tí čo to dostanú, adresáti, o sebe vôbec nevedia . Dokonca získajú pocit výlučnosti, ktorú práve z výhodou využijeme pri posielaní vianočných a novoročných prianí.
Skúste kolónku skrytá kópia používať aj pri inej reťazovej komunikácii. Adresáti vám budú vďační, že chránite ich e-mailovú adresu pred zneužitím.
Nabudúce o tom, ako nemám rád reťazové e-maily.