Gmail bol prvou službou svojho druhu, ktorá ponúkala priam nereálne kapacity svojim užívateľom. Nemožno opomenúť, že už POST.SK patril medzi prvých, ktorý ponúkal 3 GB schránky (skorej ako Gmail). Ešte aj dnes nájdeme prednosti v POSTe . Gmail však hranicu posunul na 7+ GB, čím sa stal rekordérom. Gmail predbehol ostatných aj v stabilite služby a rýchlosti.
Užívatelia si tak obľúbili túto službu, že sa objavili nástroje, ktoré vám umožnili pripojiť diskový priestor vašej schránky na Gmaily ako logickú jednotku na vašom PC.
Lákadlom Gmailu bola aj možnosť posielať objemnejšie dáta v jednej správe, oproti iným poštovým službám.
Inovácie, ktoré Google postupom času zavádzal do Gmailu boli relatívne dobre využiteľné. Dnes toto pravidlo však už nie platné. Gmailu aj dnes chýbajú praktické funkcie, namiesto toho zavádzajú nestabilné prvky ako zavedený vývojársky systém „Labs", grafické „vylepšenia", sem-tam pridanie fixného prvku atď. Pritom sú to len okaté znaky nejakej činnosti, aby zakryli svoju neschopnosť...
Po dlhom čase Gmail pridal konečne praktickú vec - progres pridávania príloh a možnosť viacnásobného výberu súborov pre vkladanie do správy. Tu však nastáva problém, napriek tomu, že je to plná a fixná služba, nefunguje každému rovnako.
Spomínané „Labs" je chabým pokusom o „niečo" (premenoval by som to na „Labs of shits"). Využiteľnosť nástrojov „Labs" predstavuje sotva 5%. Negatívom je hlavne nestabilita týchto prvkov. Ďalším problémom je vypnutie tejto funkcie. Ak si užívateľ spustí nejaký nástroj „Labs", nestačí ho len vypnúť, je nútený svoj účet načítať v príkaze bez „Labs" cez odkaz, ktorý je dostupný priamo pri nástrojoch. Tento odkaz je z mála praktických funkcií Gmailu, predstavuje zvyšok 95% efektívnosti pridaných funkcií.
Najnovšie pridal Gmail menovky správ ako zložiek. Stále Gmail neumožňuje vlastné zložky správ. Menovky už mal Gmail dávnejšie, takže opäť nič nového.
Čo chýba službe Gmail:
poštové priečinky
stabilná funkcia progresu posielania príloh a ich viacnásobný výber
časová zámka na posielanie správ (odoslanie podľa dátumu)
zobrazená kapacita správy
integrovaný kalendár (bez potreby externej služby) a diár
vo vyhľadávaní chýba automatický zoznam kontaktov
možnosť posielať správy zo zoznamu kontaktov separovaným výberom v rôznych skupinách
archivácia správ na lokálny disk
možnosť vypínať jednotlivé funkcie
vyžiadanie potvrdenia o prečítaní správy
samoinicializácia funkčnosti všetkých súčastí
neposielať správu ďalej (poslať ďalej) osobe, od ktorej už prišla
Do možností som nepridal efektívnosť vkladania OLE objektov, ktoré nepokladám za až tak dôležité.
Výrazným pozitívom Gmailu je automatické skenovanie príloh proti vírusom a detekcia zneužiteľných súborov. Ďalej efektívna rýchlosť komunikácie a stabilita poskytovanej poštovej služby.
Závažným nedostatkom Gmailu je nepriama užívateľská podpora. Neexistuje žiadny oficiálny e-mail pre komunikáciu s podporou pre Gmail. Podobne aj stanovený formulár pre kontakt je nedostatočný.
Podľa neoverených správ si Gmail zachováva aj súbory, ktoré užívateľ definitívne vymaže.
Ďalším nevhodným prvkom je sústavné menenie názvov a všeobecne prekladu - lokalizácie.