Masaryk „áno”, Mária Terézia nie?

Znovuobnovenie súsošia Márie Terézie na svojom pôvodnom mieste na dnešnom Námestí Ľ. Štúra v Bratislave rozdúchava vášne na všetky strany.

Písmo: A- | A+

Za obnovenie súsošia Márie Terézie som bol aj ja (aj som), ale v pôvodnom prevedení, akékoľvek iné napodobňovanie pôvodnej sochy je neadekvátne. Buď nech je zhotovená presná replika alebo nech je vyhotovená úplne nová. Umiestenie pamätníka nemusí byť nevyhnutne na svojom pôvodnom mieste. Nesúhlasím s tým, aby replika bola umiestnená na svoje pôvodné miesto na úkor Štúrovcov. Tu nie je o čom diskutovať. Mnohé pamätníky či fontány nie sú na svojom pôvodnom mieste ani dnes.


Kde súsošie umiestniť?

Odporcovia zámeru proti súsošiu Márie Terézie protestujú najmä preto, lebo by mala nahradiť súčasných Štúrovcov na Námestí Ľ. Štúra, ktorí by mali byť podľa návrhu premiestnení na Námestie Slobody. Avšak tu je množstvo protichodných argumentov. Zo všetkých pamätníkov, ktoré stáli najdlhšie na dnešnom Nám. Ľ. Štúra sú práve Štúrovci. Samozrejme, spája ich komunistická minulosť, lebo boli postavení v danom období, keď už museli Slováci zabudnúť na M. R. Štefánika a jeho osoba bola jednoducho zmazaná z dejín našimi bratmi Čechmi, a tak bolo dovolené Slovákom si umiestniť aspoň Štúrovcov...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Námestie Slobody je ďalším príkladom bratislavskej a slovenskej neschopnosti. Od demolácie súsošia K. Gottwalda tam dodnes nič nie je a stav námestia je katastrofálny - skanzen naživo.

Ešte aj dnes nájdete pamätníky v Bratislave, ktoré už mali byť dávno preč. Jeden príklad za všetky - socha M. Čulena v parčíku pri Úrade vlády. Žeby recesia?

Otázka akýchkoľvek pamätníkov nie je dodnes v Bratislave vyriešená. Úplný chaos a nevedomosť občanov aj samotného mesta - viď socha T. G. Masaryka!

V prvom rade by mali o akýchkoľvek podobných veciach rozhodovať výhradne občania mesta. Ani ja nevidím dôvod, aby som sa vyjadroval na podobné veci v iných mestách, aj keď samozrejme mám na to svoj názor, ale nie som s tým priamo spojený.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislava nie je to čo kedysi bývala. Kde jej dávna sláva? Verejná zeleň a parky v Bratislave nie sú v primeranom stave, ako by mali byť. Prečo napríklad v Sade Janka Kráľa nie sú aj sochy iných významných slovenských spisovateľov a básnikov? Alebo nech z Medickej spravia záhradu týchto literárnych velikánov, však Alexander Petrovič tam už bol premiestnený. Z neho sa tiež zrazu stala kontroverzná osoba. Prečo nestaviame pamätníky ľuďom, ktorí sa skutočne zaslúžili o rast Bratislavy a nielen o to?

Zo všetkého najviac ma irituje slovenská schizofrénia a ignorancia ľudí, keď obdivujú pamätníky v zahraničí a doma je im to jedno a nezáleží im na tom.

SkryťVypnúť reklamu

Mária Terézia je pre niektorých nevyhovujúca z dôvodu, že reprezentovala rakúsko-uhorskú monarchiu. Nemožno jej však odoprieť zásluhy, ktoré mala na vývoji Bratislavy.

Je normálne a bežné, že si mestá stavajú sochy osobnostiam, ktoré priamo súvisia s daným mestom. Zas hlavné mestá (nielen) stavajú pamätníky aj osobnostiam, ktoré súvisia všeobecne s národom a štátom. Dnes mnohé významné slovenské osobnosti nemajú adekvátne pamätníky v Bratislave. To čo vlastne máme, je zväčša ešte z komunistickej éry.

Aj to reflektuje národ, podľa toho je možné zistiť, ako si váži svoje osobnosti a čo vlastne vie o vlastných dejinách a ako ich prezentuje. To čo však vidím u nás, nezáujem, samú mystifikáciu a bludy, tak mám jednoznačný záver, nevieme nič. U Slovákov sa od určitého času vyskytuje zaujímavý psychologický faktor, stále niečo významné slovenské ospravedlňujeme, respektíve obhajujeme - to nie je ani možné, aby to bolo slovenské, malo čokoľvek spoločné s nami alebo že sme v niečom lepší ako iní... o iných cudzích osobnostiach či akýchkoľvek iných súvislostiach vôbec nepochybujeme a akceptujeme ich v predloženej forme, potom sme len v šoku, keď zistíme aké sú skutočné fakty a pravda...

SkryťVypnúť reklamu

Kto najviac kričí? Tí, čo nevidia to podstatné, nepoznajú fakty a odsudzujú to, čo nechápu.

Kde je problém? Tí, čo sú jediní kompetentní v danej veci sú historici a politológovia. Ako hovorieva môj brat - historik a politológ: „Nevieš čítať? Všetko bolo napísané a skúmané, nájdi si a čítaj..." Takýto je jednoducho postoj profesionálov, načo by niečo mali „riešiť", keď už bolo všetko „vyriešené", to že sa to neprezentuje dostatočne alebo nie je to v povedomí ľudí, nie je ich chyba.

Problém je určite aj v našom školstve, aj keď ja osobne sa sťažovať nemôžem. To čo som sa ja učil kedysi ešte na ZDŠ bolo dostatočne adekvátne a celá naša trieda chápala podstatné súvislosti. Napríklad aj osobu Jozefa Tisu a vznik 1. Slovenskej republiky a nik to nepokladal za kontroverzné...

Všetko je to len o vedomostiach. Ako sa hovorí v práve, nevedomosť neospravedlňuje.

P. S. Myslím, že mesto skutočne nemá dôležitejšie veci na práci, ako odsúhlasiť a vyčleniť až 1. milión EUR kvôli soche! Je zaražajúce, že na to sa peniaze vedia nájsť... Mesto nech prioritne rieši veci, ktoré nevyriešilo za celé roky, až potom sa môžu zaoberať takouto kozmetikou v meste! Je to ako keby lekár pri nehode riešil u zraneného jeho účes a namiesto ošetrenia a prvej pomoci mu obstrihal vlasy a nechal ho umrieť...

Odporúčam:

http://bratislava.sme.sk/c/6124665/maria-terezia-sa-zatial-nevzdava.html

Branislav Pírek

Branislav Pírek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Staromešťan, patriot a liberálny konzervatívec apolitického smeru... IT špecialista, venujem sa grafike, dizajnu, počítačom, tvorbe SFX a inej kreatívnej tvorbe v IT, stolnému tenisu, kritike a iným. Mám rád umenie a dobré veci...Obľúbený výrok: "Damnant, quae non intelligunt".Web:www.piri.sk Kontakt:blog.piriosgmail.comNávštevnosť blogu: Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaPočítačeKultúra a spoločnosťDabingIné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu