Gmail: Google sa s novým vzhľadom prepočítal!

Netrvalo to dlho a Google definitívne prepol všetkých užívateľov do nového vzhľadu služby Gmail. Vôbec mu neprekážali ani hromadné protesty zo strán užívateľov, čo sa inak ako tyraniou a diktatúrou ani nazvať nedá...

Písmo: A- | A+

Používate vy alebo vaši známi Gmail? Čo hovoria na nový vzhľad Gmailu? Na 80% si môžete byť istý, že sú s ním nespokojní.

Kritika voči novému vzhľadu (tzv. Gmail New look) sa na Google zosypala ako lavína už od prvých beta verzií. Stačí si prezrieť diskusie na internete, rôzne blogy a stránku Gmailu na Facebooku. Google ani nenapadlo (však prečo?) spustiť anketu medzi užívateľmi, či chcú pripravovaný nový vzhľad. Jediné čo Google spravil bolo, že ak ste sa vrátili na starý vzhľad (kým to bolo ešte možné), spýtali sa vás, prečo tak robíte... Nemusím ani hovoriť, koľko svojských odpovedí od užívateľov dostali v desiatkach jazykov z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užívateľov Gmailu by som rozdelil na tri skupiny. Prvá je tá, ktorá je zásadne proti novému vzhľadu, druhej je to ľahostajné a tretej to vyhovuje. V tej druhej skupine sa prevažne nachádzajú tí, ktorí nepoužívajú webové rozhranie Gmailu, ale pristupujú k svojej pošte prostredníctvom vlastného klienta cez POP3 alebo IMAP protokol.

Prečo také protesty? Treba si hneď na začiatku povedať, že v službe Gmail nie je možné meniť grafický vzhľad pošty. Je to možné iba prostredníctvom predvolených motívov, ktoré sa nedajú upravovať. Nie je možné meniť jednotlivé farby či orámovania jednotlivých objektov na stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Predvolené motívy v službe Gmail

Predvolené motívy boli aj v starších verziách Gmailu. Ich samotná funkcia sa nezmenila. Nový vzhľad zásadne mení štruktúru zobrazovanej pošty, tlačidiel a menu. Odstránilo sa orámovanie zoznamu správ, odstránili sa všetky štýly triedenia správ. Nová štruktúra je neprehľadná (vraj podľa vývojárov je efektívnejšia), potláčajúca základné princípy optiky, čoho dôsledkom je, že vás oči bolia už po pár minútach. Na týchto "inováciach" by nebolo nič zlé, keby Google ponechal aj možnosť zvoliť si (resp. ponechať) starý vzhľad.

^ Starý a nový Gmail

^ Staré a nové zobrazenie doručenej správy

SkryťVypnúť reklamu

^ Nová správa v starom a novom štýle

Google ma neprestáva prekvapovať. Taký IT gigant a ich "skvelí" programátori nevedia zostaviť rozhranie tak, aby si sám užívateľ mohol upraviť vzhľad podľa svojho uváženia? Google si pomýlil strany. On svoje služby ponúka druhým, nie sebe!

Google sa namaľoval a pozerá sa do zrkadla a hovorí: "Aha, aký som pekný!".

To čoho sa Google dopúšťa v poslednom čase som nazval eTyraniou. Na margo toho som vymyslel nový pojem v IT: e-bullies (elektronickí tyrani). Definícia e-tyrana je nasledovná:

Elektronický tyran je každý subjekt, ktorý bez možnosti voľby
diktuje svojim užívateľom svoje predstavy a sám ich považuje za bezchybné a inovatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto pomyselné inovácie sú len znakom neschopnosti a obmedzenosti, len aby tímy vykázali činnosť. Mňa by skôr zaujímala slovenská lokalizačná skupina, čo tí robia?! Ako je možné, že v slovenskom prekladači Google sa nachádzajú české slová?! Google by sa mal viac venovať vývoju prekladača, ktorý dodnes má veľké nedostatky ako sa nezmyselne koncentrovať na zmenu vzhľadu, s ktorým bola drvivá väčšina spokojná a nevyvolala nič iné ako vlnu nevôle.

Samozrejme, Google nie je sám, ďalším najväčším "elekronickým bulom" vo svete internetu je Facebook. Tentoraz "boduje" so svojou časovou osou... Som zvedavý, čoho všetkého sa ešte dožijem.

K celej téme výstižný bonmot zo známej komédie "Pátek není svátek" odohrávajúcej sa v komunistickom režime, kde P. Kostku odchytil televízny reportér, ktorému po tom, čo zistil, že záznam sa bude vysielať v televízii, sa snažil nedať súhlas na zverejnenie slovami: "... odmítám. Nedávám souhlas!".

A paralela?

Rovnako ako vtedy nezáležalo komunistickému režimu na názore občanov, ani dnes nezáleží googlistickému režimu na názore užívateľov. Googlism begins!

Hlasujte v ankete, ako sa vám pozdáva nový vzhľad Gmailu:

http://www.evote.sk/anketa/1714/

Ako sa čiastočne vrátiť k starému vzhľadu:

http://www.zive.sk/gmail-ako-prejst-na-stary-vzhlad/sc-4-a-300660/default.aspx

korekcia: MP
foto: autor, www.linuxexpres.cz, gigaom.com

Branislav Pírek

Branislav Pírek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Staromešťan, patriot a liberálny konzervatívec apolitického smeru... IT špecialista, venujem sa grafike, dizajnu, počítačom, tvorbe SFX a inej kreatívnej tvorbe v IT, stolnému tenisu, kritike a iným. Mám rád umenie a dobré veci...Obľúbený výrok: "Damnant, quae non intelligunt".Web:www.piri.sk Kontakt:blog.piriosgmail.comNávštevnosť blogu: Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaPočítačeKultúra a spoločnosťDabingIné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
SkryťZatvoriť reklamu