Posledné dni Windows XP?

Deadline ukončenia podpory tohto operačného systému sa blíži, niektorí sa boja a médiá skoro ako vždy, čo sa týka IT sektora, radi preháňajú.

Písmo: A- | A+

Microsoft už dávnejšie ohlásil konečný termín ukončenia aktívnej podpory operačného systému Windows XP. V praxi to znamená, že už nebude poskytovať svoje populárne záplaty (aktualizácie) k tomuto systému. Nebude opravovať chyby ani bezpečnostné diery, ani nebude poskytovať technickú pomoc. Ako si aktivovať aktualizácie pod WinXP aj po skončení aktívnej podpory Stačí nastaviť svoju verziu WinXP ako POSReady terminál, čo sú napríklad bankomaty alebo platobné terminály či nástenné skenery cien produktov v obchodoch. Pre tieto verzie by mali byť aktualizácie poskytované až do roku 2019. Zobraziť návod

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To znamená, že aktualizačný program ani web podpory nebudú reagovať. Potom je vhodné automatické aktualizácie vypnúť. Niektorí užívatelia dokonca vôbec aktualizácie nepoužívajú.

Kto musí prejsť na novšie verzie Windows?

Sú to najmä štátne inštitúcie, ktoré sú závislé na zmluvných podmienkach o poskytovaní podpory a servisu zo strany Microsoftu. Tí si nemôžu dovoliť ostať pri starých verziách, jedine na vlastné riziko.

Prečo je Windows XP stále tak populárny?

Je to v prvom rade v jeho prehľadnosti funkcií, ovládania, administrácie, sieťových služieb a nízkymi nárokmi na prevádzku. Najlepšou verziou je samozrejme Professional, tí náročnejší používajú 64-bitovú verziu, a to najmä kvôli maximálnemu využitiu dostupnej pamäte. Žiadne zbytočné grafické efekty, napokon aj tie sa dajú vypnúť a môžete prejsť do klasického vzhľadu Windows. To umožňujú aj dnešné verzie Windows, ale len čisto vizuálne bez zmeny ovládania. Dôležitým aspektom je najmä efektívnosť - počet klikov, prehľadnosť a identifikácia systémových ikon. Takmer žiadne zbytočnosti. Je až neuveriteľné, že tento veterán ma za sebou už 13 rokov života, a tak skoro sa ho asi nezbavíme. Pravdepodobne je adeptom na najdlhšie aktívne používanou verziou OS od Microsoftu.

SkryťVypnúť reklamu

Aký to bude mať vplyv na chod aplikácií?

V podstate žiadny. Mnohé programy sa stále vyvíjajú pre 32-bitovú verziu systému Windows XP. 64-bitové programy sa stále neudomácnili, je to aj tým, že ich je veľmi málo a tiež málo ľudí používa 64-bitové operačné systémy. Zas kto chcel používať 64-bitový Windows, mal problém s 32-bitovými programami, aj keď 64-bitové verzie podporujú spätne 32-bitové inštrukcie. To všetci napríklad pocítili pri vydaní Windows Vista, čo bol jeden z najhorších vydaných operačných systémov od Microsoftu vôbec, ak nerátam verzie ako Win2k či Millennium. Podobne to bolo aj vo Windows XP, ktorý bol tiež k dispozícii v 64-bitovej verzii. Microsoft čiastočne túto dilemu so staršími programami vyriešil implementáciou emulátoru MS Virtual PC do Windows 7, ktorý nie je skúseným užívateľom neznámy, cez ktorý si môžete spustiť staršiu platformu WinXP. Emulátory rôznych platforiem zažili svoje populárne roky v druhej polovici 90. rokov. Najčastejšie sa však používali na emuláciu herných konzol.

SkryťVypnúť reklamu

Ak výslovne nepotrebujete prejsť na novšie operačné systémy, bez problémov vám postačí ostať pri Windows XP, osobne lepší OS od Microsoftu nepoznám. Ak ale potrebujete prejsť na novšie verzie, určite si WinXP ponechajte. Operačné systémy si môžete ľahko rozdeliť na každú partíciu disku zvlášť. Keď budete potrebovať použiť WinXP, tak si spustíte XP a keď trebárs Win 8, tak si spustíte ten. Lepšie je, ak máte každý operačný systém nainštalovaný napevno, ako ho emulovať. Emulácia totižto neumožňuje používať kompletne osadený hardvér na 100% ani všetky funkcie.

Pre fanúšikov PC hier je Windows XP v súčasnosti zastaraný, tí prešli na vyššie verzie asi okamžite, nakoľko podporuje iba DirectX 9, čo je pre dnešné moderné hry skutočne málo.

SkryťVypnúť reklamu

Aký to bude mať vplyv na bezpečnosť?

O bezpečnosť sa v prvom rade stará antivírový program a firewall. Na to si môžete zohnať samostatné aplikácie. Nepotrebujete na to výslovne samotný operačný systém. Uvedomte si podstatný fakt, aj vírus je len program. Ten program musí byť napísaný pre konkrétnu platformu. Nečudujte sa, že najviac infiltrácií je práve pre Windows. Bolo to spôsobené najmä kvôli bojkotovaniu monopolného postavenia Microsoftu na trhu.

Vírus sa sám od seba neinfiltruje, ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne. Dôležité je, aby ste boli zodpovedným užívateľom. Mnohé vírusy sa aktivujú iba kvôli nedôslednosti užívateľa.

V dnešnej dobe internetu je najviac dôležité, aby ste používali bezpečný prehliadač a spoľahlivý antispyware/antimalware filter.

A platí zlaté pravidlo - neklikajte na všetko, čo vidíte na obrazovke!

Príde čas, že aj Windows XP bude taký starý ako MS-DOS a hekeri ani nepomyslia, aby vytvorili vírus aj pre túto verziu Windows :)

Branislav Pírek

Branislav Pírek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Staromešťan, patriot a liberálny konzervatívec apolitického smeru... IT špecialista, venujem sa grafike, dizajnu, počítačom, tvorbe SFX a inej kreatívnej tvorbe v IT, stolnému tenisu, kritike a iným. Mám rád umenie a dobré veci...Obľúbený výrok: "Damnant, quae non intelligunt".Web:www.piri.sk Kontakt:blog.piriosgmail.comNávštevnosť blogu: Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaPočítačeKultúra a spoločnosťDabingIné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu