Dnešné budovy sú neporovnateľné s historickými. Staré budovy boli dôkladne navrhnuté a vhodne esteticky zakomponované do určitého prostredia. Ďalším dôležitým faktorom bola aj ich stavebná kvalita, aby vydržali aspoň niekoľko stoviek rokov. Nové budovy iba kazia okolie, v ktorom boli postavené, sú jednoducho príšerné. Spomeniem zopár čerešničiek z nášho mesta – Tatra centrum, nová budova Národnej banky Slovenska, budova oproti Novej scéne a bohužiaľ veľa ďalších.
Je až zarážajúce, ako u nás funguje právny systém, ak sa to vôbec systémom dá nazvať. Kontroverzné stavby na území historického pásma boli schválené iba vďaka tomu, že bývalý minister kultúry p. Tóth "zabil" dve muchy jednou ranou pre investorov – Dopravné múzeum a výškovú budovu na Šancovej ulici, tým že z noci na deň zúžil pamiatkovú zónu. Nikto však nerozoberal, čo ministra viedlo k tomu, aby menil niečo, čo je platné desiatky rokov (horšie je, že nik doteraz to nevrátil späť). Jednoducho investori zamávali peniazmi a boli kvôli svojim zámerom ochotní presťahovať aj celú budovu múzea (mali by sa presťahovať oni). Našťastie súd zamietol návrh a priznal pravdu Pamiatkovému úradu. Neviem, či iba u nás to tak je, ale rozhodne nášmu mestu vládnu investori, až po nich nasleduje mesto a jeho predstavitelia a na koniec obyvatelia. Svedčí o tom aj postup orgánov, napr. tak slávny Stavebný úrad, ktorý svoje vyhlášky má iba na papieri. Čierne stavby sa stále dodatočne legalizujú ako za socializmu. Súd aj rozhodol o pokutách, ale čuduj sa svetu, ani tie neboli vyplatené, a prečo? Stavby dostali povolenie... a keď sa aj naskytne nejaká svetlá výnimka, tak suma nie je pre nich nijako neprijateľná, rovnako budovy sa málokedy dajú zbúrať a uvedie sa miesto do pôvodného stavu.
Už len čakám, že jedného rána sa zobudím a Bratislavský hrad bude presťahovaný alebo asanovaný a namiesto neho bude stáť nejaký luxusný päťhviezdičkový super hotel. Z dobrých vecí si nerobíme príklad. Mali by sme mať také kritéria na výstavbu ako vo Washingtone D.C. Bratislava sa jednoznačne nachádza v kultúrno-stavebnom chaose. Dúfam, že to nebude trvať dlho a Bratislava sa opäť stane kultúrne uvedomelým mestom ako kedysi, počnúc fontánami, parkmi, sochami, pamätníkmi, zeleňou a bude v ňom všetko fungovať ako mechanizmus v hodinách a stane sa metropolou v pravom zmysle slova.